Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 6256
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Marzec w Bibliotece pod Atlantami

Sobota, 28 lutego 2015, 6:25
Aktualizacja: 7:06
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Marzec w Bibliotece pod Atlantami
Fot. red
Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzania Biblioteki pod Atlantami, a poniżej prezentujemy marcową ofertę tejże instytucji.

3 marca – Filia nr 7 (Główna 13) - Spotkania pod pretekstem, godz. 16.00. Nasza czytelniczka przybliży zainteresowanym sylwetkę Melchiora Wańkowicza – pisarza, publicysty, korespondenta wojennego i klasyka literatury faktu. Wańkowicz stworzył niepowtarzalny typ reportażu, łączącego autentyzm zdarzeń z elementami wspomnieniowymi i fabularno-anegdotycznymi.

4 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Bajkowy Klub Malucha, godz. 16.30 - „Żółw jakich mało”. Zapraszamy dzieci do lat 5 z opiekunami na spotkanie ze sympatycznym żółwiem Franklinem.

4 marca – Galeria pod Atlantami (Rynek 9) - Malarstwo Jerzego Borowskiego. Wernisaż o godz. 17.00. Wystawa potrwa do 31 marca.

5 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Projekcja filmu z cyklu „Literatura na ekranie”, godz. 17.00

6 marca – Galeria pod Atlantami (Rynek 9) - Piękna na wiosnę – metamorfozy w Bibliotece, godz. 17.00. Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy na spotkanie z ekspertami, w trakcie którego odbędzie się pokaz makijażu, prezentacja kosmetyków, diagnoza skóry, dermokonsultacje, wykłady na temat pielęgnacji skóry, zdrowego trybu życia i zrównoważonej diety. Spotkaniu towarzyszyć będą niespodzianki, upominki – np. vouchery na zabiegi kosmetyczne oraz poczęstunek. Po sptkaniu Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza do Galerii Książki (Rynek 9, II pietro) na wernisaż „Fotografia jest Kobietą”. Organizatorzy: Oddział Zbiorów Audiowizualnych, Autoryzowany Salon Kosmetyczny Nantes Cosmetics, Herbalife, Wałbrzyski Ośrodek Kultury.

7 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Spotkanie z Józefem Wiłkomirskim, dyrygentem, kompozytorem, publicystą o godz. 15.00.

10 marca – Filia nr 7 (Główna 13) - „Historie, które warto pamiętać”, godz. 16.00. „Szczawno Zdrój a literatura” – wykład pani Iwony Czech połączony z prezentacją multimedialną. Iwona Czech – nauczycielka Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Szczawnie-Zdroju . Aktywistka społeczności lokalnej, której owocem działalności jest wyróżnienie w 2010 roku ogólnopolską nagrodą „Pozytywista roku” w dziedzinie oświaty przyznawanej przez Fundację Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości „Wokulski”. Współautorka książki pt.” Szczawno Zdrój wczoraj i dziś” wydanej przez Towarzystwo Miłośników Szczawna Zdroju. Współorganizatorka Konferencji Hauptmannowskiej, która odbyła się w Szczawnie Zdroju w 2012 roku jako obchody jubileuszu 150. rocznicy urodzin pisarza i setnej rocznicy przyznania mu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Autorka publikacji pt. Gerhart Johann Robert Hauptmann wydanej w 2012 roku.

12 marca – Filia nr 7 (Główna 13) - Dyskusyjny Klub Książki, godz. 16.00 - Tematem rozmowy będzie książka Swietłany Aleksijewicz Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka. Wybitna białoruska autorka, wymieniana w gronie kandydatów do Nagrody Nobla, po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z historią.

13 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Akademia Młodego Artysty, godz. 16.30 - Wiosenne inspiracje akwarelą i pastelą.

