Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Sobota, 18 listopada 2017 Godz.: 00:16:38 Imieniny: Anieli, Romana, Klaudyny, Karoliny Czytających: 4500 Niezalogowany

Wiadomości, powiat wałbrzyski

Budowa wieży na Borowej kością niezgody

Czwartek, 7 września 2017, 11:08, ostatnia aktualizacja: 2017-09-08 13:55
PAW
Miej świadomość
 
Najnowsze ogłoszenia
Kupie stare zegary, zegarki
Kupie stare szable, 695702259
Kupie stare srebra 695702259
Kupię każde auto tel 785524378
Kupie stare monety 695702259
Auto Złomowanie - Auto Skup
Kupie stare szable 695702259
Kupie antyki 695702259
Wózek 3w1 Tako Junama
Naprawa pralek, zmywarek, AGD
Naprawa pralek, zmywarek, AGD
Nissan Almera 1.6 Sr
Pościel wełniana nowa
Spodnie jeansy damskie
Buciki dla psa nowe
Ps4 17 gier Gwarancja!
Witryna narożna RTV
Sprzedam bmw 523i +gaz
Operator koparki kop-lad
Szklany elegancki stół RTV

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry13
Biblioteka pod Atlantami9
Koncerty9
Inne30
 
Fot. Robert Bajek

Zarząd powiatu przekazał gminie Jedlina–Zdrój oświadczenie, w którym informuje o tym, że porozumienie podpisane między powiatem a gminą Jedlina–Zdrój w sprawie przekazania dotacji celowej w kwocie 200 tys. zł przez powiat na budowę wieży widokowej na Górze Borowa, jest sprzeczne z prawem.

- Docierają do nas przekazy medialne oraz nieoficjalne informacje, że powiat wycofał się z przekazania 200 tys. zł gminie Jedlina-Zdrój na budowę wieży widokowej - mówi radny Jarosław Buzarewicz.

R E K L A M A

Mirosław Potapowicz, członek Zarządu Powiatu, wyjaśnił w czym tkwi problem.
- Przekazaliśmy burmistrzowi Jedliny_Zdroju oświadczenie z uzasadnieniem - mówi Potapowicz. - Umowa podpisana w kwietniu 2017 roku pomiędzy nami a gminą Jedlina-Zdrój, a dotycząca dotacji w kwocie 200 tys. zł na budowę wieży widokowej, jest sprzeczna z ustawą o finansach publicznych, a co za tym idzie, jest nieważna.

Potapowicz powiedział, że Zarząd Powiatu podpisując umowę nie był poinformowany o tym, że środki te idą na budowę wieży, która będzie po zakończeniu inwestycji należeć do Skarbu Państwa (Lasy Państwowe), a nie do gminy Jedlina-Zdrój. Opozycyjni radni całą sytuacją są zdumieni.
- Decyzję o przekazaniu dotacji podjęła rada powiatu, a Zarząd miał podpisać takie porozumienie z gminą Jedlina-Zdrój, które byłoby zgodne z przepisami - mówi Grzegorz Walczak. - Skoro podpisał umowę niezgodną z przepisami, więc nie wykonał należycie swoich obowiązków. Od początku Zarząd robi wszystko, by nie dołożyć środków do tej inwestycji. Nie wiem również dlaczego Zarząd nie przedstawił swojej decyzji pozostałym radnym i dziś się dopiero o tym fakcie dowiadujemy.

Wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski mówi, że burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel zataił fakt, że inwestycja jest realizowana na terenie Lasów Państwowych.
- Nie możemy przekazać dotacji celowej dla Skarbu Państwa - tłumaczy Kwiatkowski. - Nie podpisalibyśmy wcześniej tej umowy, gdybyśmy mieli taką wiedzę. Nikt nie mówił, że partnerem będą też Lasy Państwowe.

Zdaniem wicestarosty, burmistrz Leszek Orpel powinien zaproponować taką wersję umowy, która zezwoli Zarządowi przekazać dotację na budowę wieży. Zapewnił również, że te środki są zarezerwowane w budżecie powiatu i nie zostały wydane na żaden inny cel. Jednocześnie Kwiatkowski powiedział, że Zarząd ma czas do końca 2017 roku na przekazanie dotacji. Starosta Jacek Cichura zapewnił, że Zarząd ma dobre intencje i chce dojść do porozumienia z gminą Jedlina-Zdrój.
- Spotkamy się w najbliższych dniach z burmistrzem Orplem i postaramy się wypracować wspólne stanowisko i kompromis, tak, by te środki mogły zostać przekazane gminie Jedlina-Zdrój - mówi starosta.

Wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski zapewnił, że Zarząd ma co najmniej dwa pomysły, jak wyjść z impasu i podczas spotkania z burmistrzem Leszkiem Orplem, te pomysły zostaną zaprezentowane. Opozycja widzi w zapowiadanym spotkaniu swoje zwycięstwo.
- Sporo czasu poświęciliśmy budowie wieży widokowej na górze Borowa. Zarząd powiatu zamierza wypowiedzieć umowę podpisaną z gminą Jedlina Zdrój. Jednak pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że nie przekaże 200 tys. zł na tę inwestycję, po interwencji klubu radnych PO, zadeklarował, że będzie szukał rozwiązania na dalsze finansowanie atrakcji turystycznej - mówi radny Jarosław Buzarewicz..
Następna wiadomość Polityka 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  07-09-2017 12:04 | ~kupa śmiechu | *.gprs.plus.pl (77.114.*.*)
Jakie zwycięstwo POwiatowych nieudaczników? Był tylko jazgot i awantury bo stary Orpel nie poinformował komu przekaże tą wieżę tudzież burmistrz Jedliny nie zna obowiązujących przepisów dot. dotacji celowych z budżetu starostwa.

  07-09-2017 12:56 | ~zbędny powiat | *.internetdsl.tpnet.pl (83.3.*.*)
Jak zwykle robi busiarz Kwiatek wodę z mózgu. Chyba to bardzo proste,że ten co daje pieniądze określa warunki , przedstawia umowę . Orpel ma się domyślać co im ma powiedzieć? Torpedują jedną z lepszych inicjatyw turystycznych w powiecie. Bardzo ich boli kolejna inicjatywa burmistrza Jedliny.

  07-09-2017 14:45 | ~Do ~zbędny powiat | *.gprs.plus.pl (95.41.*.*)
Jesteś tylko Orplowym włazidu..:) Kolejna inicjatywa burmistrza? hehhehe To ludzie burmistrza wykazują inicjatywę a nie POznaniaczek:)

  07-09-2017 15:11 | ~- | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
A ja się pytam co z zaniedbaną górą Chełmiec, która jest wizytówką powiatu i miasta Wałbrzych. Jak długo na Chełmcu będzie panował taki syf? Nie ma tam po co wejść bo jest wszystko tak zarośnięte, że widać tylko drzewa. O tym, że nie ma nawet ławki żeby usiąść to nie wspomnę...

  07-09-2017 15:36 | ~pytacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
pytam się, jakie dobro eksportowe ta wieża ma produkować skoro taką kasę chcą w nią ładować? Może zdaje im sie że bogaci turyści z USA tam przyjadą?

  07-09-2017 15:47 | ~ks Sowa |  (74.201.*.*)
Bo wazniejsze sa radiowozy za milion, scianka wspinaczkowa za 2 mln oraz dab ROman na rondzie. O plazy w Starej Zlomiarni nie wspomne.

  07-09-2017 17:00 | ~Tadeusz |  (89.174.*.*)
Nie dawac nic a dofinansowac to mozna najwazniejsza gore rejonu Walbrzyszkiego czyli Chelmiec.

  07-09-2017 17:42 | ~Do buzarewicza |  (89.174.*.*)
Panie radny jak panu nie wstyd tak kłamać zarząd od początku twierdzi że 200 tyś decyzja rady mają trafić do Jedliny po prostu przez kłamstwa i krętactwa burmistrza Orpla powiat nie może przekazać dotacji celowej tak jak to miało być pierwotnie z wieżą dlatego szuka kompromisu żeby te pieniądze do Jedliny trafiły i to ŻADNA ZASŁUGA KLUBU RADNYCH PO

  07-09-2017 17:43 | ~Widzę | *.adsl.tpnet.pl (83.22.*.*)
To tak jak z autostradami, chcieli wybudować za pieniądze podatnika i przekazać obcym firmom aby pobierały od podatnika opłaty, ale jazda, wieża widokowa z publicznych pieniędzy dla przedsiębiorstwa lasy państwowe, a my zapła imy podwójnie, za budowę i zwiedzanie.

  07-09-2017 18:47 | ~maxx | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
Chełmiec to jeden wielki syf. Szczawno nigdy nie dbało, i nie zanosi się by w przyszłości coś zadbało o szczyt Chełmca. (Dla nie wtajemniczonych CAŁA GÓRA CHEŁMIEC NALEŻY DO SZCZAWNA). Wieża widokowa znajduje się w rękach krótkofalowców, którzy powoli, powoli ja remontują. Nawet jak ja oddadzą do użytku, to i tak nie można w pełni podziwiać widoku, bo z jednej strony krzyż, drugiej dwa maszty rtv a jeszcze na samej wieży są jakieś maszty. Dlatego uważam że wieża na Borowej, dla kogo "chce zobaczyć okolice z góry" będzie genialną propozycja, zwłaszcza, że sama góra tak jak Chełmiec góruje nad Wałbrzychem.

  07-09-2017 20:56 | ~Xyz | *.adsl.tpnet.pl (83.22.*.*)
Wieza wieza a w grzmiacej kolo gluszycy jest najwyzej polozony zamek rogowiec i bardzo bardzo zruinowany on wymaga rewitalizacji to nasza perelka turystyczna i kazdego roku sa tam biegi przelajowe i wszyscy widza i nie reaguja tam trzeba pieniedzy to dopiero wieza by byla na rogowcu co tam borowa.

  07-09-2017 21:26 | 57jurand |  
Cieszta się ,że kościoła nie postawili na Chełmcu ,a że to możliwe to niech świadczy przyklad Ślęży .Na szczęście mamy konstrukcję rurową nijak nie dającego się oświetlić krzyża. Polskie pacany nawet swej symboliki nie mogą porządnie pokazać. Tępaki radzę przejechać się na Słowenię i zobaczyć jak się takie symbole w nocy oświetla.

  08-09-2017 09:08 | ~roś | *.internet.cyfrowypolsat.pl (31.0.*.*)
Może da się wygrzebać ruiny starej kapliczki. Wtedy- vide Głuszyca- znajdą się miliony na wieżę widokową.

  08-09-2017 14:27 | ~do 57jurand | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Kościół na Ślęzy istnieje tak z kilka wieków a teraz został tylko wyremontowany i oddany do użytku. Tak gwoli wiedzy

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Wojewoda podsumował dwa lata rządów PiS–u w odniesieniu do Dolnego Śląska Wojewoda podsumował dwa lata rządów PiS–u w odniesieniu do Dolnego Śląska 

REGION Piątek, 14:55
17 listopada 2017

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podsumował podczas konferencji prasowej najważniejsze działania...
Policjanci zatrzymali po pościgu kierującego z zakazem sądowym Policjanci zatrzymali po pościgu kierującego z zakazem sądowym 

powiat wałbrzyski Piątek, 14:40
17 listopada 2017

Sceny jak z amerykańskiego filmu rozegrały się wczoraj w nocy na terenie powiatu wałbrzyskiego....
Harmonogram weekendowych imprez Harmonogram weekendowych imprez 

Wałbrzych/REGION Piątek, 11:17
17 listopada 2017

Jak zwykle w piątek zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną, sportową i społeczną...
Żądają obwodnicy dla Świebodzic Żądają obwodnicy dla Świebodzic 

REGION, Świebodzice Piątek, 13:12
17 listopada 2017

W poniedziałek 20 listopada odbędzie się pikieta pod hasłem „chcemy obwodnicy dla Świebodzic".
Bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców – kończy się czas na zgłoszenia Bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców – kończy się czas na zgłoszenia 

REGION, Szczawno-Zdrój Piątek, 13:00
17 listopada 2017

W poniedziałek, 20 listopada we Wrocławiu, a we wtorek, 21 listopada w Szczawnie Zdroju dolnośląscy...
Już jutro Koncert Wiedeński Już jutro Koncert Wiedeński 

Wałbrzych Piątek, 12:50
17 listopada 2017

W sobotę o godzinie 17.00 odbędzie się Gala Wiedeńska w Starej Kopalni w Wałbrzychu z udziałem...
W przyszłym roku powstanie Trasa Sudecka W przyszłym roku powstanie Trasa Sudecka  (2)

Wałbrzych/Boguszów-Gorce Piątek, 11:30
17 listopada 2017

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydala pozytywną decyzję środowiskowa na temat budowy tzw. Trasy...
Prezydent docenił wysiłek studentów Prezydent docenił wysiłek studentów 

Wałbrzych Piątek, 10:57
17 listopada 2017

Prezydent Roman Szełemej wydal zarządzenie w sprawie przyznania stypendiów Prezydenta Miasta Wałbrzycha...
Stażystka złodziejka zatrzymana przez policjantów z „dwójki" Stażystka złodziejka zatrzymana przez policjantów z „dwójki"  (1)

Wałbrzych Piątek, 10:37
17 listopada 2017

30–letnia wałbrzyszanka przez kilka miesięcy okradała swojego pracodawcę. Stażystka markowała, że...
Wałbrzyskie morsy zapraszają do kąpieli Wałbrzyskie morsy zapraszają do kąpieli 

REGION, Stare Bogaczowice Czwartek, 13:31
16 listopada 2017

Grupa "Wałbrzyskie morsy i okolice" zaprasza wszystkich chętnych nad zalew w Starych Bogaczowicach w...
POLLOGUS 2017  

Wałbrzych Czwartek, 18:36
16 listopada 2017

Wczoraj w Auditorium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu...
Umowa na budowę obiektu sportowego w Czarnym Borze podpisana   (12)

Wałbrzych/Czarny Bór Czwartek, 17:06
16 listopada 2017

Dzisiaj w biurze poselskim Michała Dworczyka doszło pomiędzy wójtem Gminy Czarny Bór a wykonawcą...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W sobotę dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2017 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo