Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5380
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jutro święto narodowe Polaków

Wtorek, 10 listopada 2009, 20:51
Aktualizacja: 21:07
Autor: Szela/mobi
Wałbrzych: Jutro święto narodowe Polaków
Tak w Wałbrzychu obchodzono Święto Niepodległości w ubiegłym roku
Fot. Szela
Ustanowione w 1937 roku, czyli niemal 20 lat po odzyskaniu niepodległości, zostało po 1945 roku wykreślone z kalendarzy. Wznowione w 1989 roku, staje się okazją do świętowania wolności i niepodległości. W Wałbrzychu radosny dzień 91. rocznicy odzyskania niepodległości to nie tylko msza w intencji Ojczyzny i kwiaty składane pod Pomnikiem Niepodległości. To także pamiątkowa tablica, impreza sportowa, koncerty i fajerwerki.

Data święta, jako rocznica narodzin II Rzeczpospolitej, jest nieco umowna, ale ważna dla świata: 11 listopada 1918 roku jest faktycznie końcem I wojny światowej. Tego dnia Koalicja narzuciła rozejm Niemcom.

Dla Polaków już jesień 1918 roku zwiastowała przyszłe rozejmy i nadzieje na odzyskanie niepodległości. Na początku października 1918 roku, po wielomiesięcznych staraniach, utworzono Radę Regencyjną Królestwa Polskiego, która w swym manifeście ogłosiła niepodległość Polski, powstanie suwerennego państwa z rządem zobowiązanym do podjęcia prac mających doprowadzić do zwołania sejmu. W tej sytuacji, a potem na wieść o zakończeniu wojny, powrócił do kraju z więzienia magdeburskiego Józef Piłsudski. I właśnie 11 listopada powitano go na warszawskim dworcu kolejowym.

W tym dniu też Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Marszałkowi Piłsudskiemu, który stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego.

Do wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwukrotnie, w 1937 i w 1938 roku. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez SB.

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

W Wałbrzychu początek jutrzejszych uroczystości już o 9.30 na dziedzińcu Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Zamkowej. Tam zostanie odsłonięta tablica, poświęcona pamięci profesorów lwowskich, pomordowanych przez nazistów. Stamtąd też, po godzinie, wyruszą poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy obchodów, by przemaszerować przez centrum miasta do kościoła Aniołów Stróżów. Uroczyste nabożeństwo rozpocznie się o godz. 11.

Dalsza część obchodów odbędzie się na pl. Kościelnym pod Pomnikiem Niepodległości. Delegacje zakładów pracy, samorządów i organizacji złożą hołd poległym za wolną Ojczyznę, składając pod pomnikiem kwiaty i wieńce. Uroczystość uświetni górnicza orkiestra dęta oraz chór. Do godz. 14.30 w Bibliotece pod Atlantami będzie można obejrzeć wystawę akwarel Józefa Obacza - “Retrospekcje”.

Po godzinie 14 uczestnicy obchodów przejdą pod ratusz, a tam pochód zostanie rozwiązany.

To jeszcze nie wszystko – po południu, o 18.30 w kościele Aniołów Stróżów będzie można wysłuchać okolicznościowego koncertu “Nasza Biało-Czerwona”. Kwadrans później mieszkańcy Podzamcza będą mogli obserwować pokaz fajerwerków, który stał się już tradycją niepodległościowego święta.

Z kolei miłośnicy sportu będą mogli wyrazić radość z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, biorąc udział w Biegu Niepodległości na trasie Podzamcze – Zamek Książ. Start o godzinie 12 z ul. Podwale.

Natomiast o godz. 19 w sąsiednim Szczawnie Zdroju, tradycyjny Koncert Niepodległościowy, w prezencie dla mieszkańców i kuracjuszy.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group