Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Piątek, 23 lutego 2018 Godz.: 17:17:11 Imieniny: Damiana, Izabeli, Polikarpa, Romany Czytających: 3973 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Czy w Wałbrzychu powstanie Pomnik Żołnierzy Wyklętych?

Piątek, 21 kwietnia 2017, 14:09, ostatnia aktualizacja: 2017-04-24 10:29
Robert Bajek
Miej świadomość
 
Najnowsze ogłoszenia
Recepcjonistka do SPA
Meble RTV AGD za darmo przyjmę
Drewno opałowe rozpałkowe 80zł
PRACA
VW Passat 2005r 1,9TDI combi
Działka budowlana 18a Ścięgny k. Karpacza
Drzwi 5szt.80x200
Wersalkę przyjmę
Spawacz Mag i Tig - Drezno
Skręcanie Rowerów - Go Sport
Golden Retriver
Fotele
605 56 91 56 skup aut dojazd
Kelner/ka Szklarska Poręba
Dla firm i studentów
Zatrudnię szwaczki
Łóżeczko turystyczne/kojec
Stolik / Ława
Ostatnie 5 mieszkań na Elewów
Elektryk

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry4
Biblioteka pod Atlantami3
Koncerty9
Inne28
 
Fot. Robert Bajek

W naszym mieście zawiązał się Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych, którego celem jest powstanie pomnika ku czci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Czy taki pomnik powstanie?

Tak jak wspominaliśmy, głównym celem działania Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych jest podjęcie inicjatywy na rzecz upamiętnienia w Wałbrzychu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz antykomunistycznego po 1944 roku. Służyć temu ma budowa Pomnika Żołnierzy Wyklętych, który zgodnie z planami inicjatorów będzie się znajdował w sąsiedztwie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła na Podzamczu, gdzie obecnie stoi zapomniany pomnik upamiętniający 70-lecie odzyskania niepodległości.

R E K L A M A

W skład Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych wchodzą: Cezary Kuriata - Przewodniczący wałbrzyskiego komitetu Prawa i Sprawiedliwości, radny Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Langer - działacz opozycji demokratycznej w PRL, wieloletni wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność”, Renata Wierzbicka – radna Prawa i Sprawiedliwości, Beata Mucha - radna Prawa i Sprawiedliwości oraz Bartłomiej Grzegorczyk – były radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Już od kilku lat obchodzimy święto państwowe poświęcone Żołnierzom Wyklętym. W Wałbrzychu nie ma miejsca upamiętniającego tamte wydarzenia i tamtych ludzi, których na Dolnym Śląsku było dużo. Sam znałem takich Żołnierzy Wyklętych, którzy na tych terenach się ukrywali pod zmienionymi nazwiskami. Przez powołanie Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych chcemy stworzyć miejsce, gdzie można by było oddawać im hołd, cześć w dniu ich święta, czyli 1 marca. Wszystkie dotychczasowe uroczystości państwowe odbywały się w miejscu, w którym stoi Pomnik Niepodległości. Miejsca upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na dzień dzisiejszy w Wałbrzychu nie ma - powiedział Jerzy Langer.

Budowę pomnika swoim patronatem objęli Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej i Michał Dworczyk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Komitet Budowy Pomnika planuje zwrócenie się do Zarządu SM Podzamcze o wyrażenie zgody na rozbiórkę dotychczasowego i zbudowanie w tym miejscu nowego pomnika, który poświęcony będzie Żołnierzom Wyklętym. Inicjatorzy liczą na wsparcie różnych środowisk i mieszkańców Wałbrzycha. W chwili obecnej opracowywany jest projekt pomnika.

