Czytających: 4320

REGION: Dwa srebra dla naszych

Środa, 10 sierpnia 2016, 14:30
Aktualizacja: 14:31
W ubiegły weekend zakończyły się Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi – Piber 2016.

Najliczniej obsadzone w historii Mistrzostwa Świata - dla Polski bardzo szczęśliwe i udane - bo zwieńczone historycznym wynikiem!

Podwójne srebro dla Polski - to niebywałe wydarzenie, które zdarzyło się w polskim sporcie jeździeckim po raz pierwszy!

Indywidualny srebrny medal zdobyła Pierwsza Dama Polskiego Powożenia - Weronika Kwiatek wraz z koniem Bartnik i luzakiem Maćkiem Mazurkiem. 30-letnia zawodniczka jest jedną z najmłodszych, która odniosła tak ogromny sukces. Warto wspomnieć, że powtórzyła ona sukces swojego brata - Bartłomieja Kwiatka – z włoskiego Pratoni del Vivaro z 2010 roku, który także sięgnął wtedy po indywidualne srebro. Weronika Kwiatek stanęła na wysokości zadania potrójnie - oprócz dwóch medali, to ona od początku roku pełniła funkcję Trenera Kadry - przygotowując ekipę do startu w Mistrzostwach Świata. To niezwykle trudne
zadanie, które zawodniczka i pani trener w jednym wykonała znakomicie.

Drugie srebro - to medal drużynowy dla zespołu polskiego. Pierwszy tak znamienity sukces od 1995 roku (wtedy Polska zdobyła srebrny medal drużynowy w powożeniu zaprzęgami parokonnymi na Mistrzostwach Świata w Poznaniu). 21 lat oczekiwania na sukces - opłaciło się. Najmłodsza drużyna ze wszystkich startujących na Mistrzostwach Świata w Piber - stanęła na drugim miejscu podium. W skład drużyny wchodzili: Weronika Kwiatek & koń Bartnik - luzak Maciek Mazurek; Bartłomiej Kwiatek & koń Sonet - luzak Daniel Kłosowski oraz Marcin Kilańczyk (debiutant MŚ) & koń Prymus - luzak Filip Nowacki.

Polskie zaprzęgi rosną w siłę, a medale potwierdzają coraz lepszą formę i zaawansowanie tego sportu. Warto również podkreślić - że Polacy startowali tylko i wyłącznie końmi polskiej hodowli - m.in. rodzimą śląską rasą - której największa hodowla znajduje się w Stadzie Ogierów w Książu oraz koniem szlachetnej półkrwi, który także wyhodowany został w Państwowej Jednostce - Stadninie Koni Pępowo.