Czytających: 4539

Wałbrzych: „Atak” na Książ

Niedziela, 30 września 2012, 15:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 października 2012, 6:37
W pięknej scenerii Zamku Książ w Wałbrzychu odbyły się XI Mistrzostwa PSP Dolnego Śląska w ratownictwie wysokościowym.

Do udziału w zmaganiach na murach sławnej i wciąż kryjącej wiele tajemnic budowli stanęło dziewięć trzyosobowych zespołów. Wszyscy uczestnicy to doświadczeni ratownicy, którzy mają za sobą udział w wielu akcjach. Dla nich obecne mistrzostwa, to oczywiście okazja do rywalizacji ,ale nie tylko. To bowiem także znakomita sposobność do przyjacielskich spotkań i wymiany doświadczeń.

W programie mistrzostw, które rozgrywano w kategoriach indywidualnej i drużynowej, zawodnicy pokonywali tor przeszkód wymagający zarówno znakomitej kondycji fizycznej, jak i wysokich umiejętności w opanowaniu technik alpinistycznych. Wśród elementów sprawdzających kondycję fizyczną zawodników były m.in. bieg terenowy na dystansie 800 m. oraz bieg po schodkach pod strome wzniesienie z aparatem powietrznym. Natomiast gros zadań dotyczyło wspinaczki. Były to m.in. zjazdy po linie różnymi technikami, wejście po drabince speleo czy podejście po podwójnej skręconej linie ukośnej.

Profesjonalizmem i zaangażowaniem wykazali się zawodnicy. Dopingowani przez kolegów do końca walczyli o cenne sekundy i miejsca na podium. Najlepiej udało się to reprezentantom strażaków wrocławskich, którzy w klasyfikacji indywidualnej zajęli trzy pierwsze miejsca. Najlepszy czas w pokonaniu całej trasy uzyskał Paweł Grądecki (14,28 sek.), drugie miejsce wywalczył Paweł Kasprzyk (14,52 sek.), a trzecie Rafał Migas (16,16 sek.). Natomiast w klasyfikacji drużynowej dwa pierwsze miejsca zajęły drużyny z Wrocławia , a na trzeciej pozycji uplasowała się ekipa GOPR. Jak podkreśla zastępca komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu st. bryg. Andrzej Abulewicz, zawody zostały doskonale przygotowane pod względem organizacyjnym i sprawnie przeprowadzone.

W ocenie sędziów mistrzostw – bryg. Dariusza Kopy i st. kpt. Jerzego Ciężkiego, mimo trudnych konkurencji i dużej dynamiki, obecna edycja mistrzostw w ratownictwie wysokościowym, odbyła się w warunkach pełnego bezpieczeństwa. I to jest najważniejsze. Ale równie ważne, zwłaszcza w kontekście mistrzostw ogólnokrajowych, jest to, że ten swoisty sprawdzian wykazał, iż w województwie dolnośląskim mamy znakomitych ratowników wysokościowych. Są bardzo dobrze przygotowani do wykonywania różnorodnych zadań wymagających najwyższych umiejętności w dziedzinie ratownictwa wysokościowego.