Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 Godz.: 05:50:29 Imieniny: Jerzego, Wojciecha Czytających: 1441 Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Czekają nas zmiany nazw 13 wałbrzyskich ulic

Piątek, 7 kwietnia 2017, 15:13, ostatnia aktualizacja: 2017-04-08 11:10
Robert Bajek
Miej świadomość
 
Najnowsze ogłoszenia
Ubrania chłopięce roz 128/134
Harf biżuteria Jelenia Góra
Kupię cztery hokery
Sprzedam szafę
Pomocnik budowlany
Seicento Young 899 - 1700 PLN
Kupię mieszkanie
Dodatkowa praca sprzątanie klatek schodowych
Szukam pracy biurowej
Podejmę się pracy
Kask dziecięcy
Rower
Karłowicza - zaginęła kotka
Pomoc do kuchni, Karpacz!
Koszenie trawy
Kosiarka spal. z napędem
Koszenie
Ładne 3-pokojowe na Zabobrzu
Bagaznik samochodowy na rower
Pracownik do płyt regipsowych

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry1
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty12
Inne45
 
Fot. Robert Bajek

W związku z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego poprzez nazwy ulic, budowli i obiektów użyteczności publicznej, niektóre wałbrzyskie ulice otrzymają nowe nazwy.

Uchwalona przez Sejm RP ustawa zobowiązuje organy gmin do dokonania zmiany nazw ulic, które upamiętniają osoby, organizacje lub wydarzenia objęte cytowaną ustawą a co za tym idzie Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej zobowiązany jest przedstawić Radzie Miejskiej w Wałbrzychu projekty uchwał w tej sprawie. Ustawa określa też ostateczny termin zmian nazw na dzień 31 sierpnia 2017 roku. W Wałbrzychu zostaną zmienione nazwy 13 ulic.

R E K L A M A

- Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, która została w ubiegłym roku przyjęta przez parlament, jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia w mieście procedury zmiany nazw ulic. W związku z tym w Wałbrzychu został powołany zespół do spraw zmiany nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej pod przewodnictwem geodety miejskiego, pana Kalicińskiego. Zespół od ubiegłego roku prowadził prace związane z przygotowaniem całej procedury na terenie naszego miasta. Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy i ogłaszamy termin konsultacji miejskich, w których będą brali udział mieszkańcy. Konsultacje będą przeprowadzone na terenie tych ulic, których nazwy będą podlegały zmianie - powiedział Arkadiusz Grudzień - Asystent Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Nazwy ulic, których zmiany są konieczne, były konsultowane z Instytutem Pamięci Narodowej. W sprawie wyboru nowych nazw ulic w dniach od 18 do 25 kwietnia zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Będą one miały formę ankiet dostarczonych mieszkańcom do skrzynek pocztowych. Ankiety będą zawierały 2 propozycje nowych nazw dla każdej ulicy. Wypełnioną ankietę należy złożyć do jednej z urn do głosowania wystawionych w holu budynków administracyjnych Urzędu Miejskiego przy placu Magistrackim 1, w Biurze Obsługi Klienta przy ulicy Sienkiewicza 6-8 i w budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Kopernika 2. Wyniki konsultacji zostaną ogłoszone 5 maja.

- Wytypowanie nazw ulic do zmiany okazało się w Wałbrzychu procesem dość trudnym ze względu na to, że brak było uzasadnień do uchwał archiwalnych. Pierwsze osiem ulic wskazał IPN. Po pierwszym spotkaniu zespołu skierowałem pismo do IPN, w którym zapytałem o klika następnych ulic. Uzgodnienia z IPN trwały dość długo, ze względu na brak uzasadnień do uchwał, który dotykał zarówno nas jak i Instytut Pamięci Narodowej. W międzyczasie konsultowałem nazwy do zmiany z historykiem. Ostatecznie po konsultacjach i ustaleniach z IPN wytypowano 13 ulic do zmiany. Po zakończeniu etapu typowania ulic do zmiany poprosiłem członków zespołu o zaproponowanie nowych nazw. Kryteria doboru nowych nazw były takie, żeby utrzymywały jednolity charakter nazewnictwa w sąsiedztwie, osoba upamiętniana powinna mieć zasługi dla miasta lub regionu, nazwy nie powinny być trudne i długie, żeby nie nastręczały trudności przy zapamiętywaniu czy wypełnianiu druków, żeby nie miały charakteru ośmieszającego, poniżającego lub dyskryminującego i przede wszystkim nie antagonizowały lokalnego społeczeństwa i tak mocno spolaryzowanego - powiedział Jerzy Kaliciński - geodeta miejski.

