Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 3568
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Rogoźnica: Modlitwa o pokój w KL Gross–Rosen

Poniedziałek, 7 września 2009, 13:12
Aktualizacja: 13:21
Autor: Mirosław Jarosz
REGION, Rogoźnica: Modlitwa o pokój w KL Gross–Rosen
Na tę uroczystość z całej Polski przyjeżdżają wraz z rodzinami byli więźniowie obozu. Jest ich kilkudziesięciu
Fot. Mirosław Jarosz
Około tysiąca osób modliło się o pokój.6 września na terenie byłego obozu zagłady Gross–Rosen.

Tradycję wrześniowego dnia modlitw w intencji pomordowanych w czasie II wojny światowej wraz z modlitwą o pokój, zapoczątkował w tym miejscu kilkanaście lat temu bp Tadeusz Rybak. Od 6 lat odbywa się ona w ramach diecezji Świdnickiej.

Przez KL Gross-Rosen i kompleks podobozów w latach 1940–1945 przeszło ok. 125 tys. więźniów, z czego ok. 40 tys. nie przeżyło. Miejsce to coraz częściej bywa nazywane Diecezjalnym Sanktuarium Męczeństwa i Martyrologii. Głównym punktem uroczystości była polowa Msza św., której przewodniczył bp Ignacy Dec. Podczas homilii mówił bardzo mocno o posłuszeństwie Bogu.
– Przesłanie tej uroczystości, którą odprawiliśmy dziś na ziemi strzegomskiej można zamknąć w jednym zdaniu – mówi biskup świdnicki Ignacy Dec. – Człowiek musi być otwarty na Pana Boga. Jeżeli człowiek słucha Jego głosu i wypełnia Jego wolę, to i na ziemi jest dobrze. Wszelkie nieszczęścia i tragedie mają miejsce, kiedy ludzie przestają słuchać Boga.

Po Eucharystii odbył się apel poległych i złożono kwiaty pod pomnikiem pomordowanych. W uroczystościach wzięli udział: byli więźniowie obozu, duchowieństwo, przedstawiciele władz wszystkich szczebli a także kombatanci i harcerze, którzy przybywają w to miejsce od kilku lat w pielgrzymkach.

Po zakończeniu uroczystości, w budynku przy bramie wjazdowej do obozu otwarto wystawę „Zaginione człowieczeństwo”. Ma ona charakter edukacyjny. Pokazuje w jaki sposób rodziły się totalitaryzmy. Wpleciona jest w to historia byłego więźnia obozu, Romana Konarzewskiego i jego rodziny, poszkodowanej zarówno przez hitleryzm jak i stalinizm.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group