13 marca – Centrala (Rynek 9) - Spotkanie autorskie z Agatą Bizuk - "Odczarujmy piątek trzynastego" w ramach cyklu "Spotkania z regionem", czytelnia czasopism, godz. 17.00
Agata Bizuk pochodzi z Wałbrzycha, ale od 2006 mieszka w Dublinie. Dorastała w dzielnicy Biały Kamień, tutaj uczyła się, studiowała, pracowała w lokalnych mediach i poznała miłość swojego życia. Pierwsza powieść Piątek trzynastego (2012) powstała z tęsknoty za rodziną, znajomymi, domem, prawostronnym ruchem, a nawet lasem porastającym wałbrzyskie wzgórza. Pretekstem do spotkania jest kolejna powieść Narzeczona z second handu (2014). Spotkaniu autorskiemu towarzyszyć będzie degustacja herbaty po irlandzku.

17 marca – Filia nr 7 (Główna 13) - Podróże naszych czytelników, godz. 16.00 - „Kanada nadal pachnąca żywicą – przez prowincje południowo-wschodnie”. Kanada to drugi co do wielkości kraj na świecie, znajdujący się na kontynencie północnoamerykańskim, rozciągający się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na Zachodzie. Obejmuje obszar blisko 10 mln km2 i znajduje się w 6 strefach czasowych. Wiąże się to z olbrzymią różnorodnością ,jaką można spotkać w tym przepięknym kraju. Spotkanie poprowadzi geograf i podróżnik, pan Andrzej Wojtoń.

18 marca – Centrala (Rynek 9) - Spotkanie autorskie, godz. 18.00 - „Brzmienie ciszy” – spotkanie z wałbrzyskim poetą Gwidonem Hefitem. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Kulturoznawca, socjolog, technik. Studiował w Polsce (Wałbrzych, Wrocław) oraz w Czechach (Praga). Mieszkał w Anglii, Francji, Holandii, Czechach. Tęsknota za unikalną wałbrzyską ziemią zawsze zwyciężała, skłaniając go do powrotów. Obywatel światów, zauroczony dolnośląskim górskim regionem. Debiutował w 2000 roku w uniwersyteckiej prasie studenckiej w Hradcu Kralove. W roku 2006 otrzymał wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie poetyckim o „Srebrny Liść Chmielu”. Wydał trzy tomiki wierszy: Z nurtem pod prąd (2006), Przyodziany w nagość (2008), Iluzoryczna rzeczywistość (2014). Publikował w okolicznościowych tomikach wydawanych w ramach warsztatów organizowanych w ramach „Broumovskich Dni Poezji” przez Verę Kopecką. Swoje wiersze prezentował na spotkaniach autorskich w Polsce oraz za granicą, w tym w egzotycznej Tunezji.

19 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Głośne czytanie na dywanie, godz. 16.00. Jeśli jeszcze nie znasz Muminków, to zapraszamy na głośne czytanie książki pt. Muminek i nowy przyjaciel na podstawie opowiadań Tove Jansson.

19 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Projekcja filmu z cyklu „Warto obejrzeć”, godz. 17.00.

20 marca – Galeria pod Atlantami (Rynek 9) - Spotkanie autorskie z Filipem Springerem, autorem książki „Miedzianka. Historia znikania”. Galeria pod Atlantami, godz. 17.00. Filip Springer ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (archeologia z antropologią kulturową). Reporter i fotograf, swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (Wydawnictwo Czarne, 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. Doczekała się adaptacji przez Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze. Jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (Wydawnictwo Karakter, 2012) przez słuchaczy Programu 3 Polskiego Radia została wybrana do Plebiscytu 2012 w Radiowym Domu Kultury w kategorii „Książka roku”. W 2013 ukazały się dwie jego kolejne publikacje: „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Wydawnictwo Karakter) i „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (Wydawnictwo Czarne). W 2013 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012). Mieszka i pracuje w Warszawie.

21 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Spotkanie z Józefem Wiłkomirskim, dyrygentem, kompozytorem, publicystą o godz. 15.00.

23 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Dyskusyjny Klub Ksiązki „Chmurdalia”, godz. 15.00. Tradycyjnie już z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji marcowe spotkanie odbędzie się pod jej hasłem. Jego bohaterką będzie wybitna poetka Julia Hartwig i jej poezja. Inspirować będziemy się książkami: Julia Hartwig „Wiersze wybrane” oraz „Życie to podróż, to ocean. Z Julią Hartwig rozmawia Artur Cieślar”.

23-28 marca – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy (Rynek 9) - „Marzę więc jestem” - Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, który przypada 25 marca, Biblioteka pod Atlantami zaprasza na podróż po magicznym świecie ojca współczesnej fantastyki. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej biblioteki i na plakacie już w marcu.

24 marca – Filia nr 7 (Główna 13) - „Spotkanie pod pretekstem”, godz. 16.00 - Bohaterką spotkania będzie jedna z największych gwiazd Piwnicy pod Baranami, nazywana „Czarnym Aniołem Polskiej Piosenki”, charyzmatyczna i niepowtarzalna Ewa Demarczyk. Okazją do prezentacji jej osoby jest książka Angeliki Kużniak i Eweliny Karpacz-Obładze pod tytułem „Czarny Anioł”.

25 marca – Filia nr 5 (1 Maja 105) - Klub Czytających Rodzin „Tęczowa Kraina”, godz. 15.00 - Wielkanocna niespodzianka – spotkanie integracyjne z rodzicami i ich dziećmi.

25 marca – Centrala (Rynek) - Akademia Ludzi z Pasją – godz. 17.00 (Czytelnia Czasopism).

26 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Klub Czytających Rodzin, godz. 16.30. „Biedroneczki są… w guziczki”. Zapraszamy wszystkie dzieci powyżej lat 5 z opiekunami na spotkanie inspirowane książką Katarzyny Zychli „Guziczek. Historie nie byle jakie”.

26 marca – Filia nr 7 (Główna 13) - Klub Czytających Rodzin „Piaskowe Ludki”, godz. 17.00. W trakcie spotkania pojawią się Kot z poziomek, Kłapciaty Fryzio i biało czarne „nie wiadomo co”. O przygodach tych zwierzątek dowiemy się z książki Agnieszki Frączek „Cztery łapy i ogon, czyli opowiadania o zwierzętach”.

30 marca – Multimedialna Filia Biblioteczna (Kasztelańska 7) - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, godz. 9.00. „W Trzeszczydłowie – czyli Wałbrzyskie czytanie trzeszczących wierszyków”. Impreza kulturalna z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

31 marca – Filia nr 7 (Główna 13) - Spotkania pod pretekstem, godz. 16.00. Ireneusz Kostrzębski przybliży postać polskiej poetki i dramatopisarki Anny Świrszczyńskiej. Anna Świrszczyńska (1909-1984) urodziła się w Warszawie jako córka malarza historycznego Jana Świerczyńskiego. Debiutowała w 1930 na łamach tygodnika Bluszcz. W okresie okupacji niemieckiej działaczka podziemia kulturalnego. Brała czynny udział w życiu literackim, była nagradzana na tajnych konkursach. Uczestniczka powstania warszawskiego. Po wojnie osiadła w Krakowie, w 1946-1950 kierownik literacki Teatru Młodego Widza. Pisała utwory dla dzieci, sztuki dla dorosłych, libretto do opery K. Szymanowskiego. Wydała 10 tomów wierszy. Stworzyła swą własna teorię poezji zaangażowanej moralnie, emocjonalnej i walczącej. Jej utwory tłumaczone są na wiele języków i zamieszczane w licznych antologiach krajowych i zagranicznych. Wiersze Anny Świrszczyńskiej recytować będzie wałbrzyska poetka Anna Habdas- Czujko.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group