Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5368
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rewitalizacja Wałbrzycha coraz bardziej realna

Piątek, 12 lutego 2016, 7:33
Aktualizacja: 18:06
Autor: PAW
Wałbrzych: Rewitalizacja Wałbrzycha coraz bardziej realna
Fot. red.
Portalsamorzadowy.pl zajął się ostatnio tematem rewitalizacji trzech polskich miast – Bytomia, Łodzi i Wałbrzycha.

O programie rewitalizacyjnym dotyczącym tych właśnie trzech miast mówił w maju 2014 roku podczas wizyty w Wałbrzychu ówczesny premier Donald Tusk.
– Macie powody do dumy z tego, co się zmieniło u was i w was samych – podkreślał premier, dodając, że Wałbrzych jest „wart zachodu” i zasługuje na pomoc w ramach wielkiego programu rewitalizacji. - Obok Łodzi i Górnego Śląska Wałbrzych będzie pod szczególną opieką. Dziś można powiedzieć, że około 150 milionów złotych będzie dedykowane na cele rewitalizacyjne w samym Wałbrzychu.

Ustawa o rewitalizacji, która weszła w życie w listopadzie 2015 roku, daje takim poprzemysłowym miastom jak Wałbrzych, Bytom czy Łódź szansę na dogonienie innych miast, które rozwijają się znacznie szybciej i daje szansę na nadrobienie kilkunasto, a nawet kilkudziesięcioletnich zaniedbań.

Portalsamorzadowy.pl pisze, że przy wyborze miast, które maja szansę na środki na rewitalizację, brano pod uwagę takie czynniki jak: niski stopień przedsiębiorczości, słaba kondycja lokalnych przedsiębiorstw, przekroczone standardy jakości środowiska, obecność odpadów stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi lub stanu środowiska, niewystarczające wyposażenie w infrastrukturę techniczną i społeczną lub jej zły stan techniczny, brak dostępu do podstawowych usług lub ich niskiej jakości, niedostosowanie rozwiązań urbanistycznych do zmieniających się funkcji obszaru, niski poziom obsługi komunikacyjnej, niedobór lub niska jakość terenów publicznych, degradacja stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym o przeznaczeniu mieszkaniowym, bądź niefunkcjonowanie rozwiązań technicznych umożliwiających efektywne korzystanie z obiektów budowlanych, w szczególności w zakresie energooszczędności i ochrony środowiska.

Na koniec 2015 roku w Bytomiu notowano ponad 17 procentowe bezrobocie, w naszym mieście było to nieco powyżej 10 procent, a w Łodzi blisko 10 procent. W Łodzi etap konsultacji na temat rewitalizacji już został zakończony i teraz radni mają już podjąć konkretną uchwałę o terenach, które tej rewitalizacji zostaną poddane. W Bytomiu i Wałbrzychu etap konsultacji trwa lub wkrótce się zacznie.
„Wszystkie te trzy miasta realizują pilotażowy program rewitalizacji. Wypracowane w jego trakcie rozwiązania i dobre praktyki mają w przyszłości pomóc także w postawieniu na nogi innych zdegradowanych polskich miastach” – pisze portalsamorzadowy.pl.

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group