Na temat inicjatywy wypowiedział się również Cezary Kuriata:

- Po 50 latach "międzynarodówek" i tego czym nas częstowała komuna i 25 latach niby wolnej Polski myślę, że czas zacząć szanować swoją historię, nie wstydzić się swojej historii. Po 89. roku nadal byli wyśmiewani, wyszydzani polscy bohaterowie, było lekceważone Powstanie Warszawskie, z Żołnierzy Wyklętych robiono bandytów. Nie byłoby Polski, gdyby nie było powstań. Mimo tego, że kończyły się tragicznie, to jednak potrafiły wzbudzić coś w narodzie. Nie byłoby Powstania Warszawskiego, gdyby nie było Powstania Styczniowego i Listopadowego. Tak samo nie byłoby wolnej Polski bez Żołnierzy Wyklętych i bez Powstania Warszawskiego. Dlatego trzeba o tym cały czas przypominać. To ziarno, które zasiał świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński ustanawiając Dzień Żołnierzy Wyklętych na 1 marca przyniosło nadspodziewane owoce. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych stała się wśród naszej młodzieży modna. Oni od tamtych osób czerpią wzorce. Mam nadzieję, że będą dorastali w takiej idei, w jakiej żyli Żołnierze Wyklęci.
Następna wiadomość Gorący temat 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  21-04-2017 15:51 | ~fan kina | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Pierwszy z lewej to senator Damian Cieślik z "Na Wspólnej"? A podobno bezpartyjny :)

  21-04-2017 15:52 | ~Polewa | *.182.airtel.in (182.72.*.*)
To prawda, patriotyczna mlodziez wzoruje sie na etosie Zolnierzy Wykletych. Stad wsciekly atak lewactwa na pamiec o bohaterach. Stalin chcial wytepic polskosc w Polakach. Widac po pluciu lewactwa na Wykletych ze w wielu przypadkach Stalinowi sie udalo. Ale mlodziez jest dowodem, ze Stalin i lewactwo w tej materii przegrali, nie bitwe, ale cala wojne. Polskosc znow nosi dumne imie wsrod Polkow. Stadiony upomnialy sie o pamiec. Pamiec sie rozlala po calym narodzie, ku wscieklosci lewactwa i zdrajcow.

  21-04-2017 16:21 | ~lol | *-06.vectranet.pl (31.11.*.*)
"Miejsca upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na dzień dzisiejszy w Wałbrzychu nie ma - powiedział Jerzy Langer." pomylił się Pan, jest obok SMBB na zbiegu ulic Rycerskiej oraz 1 Maja.

  21-04-2017 17:05 | ~Sprawiedliwy | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Na zdjęciu "elyta wyklętych". Czytałem pmiętniki owych wyklętych. W skrócie - dla poprawienia morale trzeba kogoś " rozwalić" , ograbić GS, młyn. Ustrzelić chłopów co pańską ziemię grabią - owe przypisane 8 ha. A ,że taki Radziwiłł miał 10 000 ha . i jakim kosztem je złupił kogo to obchodziło. Przy okazji zabili swoich kolegów z Wojska Polskiego - przecież to Berlingowcy. A ,że walczyli na Wale Pomorskim, zabezpieczali granicę i ład ,ludzi chcących jednego - spokoju po wojnie . Kogo to obchodzi.

  21-04-2017 17:26 | ~Zdegustowany | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Są środowiska które pielęgnują pamięć o Wykletych na codzień a nie tylko przed wyborami. Najłatwiej zamiast systematycznej pracy na rzecz jakiejś idei zrobić konferencję prasową i się polansować. Wstyd

  21-04-2017 17:26 | ~roś | *.internet.cyfrowypolsat.pl (5.172.*.*)
Było jak było, bardzo niewielu z wyklętych bohaterami było. Maciupko było.

  21-04-2017 17:26 | ~KS | *.dialog.net.pl (62.87.*.*)
Dobra inicjatywa, brawo!!!

  21-04-2017 17:58 | idler73 |  
Myślałem, że Wałbrzych jest miastem, które jest wolne od kato-pisowskiej propagandy i wersji historii (nie prawdziwej i mocno naciągniętej), propagowanej przez jedynie słuszną władzę. Ponieważ, w przeciwieństwie do fanklubu wyklętych, rekrutującego się najczęściej z młodocianej i nie douczonej gimbazy, żyję na tym padole łez prawie pół wieku i miałem okazję osobiście poznać ludzi, którzy mieli wątpliwą przyjemność spotkać na swojej drodze tych niezłomnych, stanowczo mówię NIE.

  21-04-2017 17:58 | ~pytacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Eeee, panowie, czemu tak na uboczu? Miejsc jest masa: Rycerska, pl.Magistracki, Rynek, Albo koło rzezby kosmity obok Sudetów. Musi być widać że to jest Polska!

  21-04-2017 18:06 | ~wałbrzych zielony | *-04.vectranet.pl (31.11.*.*)
Co żołnierze wyklęci mają wspólnego z naszym regionem. Niedługo dojdą do wniosku, że gdyby nie było bitwy pod Grunwaldem to nie byłoby żołnierzy wyklętych i wolnej Polski. Polska drodzy panowie nie jest wolna tylko uzależniona ekonomicznie od innych krajów . Stanowi jak inne kraje słabe ekonomicznie zaplecze neokolonialne.

  21-04-2017 18:19 | ~truuu | *.internet.cyfrowypolsat.pl (5.172.*.*)
Bandziorów Przeklętych!

  21-04-2017 19:56 | ~Doval | *.lan.ekonet.info (213.195.*.*)
Warto by było,żeby ci entuzjaści tego pomnika poznali prawde o tych ;bohaterach;,którzy z pistoletami chodzili po ;prośbie; Cząstkę prawdy ujawnia;Sprawiedliwy; ale to tylko część prawdy.Cała prawda jest okropna,nawet po tylu latach.Jak można nazwać ludzi,którzy mordowali swoich sąsiadów,tylko dlatego,że ci chcieli po wojnie żyć normalnie i odbudowywać zburzony kraj? bohaterami? wolne kpiny!!

  21-04-2017 19:58 | ~Zdegustowany | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Są środowiska które pielęgnują pamięć o Wykletych na codzień a nie tylko przed wyborami. Najłatwiej zamiast systematycznej pracy na rzecz jakiejś idei zrobić konferencję prasową i się polansować. Wstyd

  21-04-2017 20:16 | ~Podzamczanin | *-07.vectranet.pl (37.8.*.*)
Przecież macie Uniwersalny Pomnik w Wałbrzychu , który mieści się na ul. !-go Maja. wystarcza jeszcze tylko dołożyć jedna tablice i po sprawie . Tak czy owak wszystkie Uroczystości Państwowe pod tym pomnikiem się obywają , bo włodarzom miasta Wałbrzycha jest tam najbliżej. To czeku ty więcej szukać i robić sobie Kampanię Wyborczą Panie Kuriata i koledzy.

  21-04-2017 20:23 | ~czerwony z SB | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Kolejne wypociny cieci z solidarnosci, nic nie potrafia to bawią siw w indian. Wystarczy zobaczyć na kuria..e of razu widać ze to spaslak co nic nie umie. Gruby jak swinia, a taki jerzy l. Pierwsze ucho w komunie na każdego donosil, a gdzie placek pilhowski pewnie opowiada bajki jak to ciężko w stanach robił a prowadzil pral brudne pieniądze solidarnosci ze składek. Na sybir z tymi parchami i ich pomyslami. Wniosek jest jeden jak ci ludzie maja się zajmować miastem niech lepiej pojda w pizdu, ale motloch opinia pybliczna kupi wszystko. Tak było i będzie. Jedyna porządna wladza to wladza CZERWONA

  21-04-2017 20:25 | ~ja wiem | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Pomnik będzie stał na terenie Starej Kopalni.

  21-04-2017 21:45 | ~Adamos | *.gprs.plus.pl (31.0.*.*)
A pani Wierzbickiej nie ma na zdjęciu ? Pewnie na jakiejś PO-wskiej imprezie z koleżankami i zupą?

  21-04-2017 22:33 | ~do Adamosa | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
Spoko. Pani Renata pewnie jak zawsze zastanawia się z jakiej listy startować bo to zawsze od sondaży zależy a lansuje się i tu i tu :) ważny stołek

  21-04-2017 23:49 | ~ | *.gprs.plus.pl (5.60.*.*)
W Wałbrzychu powstanie pomnik Romana Odnowiciela Wspaniałego. Zaślinionym lemingom już uszka z podniecenia klaszczą bo domowe ołtarzyki Słoneczka Wałbrzyskiego to nic w porównaniu z kilkumetrowym monumentem Wodza!

  22-04-2017 00:04 | ~prawda historyczna | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
na tym terenie byli żołnierze wyklęci? chyba werwolf tzn elita z wafen ss

  22-04-2017 00:51 | ~Prawda historyczna 2 |  (201.16.*.*)
Jak widac po komentarzach, Czerwona Armia Gwalcicieli miala w tym miescie uzywanie.

  22-04-2017 00:54 | ~Zaprawde powiadam |  (201.16.*.*)
Wam szanujcie komuszki Swoje Matki, ze nie pozbyly sie efektow gwaltu, tak jak o to zabiegacie usilnie.

  22-04-2017 07:27 | ~sceptyk | *-2.tktelekom.pl (88.199.*.*)
Z dyskusji widać, że większym poparciem niektórych cieszyłby się pomysł pomnika Papki Morozowa.... Wałbrzych zaprawdę uwielbia kolor czerwony stąd tak dużo mieszkańców na liście http://inwentarz.ipn.gov.pl/

  22-04-2017 09:12 | ~historyk | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
W Gorcach popularna jest opinia, że Masalskiego i Wesołowskiego zabili szabrownicy lub ... uwaga ... akowcy, przy czym przeważa ta druga opinia. Jest to tak niewygodne dla obecnej władzy, że postanowiono zmienić nazwę ulicy Masalskiego i Wesołowskiego.

  22-04-2017 09:19 | ~Antygona | *.t-mobile.pl (188.146.*.*)
A kiedy powstanie pomnik upamiętniający Ofiay Limitów Narodowego Funduszu Zdrowia ?

  22-04-2017 09:47 | ~do historyka | *-2.tktelekom.pl (88.199.*.*)
To że szabrownicy zabili ORMO-wców nie uprawnia ich jako ofiar do posiadania ulicy. Opinie o tym że zrobili AK-owcy stworzyli komuniści których i do dziś dostatek w Gorcach

  22-04-2017 10:00 | ~ewcik | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
a Kaczyńskiego jeszcze nie postawili? żadnej ulicy nie nazwali również ? jak słyszę w ustach tych szubrawców ,że jak ktoś myśli inaczej to jest komunistą to mam ochotę takiemu baranowi napluć w gębę ! Cezary Kuriata powiedział tak :Pamięć o Żołnierzach Wyklętych stała się wśród naszej młodzieży modna. Oni od tamtych osób czerpią wzorce. Mam nadzieję, że będą dorastali w takiej idei, w jakiej żyli Żołnierze Wyklęci.!!!!! człowieku właśnie widać tą młodzież którzy naśladują hitlerowców i demolują nawet dzisiaj co popadnie bo ich zdaniem obraża wartości chrześcijańskie i polskie tradycje. To jest dopiero chore !

  22-04-2017 10:27 | ~poważnie | *.adsl.tpnet.pl (83.30.*.*)
postawic pomnik burzycielom przemysłu Wałbrzyskiemu

  22-04-2017 10:33 | ~+ | *.adsl.tpnet.pl (83.30.*.*)
mordercom

  22-04-2017 11:03 | ~sceptyk | *-2.tktelekom.pl (88.199.*.*)
Ewcik. Piszesz o braku tolerancji twierdząc, że każdemu kto myśli inaczej niż ty chcesz "napluć w twarz" Celowa sprzeczność czy masz te "trudne dni" ?

  22-04-2017 11:17 | ~Polewa |  (201.16.*.*)
Zolnierze Wykleci byli wylapywani, torturowani, a potem w fikcyjnych procesach skazywani na smierc. Malo? Malo... rodziny byly szykowane, zony i dzieci wykletych byly na marginesie od szkoly po prace, czesto wywozone w glab Rosji. Malo? Malo. Ciala Wykletych byly wrzucane do rowu pod plot, tak aby rodziny i bliscy nie mogli ich pozegnac, potem sie modlic czy nawet znicza odpalic. Malo? No oczywiscie ze malo. Bowiem po wielu latach po zakonczeniu komunizmu, sa jeszcze czerwone brudasy, ktore jeszcze pluja tym Zolnierzom Wykletym w twarz, pluja na nich jakby malo jeszcze od czerwonuchow wycierpieli oni i ich rodziny. Tak wychowala komuna swoich synow. Mieli byc wyzbyci z polskosci i robic za szczury w Norodzie Polskim. I jak widac po ilosci szczurow, komunie udalo sie to skutecznie...

  22-04-2017 11:22 | ~Polewa |  (201.16.*.*)
Komusze corki i synowie, szczury wola zapraszac na uniwersytety i pomniki stawiac majorowi Baumanowi. Ktory prowadzil oddzial do wylapywania i do osobistego torturowania i mordowania niepokornych. To jest bohater czerwonych synow i corek. Czlowiek to tylko czlowiek. Niezlomnosc czyni z ciebie bohatera. Dlatego tak niewielu jest bohaterow, a tak wielu czerwonych synow. U czerwonych synow niezlomnosc jest obca, to postacie, ktore podporzadkuja sie kazdemu, byle miec spokoj. Aj waj czerwoni synowie i corki. Jak sie niepodoba, to zalozcie komitet dla pomnika Jaruzela, Kiszczaka, albo Baumana. Bo to z z nimi walczyli Wykleci. Skoro sa dla was zlem, to Kiszczak Jaruzel Bauman musza byc dla was wzorami, bo zwalczali zlo jakim byli Zolnierze Wykleci. I do ewcik: tolerancyjnie pluje ci w morde.

  22-04-2017 14:40 | ~+ | *.adsl.tpnet.pl (83.30.*.*)
polewa -PiS to komuna gorsza od czerwonej to komuna czarna zrobiliscie z ludzi niewolników ciemnogród a PiSie co drugi to zyd zobacz sejm i kancelarie prezydenta

  22-04-2017 14:53 | ~do polewa | *-gprs385313.centertel.pl (37.47.*.*)
a może starczy już tych pomników? wystarczy że jeden Pan z kotemstawia na kązdym zakręcie pomik brata

  22-04-2017 15:01 | ~Polewa |  (201.16.*.*)
Chceilibyscie, ty nie masz pojecia co to komuna. Przed chwila pisalem o troturach, gwaltach, mordach, zakopywaniu pod plotem w celu niepamieci. Niszczenie calych rodzin. A dzisiaj masz co? Martwe podrzucone wiewiorki i ofiary, ktore same sie klada na asfalcie pod sejmem. O czym ty curwa matole bredzisz? Jak smiesz porownywac to co dzisiaj jest do komuny. Jestes kolejnym czerwonym synem, badz corka. Czujesz sie jak niewolnik? A kto cie zmusza do czegokolwiek, albo kto ci cokolwiek zabrania matole? Aaaa zabraniaja ci swobodnej aborcji... no to rzeczywiscie masz prawo czuc sie jak niewolnik. No ci to ma wspolnego ze skandalicznym pluciem na Polskich Bohaterow? Sami doprowadzacie do tego by wypowiadac sie o was jak o zwierzetach, bo jak zwierzeta sie zachowujecie. Idz blokowac groby.

  22-04-2017 15:04 | ~Polewa |  (201.16.*.*)
I czerwone syny oburzaja sie gdy mowi sie o nich gorszy sort. Dobitnie na to zaslugujecie czerwonuchy. Dajecie ku temu powody i co krok udowadniacie ze na to miano zaslugujecie. Wiem wiem... jestescie z tego dumni.

  22-04-2017 15:26 | ~Polewator |  (201.16.*.*)
Na kazdym rogu? A gdzie w stolicy? A gdzie najblizej Walbrzycha jest pomnik Kaczynskiego? ZNow belkoczesz bo TVNu sie naoogladales.

  22-04-2017 15:48 | ~Japado | *.internet.cyfrowypolsat.pl (37.248.*.*)
Bardzo podoba mi się ta inicjatywa. Popieram w 100%.

  22-04-2017 16:31 | ~Donek KrUl Europy | *.gprs.plus.pl (37.249.*.*)
Lemingom trzeba postawić pomnik głupoty, przez 8 lat się nazbierało to niech sobie powspominają chociaż czasy złodziejstwa, szachrajstwa i cwaniactwa.

