Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 2863
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Tosca zaśpiewa w Wałbrzychu

Niedziela, 6 września 2009, 21:21
Aktualizacja: 21:27
Autor: Szela
Wałbrzych: Tosca zaśpiewa w Wałbrzychu
Dariusz Mikulski i Anna Długołecka
Fot. Szela
“Tosca”, jedna z najsłynniejszych oper Giacomo Pucciniego zabrzmi w tym miesiącu w Wałbrzychu. Miejscem spektaklu, przygotowanego przez dyrekcję i orkiestrę Filharmonii Sudeckiej, będzie kościół Zbawiciela, ewangelicko–augsbrski, przy pl. Kościelnym. Premiera 11 września.

To już druga próba przybliżenia mieszkańcom Wałbrzycha sztuki operowej, nie zawsze dostępnej. - Aby posłuchać klasycznego spektaklu operowego, należałoby się wybrać przynajmniej do Wrocławia. Uważam, że zadaniem filharmonii powinno być upowszechnianie, w miarę możliwości, różnych gatunków i form muzycznych – mówi dyrektor filharmonii, Dariusz Mikulski. Stąd już w ubiegłym roku wałbrzyszanie mogli obejrzeć jedną z piękniejszych oper Wofganga Amadeusza Mozarta, “Czarodziejski flet”. Dariusz Mikulski wielokrotnie udowodnił, że ceni sobie operową twórczość wielkich kompozytorów, a publiczność nie raz miała możliwość podziwiać najpiękniejsze głosy z polskich teatrów muzycznych, nie mówiąc już o turniejach tenorów, regularnie zapraszanych na głosowe pojedynki do Wałbrzycha.

Tym razem miejsce wystawienia spektaklu zbiegło się z miejscem akcji. Pierwszy akt “Toski” toczy się bowiem w kościele. - Wybraliśmy kościół Zbawiciela, bo tam jest znakomita akustyka, a pastor Waldemar Szczugieł podszedł do naszego projektu z ogromną życzliwością – podkreśla dyr. Mikulski. - Wiele lat czekałem na takie wydarzenie. Uważam też że muzyka jest częścią życia kościelnego. A akustyka rzeczywiście jest taka, że niepotrzebne są jakiekolwiek urządzenia nagłaśniające – mówi ks. Szczugieł. W wałbrzyskim przedstawieniu partię Toski zaśpiewa znana sopranistka Barbara Kubiak, w rolę Cavaradossiego wcieli się Sylwester Kostecki (tenor). Spektakl reżyseruje Anna Długołęcka.

Wałbrzyskie przedstawienie pokona też jedną z większych barier w rozumieniu tekstów libretta. - Tłumaczenia na język polski słów poszczególnych arii będą się ukazywać na telebimach – zapewnia dyrektor Mikulski. Zaletą kościoła Zbawiciela jest również jego wielka pojemność. Na każdy spektakl będzie mogło wejść dużo więcej widzów, niż do filharmonii. Zwłaszcza że spektakle będą dwa: 11 i 12 września, o godzinie 19. Blety można kupować w biurze filharmonii.

- Udowodnimy, że opera nie odeszła do lamusa – podkreśla Dariusz Mikulski.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group