Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 5072
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Łatwiej można stracić prawo jazdy

Niedziela, 10 maja 2015, 6:30
Aktualizacja: 10:22
Autor: opr.red.
Kraj: Łatwiej można stracić prawo jazdy
Fot. www.walbrzych.policja.gov.pl
Jeszcze przed wakacjami wejdą w życie zmiany do Kodeksu karnego odnośnie karania kierowców za pewne wykroczenia. Przypomnijmy, że zmiany zaproponowały Ministerstwa: Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Infrastruktury. Niektóre kary będą bardzo surowe. Oto, co kierowcy powinni wiedzieć.

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym, stracą prawo jazdy na 3 miesiące. Prawo jazdy zostanie im odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta.

Jeżeli osoba, która w ten sposób straci wcześniej prawo jazdy, będzie prowadzić pojazd, straci je na pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Również uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą na 3 miesiące kierowcy, którzy przewożą zbyt wiele osób, choćby o dwie osoby więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym. Prowadzenie pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień po ich odebraniu przez sąd będzie teraz przestępstwem, a nie wykroczeniem i będzie za to groziło do dwóch lat więzienia.

Osoby skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, które będą się starać o przywrócenie uprawnień, gdy orzeczono wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów, będą miały obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej. Tzw. alcolock uniemożliwi uruchomienie samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekroczy 0,1 mg alkoholu w 1 dec. sześc.

Wobec nietrzeźwych kierowców sąd, razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy, będzie zasądzał nawiązki i inne świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu – 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Dla recydywistów i osób odpowiadających na podstawie zaostrzonych kryteriów nawiązka to co najmniej 10 tys. zł.

W przypadku recydywy, czyli ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu, sąd będzie orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Odstąpienie od tej kary będzie mogło nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów orzekany przez sąd wobec recydywistów będzie wynosił 3 lata.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group