  22-04-2017 16:38 | ~Piskorz | *.dialog.net.pl (87.105.*.*)
Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ byli obecni w Wałbrzychu 4 lutego 1945 r. Maszerowali po dwóch dniach odpoczynku z Rościszowa przez Wałbrzych do Starego Lisieńca, gdzie zatrzymali się na dwa dni, kwaterując w szkole. Następnym ich miejscem postoju były Petricowice w dniu 7 lutego 1945 r. W dniu następnym ruszyli dalej na zachód. Historycznie uzasadnionym miejscem postawienia pomnika powinno być miejsce, gdzie stacjonowali, a więc Stary Lesieniec lub Czarnny Bór. Odział liczył ok. 900 żołnierzy. O innych oddziałach żołnierzy niezłomnych działających w naszym regionie historia milczy.

  22-04-2017 17:15 | ~klon | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
Pomnik,,a niech sobie stoi,co wam to przeszkadza.Aby tylko nie stał na środku skrzyżowania i ruchu nie blokował podczas rocznicy.Większość Żołnierzy Wyklętych to przysłowiowi"leśni ludzie".Wiec może wzorem pomnika Ulanów zrobić takie miejsce w okolicach Książa,lub parku Sobieskiego.Okolice Aqua i stadionu też się nadają.

  22-04-2017 18:29 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
P. Cezary Kuriata. W nawiązaniu do Pana wypowiedzi – jak sądzę autoryzowanej – proszę o przyjęcie uwag. Jeśli mamy szanować historię – co Pan podkreśla- to proszę wziąć te rozważania do siebie. 25 lat niby „wolnej Polski” serwowaliście Wy Szanowni Państwo . Z waszego korzenia wywodzi się Unia Wolności (obecnie PO), Porozumienie Centrum (obecnie PiS ), PSL ( z dawnego ZSL) i inne „kanapowe partyjki” rządzące w różnych koalicjach. Zawsze u szczytu władzy i w ich kręgach byli koledzy z Państwa „sortu” : Wałęsa, Balcerowicz, Mazowiecki, Kuroń, Geremek, Bielecki, Krzaklewski, i inni. Zmieniali się na stanowiskach niczym głodne kruki przy swoich ofiarach. Przy waszych „nierządach” budziły się ich szemrane upiory „krwiożerczego kapitalizmu” .

  22-04-2017 18:30 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Ciąg dalszy. Pozbawiliście krwiobiegu polski przemysł budowany latami przez naszych rodziców i nas. Upodliliście Polaków z najniższą pensją. Bez pracy, szukających chleba za granicą. Bez prawa dostępu do choćby podstawowej opieki zdrowotnej. Zmieniliście Wojsko Polskie będące drugą potęgą w Układzie Warszawskim w zbieraninę „mami synków” co nie wiedzą gdzie lufa karabinu a wyższych dowódców w bezwolne marionetki oddających byle chłystkowi – Misiewiczowi honory. Tutaj dygresja. Powstańcy Styczniowi w II RP mieli swoje odrębne mundury a honory wojskowe oddawali Im nawet generałowie wraz z Naczelnikiem Państwa Józefem Piłsudskim. Wspomina Pan, że wśród naszej młodzieży jest „moda na Żołnierzy Wyklętych”. Moda? Moda przemija a historia niekoniecznie. Wszak „Historia vitae magistra

  22-04-2017 18:31 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
. Burzycie jedne pomniki, żeby zbudować „te jedynie słuszne” dla waszej wizji historycznej i obecnej mody. Nasi sojusznicy USA, W. Brytania i ZSRR nie pytali się Polaków dzieląc Europę w Teheranie, Jałcie, Poczdamie. Znane są fakty , że Polacy nie zostali zaproszeni przez aliantów na dzień zwycięstwa w 1946 r. Danina krwi polskiej dla aliantów była niemała. 2 Korpus stracił 1072 bohaterów w bitwie o Monte Cassino. Jak się to przekłada na współczesną retorykę o żołnierzach wyzwalających Polskę z rąk niemieckich. Czy macie choć jedną tablicę w Wałbrzychu pamięci bitwy o Wał Pomorski w okresie 30 . 01 do 11. 02. 1945 r. w której 1 Armia WP straciła 10 042 żołnierzy (polegli, ranni i zaginieni).

  22-04-2017 18:35 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
W składzie 1 Armii walczyła 4 Pomorska Dywizja Piechoty im. J. Kilińskiego. Zakończenie wojny zastało ją nad Łabą. 26 maja 1945 r. 4 Dywizja Piechoty posłużyła jako zalążek KBW z dowódcą gen. Kieniewiczem. Przekazano ją wraz z innymi 8 i 9 Dywizja do obrony Polski południowo – wschodniej i zabezpieczeniem ładu, życia i zdrowia Polaków tam mieszkającym. Mimo rozwiązania AK 19 stycznia 1945 r. przez naczelnego dowódcę m.in. na tych ziemiach stworzono jednak zbrojne ugrupowania. Ugrupowania, które umownie nazywamy Żołnierzami Wyklętymi . Ale też ugrupowanie sławiące Banderę (UPA). Oba ugrupowania na tych terenach, uniemożliwiały prowadzenie władzy administracyjnej w szerokim pojęciu.

  22-04-2017 18:38 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Ciąg dalszy. Terroryzowały i zabijały ludność na tych terenach, Przymusowo pod terrorem zagarniały kontygenty od lokalnej ludności. W konkluzji Państwo Polskie nie mogło być pozbawione ani terytorium ani władzy. Przez analogię proszę spojrzeć na współczesną wschodnią Ukrainę. Nawet z udziałem w rozwiązaniu konfliktu przez państwa i rządy trzecie nie ma pokoju w tym rejonie. Jeśli dzisiaj mówimy o sojusznikach to czymże jest „bratnia pomoc” żołnierzy polskich dla Amerykanów w Iraku i Afganistanie w relacji do ZSRR. Czym będzie dzisiejsza Gwiazda Afganistanu i Gwiazda Iraku wobec Krzyża Walecznych nadanemu w walce o Wał Pomorski ? Zapytam na koniec . P. Kuźniar jest moda na historię czy nauka płynie z historii ?

  22-04-2017 19:45 | ~Piskorz | *.dialog.net.pl (87.105.*.*)
Janosik. Pis chce na nowo pisać historię, zapominając, że historię tworzą fakty. Rzucane tutaj hasła typu, gwałcili, mordowali, strzelali w tył głowy, bez konkretów nic nie znaczą. Liczą się fakty, czyli faktyczne dokonania, a nie stwierdzenia ogólnikowe. Wiadomo, że czasy minione były okrutne, a życie człowieka miało niską cenę i to po jednej, jak i po drugiej stronie. Robienie ludziom nieoczytanym, nie znającym historii wody z mózgu, jest nieetyczne i nieuprawnione, tym bardziej, że jest to robione z premedytacją. Co chce się przez to osiągnąć, dając wątpliwe wzorce bohaterstwa, odwagi, patriotyzmu zamiast prawdziwych wartości jakimi powinien kierować się świadomy prawy człowiek.

  22-04-2017 19:50 | ~POLSKA |  (176.58.*.*)
Judaszom ,sprzedawczykom , zdrajcom mówimy NIE- Chwała Wielkiej Polsce - Chwała Niezłomnym -

  22-04-2017 19:51 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Sprostowanie. Moje słowa kierowane były oczywiście do Pana Cezarego Kuriaty a nie do Kuźniara. Skąd zatem w mojej pamięci tkwi Kużniar (Jarosław) ? Wyjaśnienie. Ów "redaktor" prowadząc program TVN 24 "Wstajesz i wiesz" w styczniu 2013 r. skwitował zdziwieniem powiewającą flagę na plaży w Kołobrzegu. Wzbudził tym komentarzem oburzenie mieszkańców Kołobrzegu i nie tylko. Biało - czerwone barwy flagi były bowiem czcią krwi przelanej 1300 zabitych i ponad 2000 rannych w walce o Kołobrzeg Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego i ich zaślubin z morzem 18 marca 1945 r.

  22-04-2017 21:32 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Wielokrotnie czytam, przecieram oczy i niedowierzaniem . Nie komentuję planów budowy pomnika „Żołnierzy Wyklętych” przez PiS ale jakim prawem chcecie wyburzyć rzekomo cyt. „zapomniany pomnik upamiętniający 70-lecie odzyskania niepodległości”. Pomnik nie był zapomniany. Z zadumą przechodziłem obok pomnika zatrzymując się na chwilę, cytując słowa: „Nie ma takiej osoby i takiego miejsca na świecie do których by się nie wracało jeśli zawiązały węzeł na twoim losie”. Wracając do domu patrzałem na fotografie rodzinne dziadków. Wspominam relacje krewnych seniorów. Wplatam w opowieści wojenne i kultywowanie pamięci o „Wskrzesicielach Niepodległej” z 1918 r. Jeśli wyburzycie pomnik „Niepodległości” zniszczycie moją wiarę w zachowanie historii w umysłach młodych i starszych Polaków.

1  2  3  Dalej » | Ostatnia z 3 stron
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Leszek Lamparski uniewinniony [FOTO] Leszek Lamparski uniewinniony   (127)

Wałbrzych Poniedziałek, 13:25
12 lutego 2018

W wałbrzyskim Sądzie Rejonowym został dziś ogłoszony wyrok w sprawie Leszka Lamparskiego – byłego...
Ruszają prace na ulicy Przemysłowej [FOTO] Ruszają prace na ulicy Przemysłowej   (7)

Wałbrzych Wtorek, 12:38
30 stycznia 2018

Pogoda dopisuje więc kolejny remont ulicy znajdującej się w centrum Wałbrzycha rusza.
Endoskopowe Zabiegi Bariatryczne w Wałbrzychu Endoskopowe Zabiegi Bariatryczne w Wałbrzychu  (8)

Wałbrzych Piątek, 15:22
19 stycznia 2018

W Zakładzie Endoskopii Zabiegowej Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego przy ulicy...
Śmiertelny wypadek w biedaszybie Śmiertelny wypadek w biedaszybie  (38)

REGION, Boguszów-Gorce Środa, 14:57
10 stycznia 2018

Tym razem do wypadku na nielegalnym wyrobisku doszło dziś w Boguszowie–Gorcach.
Większość gmin ma zadłużenie – Wałbrzych niestety w czołówce Większość gmin ma zadłużenie – Wałbrzych niestety w czołówce  (59)

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Czwartek, 13:54
28 grudnia 2017

Resort finansów przekazał dane o zadłużeniu poszczególnych gmin w przeliczeniu na mieszkańca po...
Miejska Wigilia w Wałbrzychu [FOTO] Miejska Wigilia w Wałbrzychu   (2)

Wałbrzych Środa, 18:06
20 grudnia 2017

Dzisiaj w wałbrzyskim Rynku odbyła się tradycyjna Miejska Wigilia.
Wałbrzych na 2. miejscu w Polsce Wałbrzych na 2. miejscu w Polsce  (18)

Wałbrzych Poniedziałek, 12:59
11 grudnia 2017

Wałbrzych zajął drugie miejsce w plebiscycie „Kocham To Miasto – Miasto Roku 2017" wspieranym przez...
Świętowali Dzień Górnika [FOTO] Świętowali Dzień Górnika   (15)

Wałbrzych Wtorek, 10:19
5 grudnia 2017

W sobotę świętowały panie, a w poniedziałek swój dzień mieli panowie. Na terenie Starej Kopalni...
I Wałbrzyski Hackathon Software rozpoczęty [FOTO] I Wałbrzyski Hackathon Software rozpoczęty   (2)

Wałbrzych Piątek, 12:04
24 listopada 2017

Ponad 130 uczestników w 35 grupach rozpoczęło dzisiaj zmagania w ramach I Wałbrzyskiego Hackathonu...
W przyszłym roku powstanie Trasa Sudecka W przyszłym roku powstanie Trasa Sudecka  (32)

Wałbrzych/Boguszów-Gorce Piątek, 11:30
17 listopada 2017

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydala pozytywną decyzję środowiskowa na temat budowy tzw. Trasy...
Wałbrzyskie obchody 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości [FOTO] Wałbrzyskie obchody 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości   (39)

Wałbrzych Sobota, 16:25
11 listopada 2017

Dzisiaj w Wałbrzychu, tak jak w większości polskich miast, odbyły się uroczyste obchody 99. Rocznicy...
Abolicja czynszowa Abolicja czynszowa  (22)

Wałbrzych Czwartek, 18:23
26 października 2017

Każdy mieszkaniec, który ma zadłużenie czynszowe względem Gminy Wałbrzych, będzie miał okazję...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W sobotę dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo