Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5392
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wycinka drzew na terenie rezerwatu przyrody

Środa, 27 kwietnia 2016, 16:06
Aktualizacja: Czwartek, 28 kwietnia 2016, 7:13
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wycinka drzew na terenie rezerwatu przyrody
Fot. Robert Bajek
Od maja ruszą prace związane z wycinką drzew na terenie rezerwatu przyrody "Przełomy pod Książem k. Wałbrzycha". Powodem prac jest zamieranie drzewostanów i potrzeba ograniczenia rozwoju populacji kornika.

Rezerwat przyrody "Przełomy pod Książem k. Wałbrzycha" położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie wałbrzyskiego osiedla Podzamcze i Zamku Książ. W jego granicach ustanowiony został specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000. Rezerwat jest częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. W ostatnim okresie czasu ze względu na długotrwałą suszę i silne nasłonecznienie nastąpiło osłabienie kondycji zdrowotnej świerkowych drzewostanów znajdujących się na terenie rezerwatu. Sytuacja ta spowodowała masowy rozwój szkodników wtórnych świerka - kornika drukarza i rytownika pospolitego.

- Od maja na terenie rezerwatu planujemy rozpocząć prace związane z zabezpieczeniem ścieżek i dróg leśnych przed niekontrolowanym powaleniem drzew. Prace będą wykonywane na obszarze około 70 hektarów. Wyciętych zostanie około 300-400 drzew. Powodem wycinki jest gradacja kornika, rozpad świerczyn i zagrożenie dla ludzi, którzy spacerują pod tymi suchymi świerkami, które w każdej chwili mogą spaść. Prowadzimy dość szeroką akcję edukacyjną, żeby ludziom uświadomić, że mamy do czynienia nie tylko z parkiem krajobrazowym przy Podzamczu, ale przede wszystkim z rezerwatem przyrody, który 16 lat temu został utworzony. Obejmuje obszar 240 hektarów - w tym wąwozy Pełcznicy i Szczawnika. Ma służyć temu, żeby zostawić przyrodę samą sobie. Jednak część powierzchni obejmuje lasy gospodarcze, które w tej chwili zostały zaatakowane. Wycinka jest jedyną skuteczną metodą. Prace planujemy wykonać w przeciągu dwóch miesięcy - powiedział Marek Nogawka - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wałbrzych.

Receptą na zamieranie drzewostanu w rezerwacie ma być wyznaczanie i usuwanie z jego obszaru drzew zasiedlonych przez korniki, utylizacja gałęzi i pozostałości pozrębowych, prowadzenie monitoringu rozwoju korników oraz wykładanie klasycznych i feromonowych pułapek na szkodniki. Na terenie rezerwatu planowana jest również przebudowa drzewostanów świerkowych, powstrzymanie procesu wylesiania terenu, uzupełnianie naturalnego odnowienia lasu i wprowadzenie nasadzeń gatunków drzew zgodnych z siedliskiem przyrodniczym.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group