Poniżej przedstawiamy ulice, których nazwy zostaną zmienione i propozycje nowych nazw: Mariana Buczka na Stanisława Mrożka lub Jana Brzechwy. Dąbrowszczaków na Monte Casino lub Gen. Józefa Hallera. Teodora Duracza na Czesława Miłosza lub Wisławy Szymborksiej. Antka Kochanka na Gwarków lub Eufrozyna Sagana. Marcelego Kosteckiego na Karkonoską lub Koksowniczą. Wery Kostrzewy na Orląt Lwowskich lub Powstańców Warszawy. Józefa Lewartowskiego na Heleny Modrzejewskiej lub Andrzeja Wajdy. Hanki Sawickiej na Konstantego Skirmunta lub Lwowską. Kap. Józefa Czajkowskiego na Zacisze lub Gajową. Tomasza Rabiegi na Osiedlową lub Tadeusza Różewicza. Aleksego Czeredziaka na Reduty Ordona lub Jana Karskiego. Bronisława Kani na Leśne Wzgórze lub Repatriantów. Romana Piotrowskiego na Nasypową lub Leszczynową.

Co ważne zmiany nazw ulic nie wiążą się dla mieszkańców z żadnymi kosztami. Aktualizacja ksiąg wieczystych czy innego typu rejestrów państwowych i dokumentów urzędowych będzie sie odbywała bezpłatnie. Dokumenty osobiste, którymi posługują się nasi mieszkańcy, będą aktualne zgodnie z posiadanym terminem ważności nawet po zmianie nazwy danej ulicy. Inaczej wygląda sprawa przedsiębiorców, którzy są narażeni na koszty związane z wymianą pieczątek, druków i wszelkich dokumentów na których będzie widniała nieaktualna nazwa ulicy. Zarządcy nieruchomości będą musieli natomiast zmienić tablice informujące o nazwie ulicy.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  07-04-2017 15:29 | ~gohciu | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
Niee.... a słynny dżej, dżej pi... Beeez honoru/ów/?....a czołgi jadom na Thorez... To może A.Kochanka na wspomnianego "eseistę" zamienić....

  07-04-2017 15:46 | ~gohciu | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
"eseistę" to eufemizm.Ofkoz "czołgistę"... Pamiętamy.... ci....

  07-04-2017 15:46 | ~jozek | *.vodafone-ip.de (94.217.*.*)
zmience ulice DRZYMALY bo kojarzy sie niesmacznie z bieda i prusakami prosimy

  07-04-2017 16:42 | ~gohciu | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
~józek.I jeszcze z Wielkopolską...się kojarzy. Można tę ulicę przemianować na Ślimaka. Będzie smacznie."Lekturalnie". A na prusaki - wiadomo:)))

  07-04-2017 18:52 | ~ | *.adsl.tpnet.pl (83.7.*.*)
No to rzeczywiście związane z Wałbrzychem. Ciekawe które.

  07-04-2017 18:59 | ~benkmen | *.adsl.inetia.pl (77.254.*.*)
Duracza na Szymborską?Hmm.. Lepiej spolonizować na Miłosza.

  07-04-2017 19:13 | ~sprawca | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Józek, zawnioskuj za ul.Bismarcka zamiast Drzymały, ty folksdojczu zasmarkany.

  07-04-2017 20:47 | ~????? | *.t-mobile.pl (188.146.*.*)
Tomcio Rabiega zostaje?

  07-04-2017 21:02 | ~benkmen | *.adsl.inetia.pl (77.254.*.*)
Hmm..A o Makreli Schmergel zupełnie zapomniano.Może być jakiś Springer?

  07-04-2017 21:16 | ~ | *.adsl.tpnet.pl (83.7.*.*)
A ty wiesz kim był Tomasz Rabiega? Jego rodzina żyje i mieszka w Wałbrzychu. Wiecej szacunku.

  07-04-2017 21:59 | ~Pilot | *.adsl.tpnet.pl (83.8.*.*)
Nowe nazwy ulic mają się nazywać : BOLEK z Gdańska i odpowiednia numeryzacja np :BOLEK z Gdańska brał 1 itd itd .No i jeszcze ma znaleźć się ul: Jony Radyjko przecież napisaliscie ze to legenda Wałbrzycha .A tam gdzie banki to ulica KODowska bo tam kasa jest .albo ul :skarbonki

  07-04-2017 22:29 | idler73 |  
@benkmen, @pilot. Prezydenta Tysiąclecia, brata prezydenta tysiąclecia, przyjaźni z San Escobar, Wolska, Smoleńska, Redemptorystów, Debilna, Zasmarkana, Zaściankowa, Prawacka, co wy na to ?

  07-04-2017 22:41 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Marian Buczek przesiedział w więzieniu II RP 16 lat. To więcej niż siedział Bandera za spisek terrorystyczny i zabójstwo ministra spraw wewnętrznych B. Pierackiego Prof. Wieczorkiewicz stawiał tezę , że był polskim agentem wywiadu. Swoją drogą przeżyłem różne głupoty różnych dupków. Np. dzisiejsza ul. S.Wyszyńskiego była kiedyś ul. Thaelmanna a wcześniej Piaskową.

  07-04-2017 22:46 | ~Henio | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
Tępe i niedouczone prawaki, wyrzucone z podstawówki za brak postępów w nauce znowu chcą innych indoktrynować. Do łopaty chłopcy, do łopaty lub szamba.

  07-04-2017 23:09 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Trzeba przypomnieć i wykrzyczeć , że przemysł górniczy w Wałbrzychu tworzyli również polscy repatrianci z Francji. Część z nich pozostała na zawsze we francuskiej ziemi jak Aleksy Czeredziak, który poległ we Francji w walce z okupantem niemieckim. Którego chcecie Państwo wymazać z pamięci Wałbrzyszan. Polacy we Francji ginęli , czekali na powrót i czytali wiersz Ryszarda Berwińskiego: " A tam ziemia obiecana Bez tyrana i bez pana Pod zarządem Bożym Czeka nas za morzem krwi....". Co na to Stowarzyszenie "Dom Bretanii " w Wałbrzychu?

  07-04-2017 23:30 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Wymazujecie nazwę ulicę Bronisława Kani. Czy szanowny "zespół niedouków" wie kto to był Bronisław Kania. Nie? To poczytajcie. Polski działacz narodowy, powstaniec śląski w trzech powstaniach , Nauczyciel . Był synem działacza narodowego i poety ludowego Jakuba oraz Pauliny z Tomów. Działał w towarzystwie Sokół oraz w amatorskich zespołach teatralnych. Był też członkiem POW w Siołkowicach od początku. Ukończył studia w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. W latach 30. XX wieku pracował jako nauczyciel w Szkole Rolniczej w Środzie Wielkopolskiej. Uciekał przed Gestapo. Przeszedł szlak bojowy z Wojskiem Polskim od Warszawy do Kamienia Pomorskiego. Zorganizował i przez szesnaście lat pełnił funkcję dyrektora Technikum Rolniczego w Izbicku. Kpiny z urzędu jaki reprezentujecie

  07-04-2017 23:49 | ~@ | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
A może uhonorować pamięć niegdysiejszych. Ul. Piastów Śl. - na Hochbergów, Zamkowa na Czetritzów a jeszcze ks. Daisy. Czeka cierpliwie. Można mnożyć wspaniałych wałbrzyszan - ale kto im odda Chwałę zasłużoną.

  07-04-2017 23:54 | ~ | *.adsl.tpnet.pl (83.7.*.*)
Janosik ma racje co do repatriantów z Francji. Tomasz Rabiega też walczył w Ruchu Oporu we Francji. teraz naraz stał się niedobry! Wstyd! Wstyd!

  08-04-2017 00:18 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (37.248.*.*)
~Janosik: Z tymi zmianami nazw ulic to jest dość dziwny problem. Gdyby w Polsce było normalnie to o pozostawieniu w nazwach ulic takich ludzi jak np., Buczek (zginoł walcząc w 39 więc wcześniejsze grzechy można by mu odpuścić) lub Czeredziak (pisze pan, że czytał wiersze takie jak: " A tam ziemia obiecana Bez tyrana i bez pana Pod zarządem Bożym Czeka nas za morzem krwi....".) nie było by było by problemem. Mamy jednak taką dziwną sytuację, ze nasi współcześni post-komuniści są bardzo często gorsi niż ich ojcowie i dziadkowie. Ich nienawiść do Polaków i katolików jest bowiem na takim samym "poziomie" jak UBeckiej żydokomuny.

  08-04-2017 00:31 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (37.248.*.*)
~Janosik: Pisze pan ciekawe rzeczy na temat Bronisława Kani. OK. My czyli ludzie prawicy nie znamy szczegółowych życiorysów komunistów. Istniała jednak procedura która pozwalała na to aby napisać wniosek o zdjęcie takiego lub innego nazwiska z listy ludzi którzy szkodzili Polsce. O ile uzasadnienie miało by sens to mogło by być uwzględnione. No ale to nie my tylko wy powinniście z takim wnioskiem wystąpić. P.S. Powinniście wiedzieć, że PO tego za was tego nie zrobi gdyż im jest wszystko jedno. Oni tylko patrzą gdzie można szabrować.

  08-04-2017 08:03 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Do Jerzy Jacek Pilichowski. Sz. P. Stwierdzenie: "No ale to nie my tylko wy powinniście z takim wnioskiem wystąpić" wydaje się wielce niestosowne i stanowi informacje o tym, że nie zrozumiał Pan niczego ze swojej przeszłości i nauki w szkołach. Patologiczna nienawiść do wyimaginowanej "drugiej strony" jest wpisana w kulturę PiS? Trochę ochłody na "gorący łeb". Według Pana wszyscy, którzy walczyli z okupantem niemieckim (nie nazistowskim - skoro w 1933 r. referendum 93 % Niemców poparło Hitlera),żyli, pracowali dla powojennej Polski są mierzeni tą samą miarą. Wymienieni A.Czeredziak, M.Buczek, B.Kania nie należeli do nazwanej przez Pana "żydokomuny" UBecji i jak sądzę nie szabrowali. P.S Padło na forum nazwisko Hochbergów . Nie było większych "krwiopijców" i szabrowników a są gloryfikowani

  08-04-2017 09:28 | ~Maciej Łazanek | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Antka Kochanka to mi się z Misiewiczem kojarzy

  08-04-2017 09:43 | ~Maciej Łazanek | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Zaś taki Prus ma w Wałbrzychu dwie ulice, bo jest Prusa i Głowackiego :P

  08-04-2017 11:49 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (31.0.*.*)
~Janosik: Pisanie takich rzeczy jak > "Patologiczna nienawiść do wyimaginowanej "drugiej strony" jest wpisana w kulturę PiS?" < może chyba tylko być dowodem na to, że ta wasza "strona" nie jest wcale wyimaginowana. Komuniści "systemowo" więzili, bili i zabijali Polaków. Faktycznie wielu z nich było Polakami ale mentalnie się własnej Ojczyzny wyparli. Słyszał pan pewnie o tym, że "Ojczyzną każdego komunisty jest ZSRR". Faktycznie, wielu z nich zrozumiało w pewnym momencie swojego życia swój błąd i starało się go naprawić. Nie zmienia to jednak tego, że ogromna większość komunistów to byli złodzieje, bandyci i zdrajcy. - Czas najwyższy aby dzieci i wnuki tych ludzi przyjęli wreszcie do wiadomości i wykazali trochę pokory.

  08-04-2017 11:50 | ~Janosik | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Kalaciński i Pilichowski w amoku zmian zapomnieli o ul. II Armii WP i Alei Wyzwolenia . IO Armia WP była dowodzona wszak przez gen.K. Świerczewskiego a w jej składzie 8 i 9 Dywizja Drezdeńska, która walczyła w Polsce płd- wschodniej z banderowcami i przeprowadziła Akcję "Wisła". Z pewnością Ukraińcy wam tego nie zapomną i obok inną ulicę nazwą im. Stiepana Bandery. Aleja Wyzwolenia (d. Adolf Hitler - Aue i Marszałka Stalina) przez kogo panowie -prześmiewczo zapytam - przez kogo był Wałbrzych wyzwalany? Przez Rosjan .Na koniec. Jeśli zmieniacie na nazwy na jakieś Leśne wzgórza to może ul. Harcmistrza Ciasnochy -tu bez ironii -pracował i tworzył dla Wałbrzycha (kto nie pamięta legendarnej Harcówki ten gołowąs ) a , że w czasach komuny? Innych nie było jak sięgam pamięcią.

  08-04-2017 12:45 | ~Janosik | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Do P.Pilichowski. W czasach "komuny" do PZPR należało "omamionych" 2,5 mln. Polaków ( PO, PiS i inne kanapowe partyjni nie zbliżą się do takiego stanu nigdy). Wierzyli w odbudowę kraju zniszczonego przez wojnę. Powstały tysiąclatki , wielki przemysł od podstaw , dostępna służba zdrowia . Z szacunku dla Pana studia , które Pan uzyskał też były darmowe. Ale za sprawą Balcerowicza wystąpiło "schłodzenie" gospodarki i totalna wyprzedaż majątku , który powstawał trudem Rodziców naszych . Latyfundia 300 ha to norma. Dług zewnętrzny ok 2 bln zł, likwidacja przemysłu węglowego to też zasługa nierządów wszelkiej maści posolidarnościowych. Wojna Polaków w Iraku i Afganistanie bez wzajemnych zobowiązań ze stony USA przypomina niezależność wobec ZSRR przed laty.

  08-04-2017 13:36 | ~????? | *.t-mobile.pl (188.146.*.*)
wiem kim był Tomasz Rabiega? zaś rodzinę pozdrawiam

  08-04-2017 13:48 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (31.0.*.*)
~Janosik: Kilka faktów. Generał Świerczewski był zdegenerowanym alkoholikiem który wydawał często bardzo głupie rozkazy - w wyniku których zupełnie niepotrzebnie ginęli polscy żołnierze. Z tych 2.5 miliona członków PZPR około 2.49999999 to myli ludzie którzy się tam zapisali aby szybciej dostać mieszkanie lub talon na małego samochód. A jeśli chodzi o Balcerowicza to był to po prostu parszywy PZPRowiec który "rozdawał" nasz majątek narodowy kolesiom - sam się przy tym dorabiając. Itd., itp. Podsumowując, my (sympatycy PiSu) nie krytykujemy zwykłych żołnierzy LWP oraz zwykłych ludzi którzy starali się w PRLu jakoś żyć nie robiąc krzywdy innym. PZPRowski aparat to były jednak szumowiny sztuka w sztukę i o tym należy pamiętać. P.S. Nazywam się Pilchowski a nie Pilichowski.

  08-04-2017 14:35 | ~Placek Pisowski | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Pilchowski znowu dzieli społeczeństwo. Lepszy chyba poczciwy PZPR-owiec, niż taka menda, która najpierw namawiała do przerwania strajku, a potem zjebała za granicę.

  08-04-2017 14:52 | ~Janek |  (78.10.*.*)
"A ty wiesz kim był Tomasz Rabiega? Jego rodzina żyje i mieszka w Wałbrzychu. Wiecej szacunku. " Ja wiem. I nie będę go szanował. Dlatego,że wiem kto zacz.

  08-04-2017 14:54 | ~Janosik | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
P. Pilichowski naczytał się Pan banderlwskich paszkwili o Generale Świerczewskim i powtarza w nieskończoność. Wojsko Polskie nigdy po II wojnie nie przyjęło oficjalnej nazwy "ludowe" . Balcerowicz był , nadania Unii Wolności podobnie jak Frasyniuk (obecnie potentat transportowy), Lityński , Mazowieckiecki , Geremek i inni . PiS wywodzi się z tego samego korzenia "Solidarności". Swoją drogą nie ma Pan patentu na ten ruch społeczny liczący bez mała 10 mln członków

  08-04-2017 16:12 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Pan J. J. Pilchowski. Na kształtowaną przez Pana najnowszą historię Polski patrzy Pan przez pryzmat Pańskich osobistych doświadczeń. W mojej opinii jest po części zafałszowana. Podobnie rzecz ma się z gen. Świerczewskim. Jeśli wydaje się paszkwile o generale, usuwa się jego pomniki , potępia się w Sejmie i Senacie Akcję "Wisła" później Wojsko Polskie (m.in. głosami PO i PiS i Kwaśniewskiego ), a równocześnie dla tych co byli w UPA i walczyli przeciwko Polsce stawia się pomniki i w różnych publikacjach nazywa się "żołnierzami ", to jak wytłumaczyć to przyszłym pokoleniom i co będzie miało to wspólnego z prawdą historyczną? Podobnie ma się z PRL. Nie wszystko było złe i szkodziło społeczeństwu. W niepojętej nienawiści potępia Pan PRL i wszystkich poza PiS. Taka formuła jest subiektywna

  08-04-2017 16:52 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (31.0.*.*)
~Janosik: Proszę jeszcze raz (ze zrozumieniem) przeczytać to co napisałem. Nie potępiam wszystkiego i wszystkich. Uważam tylko, że "PZPRowski aparat to były jednak szumowiny sztuka w sztukę i o tym należy pamiętać". No i teraz wiemy, że do tej oceny należy dodać parszywą żydokomunę. I jest mi teraz w pewnym sensie wstyd za samego siebie (Byłem wtedy młody i głupi.) gdyż to właśnie ja ściągnąłem do Wałbrzycha Lityńskiego czyli parszywą żydowską szuję. Trudno się więc chyba dziwić temu, że teraz popieram PiS gdyż jest to teraz jedyna partia która chce aby o tym co się w Polsce decydowali uczciwi ludzie a nie komuniści i złodzieje z PO, SLD, .N i PSL.

  08-04-2017 17:20 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
do Jerzy Jacek Pilchowski. Szanowny Panie pogubiłem się w nazwiskach . Proszę o sprostowanie. Czy Jerzy Jacek Pilchowski to ta sama osoba co Jacek Pilichowski kierujący Działem Informacji Zarządu Rejonu i członek prezydium "Dolny Śląsk" w 1981 roku? Z tamtego okresu publikacje powielaczowe przedstawiają Jacka Pilichowskiego (np. ulotka - Oświadczenie Solidarności z 17. 11. 1981 r. ). Książka "Wałbrzyska Solidarność" str 34 Rozdział II przedstawia Jerzego Jacka Pilchowskiego z PBK nr 2.

  08-04-2017 17:54 | ~troll | *-04.vectranet.pl (31.11.*.*)
Jerzy Jacek PiS-dzi luj mocno wali w mohair twój.

  08-04-2017 18:56 | ~Placek Pisowski | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Pilchu nie cierpi Żydów, ale wódę z Ickiem Kordblumem chlał.

  08-04-2017 19:43 | ~benkmen | *.adsl.inetia.pl (77.254.*.*)
07-04-2017 23:30 | ~Janosik- pewnie pomylili go z tow.Kanią z KC PZPR.;-)

  08-04-2017 21:37 | ~gohciu | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
~janosik dźejdżejpi/3,14/ to jest ten od sowieckich czołgów które na Kopalenkę jadą. Wpis nr.1. Nie wierz wierzbie co się kłania...

  08-04-2017 22:25 | ~gohciu | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
młodość uleci... a 3,14 zostaje... /ad 16.52/. A szumowiną.... Pamiętamy ci ....

  08-04-2017 23:55 | ~Pilot | *.adsl.tpnet.pl (83.5.*.*)
Do @@@ Idler 73 masz problem z samym sobą ? czy Ty jesteś Idler czy Diler biorący

  09-04-2017 01:37 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (31.0.*.*)
~Janosik: Tak to ja. Ludzie często dopisują mi to drugie "i". A jeśli chodzi o imię (imiona) to formalnie mam na imię Jerzy, a Jacek (tak zawsze mówili do mnie krewni i znajomi) to moje drugie imię. Podpisywać się "Jerzy Jacek" zacząłem po I Krajowym Zjeździe Solidarności. Byłem delegatem. Delegatem był również mój stryjeczny brat Jacek i w związku z tym musieliśmy wyjaśniać jak to się stało, że jest dwóch Jacków o tym samym nazwisku - gdyby to było np., nazwisko Kowalski to pewnie nikt by się nie dziwił ale nasze nazwisko nie występuje zbyt często. P.S. Jacek (ten mój stryjeczny brat) lubił żartować, że się pod niego podszywam.

  09-04-2017 04:44 | ~Poniatow |  (73.91.*.*)
A nie zapomnijcie o Jaroslawie Zbawicielu, Antku szMaciarewiczu, Zbysiu Prawniku,Broszce i jocu Inkasencie-torunskim.Jacek hamerykan powinien objac patronatem zmiane nazwy Mobruk na PiSiakowo Zdroj.

  09-04-2017 08:20 | ~Mały Rycerz | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Właściwie to ja jestem Jerzy Michał

  09-04-2017 12:42 | ~Janosik | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Do J.J.Pilchowskiego. Na koniec zapytam czy pisze Pan z pulpitu w Ameryce czy w Polsce? W 1980 r miał Pan 30 lat i wcale niemałe doświadczenie życiowe. Ludzie w tym wieku są dojrzali. Powinni patrzeć trzeżwo i osądzać rozsądnie. Przerzucanie przewin na postawę "młodego i naiwnego " jest bardzo wygodne. Z wypowiedzi na forum wnioskuję, że ma Pan całkowicie zmienioną optykę oceny i postrzegania istniejącej rzeczywistości.

  09-04-2017 13:10 | ~Franek | *.walbrzych.vectranet.pl (109.241.*.*)
zostawcie Hankę Sawicką w spokoju.Zginęła bohaterską śmiercią z rąk Niemców

  09-04-2017 15:07 | ~Janek | *.walbrzych.vectranet.pl (78.88.*.*)
Mrożek miał na imię Sławomir a nie Stanisław.

  09-04-2017 15:24 | ~Janosik | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
P. Franku popieram. Hanna Szapiro - Sawicka była założycielką ZWM. Zginęła z rąk Gestapo . Żydówka z pochodzenia (tutaj ukłon w stronę J.J.Pilchowskiego). Kuzynka Kisielewskiego " Kisiela" (ten od "Alfabetu Kisiela "), którego nagrodą wybrani mogą się okazać. Pisałem o Niej m.in. na maturze. Jeśli zdejmujecie tablicę z Jej imieniem to dbierzcie też moje świadectwo dojrzałości a wzorce dla współczesnej młodzieży szukajcie u "misiaków" Maciarewicza.

  09-04-2017 17:43 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (5.172.*.*)
~Janosik: Do Wałbrzycha wróciłem przeszło 4 lata temu. Oczywiście jak się ma 30 lat to powinno się już dużo rozumieć. I dużo już rozumiałem gdyż nie jest przypadkiem, że działałem aktywnie w KORze i Solidarności. Uważałem po prostu, że trzeba koniecznie skończyć z komuną i jestem dumny z tego, że miałem w tym swój udział. Równocześnie, w PRLu obowiązywała bardzo restrykcyjna cenzura. Jej celem było to aby ludzie nie mogli zgromadzić wiedzę odpowiednią do ich wieku. Moja działalność w KORze i Solidarności to była w dużym stopniu walka o to aby tą cenzurę przełamać. W tytm zakresie odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Niestety nawet pełny dostęp do wiedzy nie niweluje w pełni tego co w świadomości wielu ludzi "dokonali" komuniści i złodzieje.

  09-04-2017 17:54 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (5.172.*.*)
~Janosik: Moją niechęć do Żydów próbuje pan sprowadzić do "razsizmu". Nie jestem rasistą. Jestem Polakiem/katolikiem ale mam też w sobie domieszkę żydowskiej krwi. Nic w tym dziwnego gdyż żyliśmy razem w Polsce przez setki lat i wielu Polaków jest skoligacona z Żydami, tak jak wielu Żydów jest skoligaconych z Polakami. Wyjaśniam więc, że moja niechęć do Żydów opiera się na ich "ponadstatystycznym" udziale w udziale powstaniu komunizmu i faszyzmu (np., udział Żydów w opracowaniu zasad włoskiego faszyzmu był bardzo duży) oraz komunistycznym ludobójstwie. No i do tego dochodzi ich "zamiłowanie" do lichwy. Nie przeszkadza mi to w tym aby szanować wielu artystów i naukowców, itd., którzy mają wielki wkład w rozwój wszystkich dziedzin sztuki i nauki.

  09-04-2017 18:34 | ~ | *.adsl.tpnet.pl (83.7.*.*)
W Boguszowie też zmieniają ul. Hanki Sawickiej. Ale to wina IPN.

1  2  Dalej » | Ostatnia z 2 stron
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Dzień Drzwi Otwartych w ZS nr 4  

Wałbrzych Sobota, 14:22
21 kwietnia 2018

Wczoraj w Zespole Szkół nr 4 im. Janusza Kusocińskiego w Wałbrzychu, w którego skład wchodzą: IV...
Rajd po strefie po raz czwarty [FOTO] Rajd po strefie po raz czwarty   (1)

Wałbrzych Sobota, 11:15
21 kwietnia 2018

Czwarta edycja edukacyjnego „Rajdu po strefie” przyciągnęło 400 uczniów klas siódmych szkół...
Łotewscy goście na Zamku Grodno Łotewscy goście na Zamku Grodno 

REGION, Zagórze Śl. Piątek, 19:38
20 kwietnia 2018

Okazałe budowle, tajemnicze historie i odrestaurowane wnętrza, to tylko część z atrakcji, jakie...
Rock Fest 2018  

Wałbrzych Niedziela, 07:33
22 kwietnia 2018

Hala Widowiskowo–Sportowa wałbrzyskiego Aqua Zdroju stała się wczoraj stolicą polskiej muzyki...
<b> Maciej Maleńczuk z solowym koncertem w Wałbrzychu </b> Maciej Maleńczuk z solowym koncertem w Wałbrzychu  

Wałbrzych Wtorek, 13:31
17 kwietnia 2018

Maciej Maleńczuk, artysta nieobliczalny, zabierze swoich fanów w podróż do korzeni, czyli mocnego,...
Ulica Wysoka doczeka się przebudowy Ulica Wysoka doczeka się przebudowy 

REGION, Mieroszów Piątek, 18:56
20 kwietnia 2018

– Z ogromną satysfakcją pragnę poinformować, że dzięki moim staraniom oraz dużemu zaangażowaniu...
Dawne czasomierze na wystawie w Muzeum Porcelany Dawne czasomierze na wystawie w Muzeum Porcelany 

Wałbrzych Piątek, 17:44
20 kwietnia 2018

„Era na Beckera. Przebudzenie minionego czasu” to tytuł najnowszej wystawy czasowej, którą będzie...
Kornel Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Wałbrzycha   (3)

Wałbrzych Piątek, 22:39
20 kwietnia 2018

Wczoraj w Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości odbyło się otwarte spotkanie...
Co się dzieje z "Romanem"?   (17)

Wałbrzych Piątek, 22:41
20 kwietnia 2018

Docierają do naszej redakcji głosy Czytelników zaniepokojonych stanem dębu, znajdującego się na...
Wielkie sprzątanie trwa   (11)

Wałbrzych Sobota, 11:13
21 kwietnia 2018

Dzisiaj od rana w naszym mieście trwa wielkie sprzątanie i upiększanie. Działania te odbywają się w...
Projekty społeczności lokalnych docenione przez prezydenta Projekty społeczności lokalnych docenione przez prezydenta 

Wałbrzych Piątek, 19:08
20 kwietnia 2018

Prezydent Roman Szełemej wydał zarządzenie w sprawie przyznania środków finansowych na realizację...
Policjanci zatrzymali sprawców kradzieży Policjanci zatrzymali sprawców kradzieży 

REGION, Mieroszów Piątek, 18:30
20 kwietnia 2018

Wystarczyła chwila nieuwagi mieszkańca Mieroszowa, który wyszedł z dzieckiem na spacer, aby złodzieje...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo