Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Niedziela, 22 października 2017 Godz.: 08:43:05 Imieniny: Korduli, Filipa, Halki, Salomei Czytających: 1999 Niezalogowany

Wiadomości, REGION

Ksiądz, który dźwiga ciężary

Czwartek, 12 października 2017, 11:54, ostatnia aktualizacja: 2017-10-13 12:57
opr. PAW
Miej świadomość
Spisek żarówkowy (1)

Świat Niedziela, 03:27
15 października 2017

 
Najnowsze ogłoszenia
Kupie stare szable, bagnety
Kupie srebrne sztućce, monety
Kupie antyki 695702259
Szafa z litego drewna
Krzesełko do karmienia
Kupię mieszkanie w centrum
Iphone 5
Szukam pracy dorywczej
C&A
Znaleziono okulary
Podgrzewacz wody
Sandałki dziecięce, rozm.25
Garnitur firmowy - okazja 80zł
Buty ślubne, cena 25 zł
Kozaczki dziecięce, rozm.29
Dwie pary jeansów, cena 20 zł
Spodnie jeansowe, rozmiar 98
Praca w biurze
Buty jesienne, rozmiar 25
2 x samsung galaxy s 5 g900f

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry8
Biblioteka pod Atlantami1
Koncerty13
Inne36
 
Fot. użyczone

Ksiądz Krzysztof Faron jest 4 lata księdzem i jednocześnie od 12 lat podnosi ciężary. Kiedyś założył siłownię w Wałbrzychu, obecnie pracuje w Walimiu. Po raz pierwszy wystartował w kwietniu w Pucharze Polski w trójboju siłowym (przysiad ze sztangą, wyciskanie na klatkę oraz martwy ciąg) i zajął 2. miejsce. Niedawno wrócił z Mistrzostw Polski z brązowym medalem i jednocześnie rekordem Polski w martwym ciągu. O tym, czy posługa kapłańska i ciężary to dobre połączenie, czy ksiądz powinien to robić, co na to inni ludzie oraz czy Bóg i sport da się połączyć opowiada w krótkim wywiadzie.

Skąd zainteresowanie podnoszeniem ciężarów?

R E K L A M A

Od najmłodszych lat byłem zafascynowany sportem. Kilka razy dziennie oglądałem na kasecie VHS Jean Claude Van Damme w "Krwawym sporcie" i "Kickboxerze". Podziwiałem świetnie zbudowane ciało i siłę. Kiedy w klasie IV otrzymałem 4 z w-fu (a chciałem mieć najlepsze oceny w szkole) postanowiłem coś z tym zrobić. W praktyce wyglądało to tak, że próbowałem swoich sił w biegach krótko-i długo-dystansowych. Początkowo z miernym skutkiem, ponieważ miałem lekką nadwagę i też nie wiedziałem jak trenować. Z czasem było coraz lepiej. Jak każdy chłopiec grałem w piłkę nożną. Miałem krótki epizod w drużynie KS Zdrój Jedlina Zdrój. Kiedy wkroczyłem do gimnazjum, zacząłem bardziej przykładać się do biegania. Zająłem drugie miejsce w zawodach szkolnych na dystansie 1 km. Wreszcie pojawiały się 6 na koniec roku z wfu. Kiedy miałem 15 lat w czasie wakacji, kiedy inni grali w piłkę nożną, ja siedziałem na ławce z kolegą Danielem, który od kilku lat ćwiczył na siłowni. Powiedział do mnie: Chodź coś Ci pokaże. I poszedłem za nim, nie wiedząc gdzie idę. Zafascynowałem się światem siłowni i oprócz amatorskiego jeżdżenia na rowerze, zacząłem ćwiczyć. Jednak po kilku miesiącach musiałem zaprzestać treningów siłowych, ponieważ mama wraz z Panią pediatrą stwierdziły, że przez podnoszenie ciężarów nie urosnę... Pani Doktor stwierdziła jak w wieku 17 lat zrobią mi prześwietlenie dłoni i stwierdzą na podstawie takiego badania, że już nie urosnę, będę mógł ćwiczyć... Oczywiście badania potwierdziły, że już więcej nie urosnę (pragnę zaznaczyć, że to kłamstwo, że sport siłowy powoduje, że się nie rośnie; ale cóż...) I tak czekałem z utęsknieniem do 17 urodzin. 4 kwietnia w 2005 roku rozpocząłem treningi siłowe, które trwają do dziś dnia. Bywało czasami naprawdę ciężko, zwłaszcza kiedy byłem 6 lat w seminarium duchownym w Świdnicy. Dopiero od 3 lat mam jakiegoś trenera, a tak to wiedza wyczytana z Internetu lub czasopism kulturystycznych. I dopiero od 3 lat specjalizuję się w trójboju siłowym klasycznym. Inni w moim wieku już mają kilkunastoletni staż w tym sporcie.

Jak udaje się łączyć posługę kapłańską z treningami?

Nie jest to prosta sprawa, ponieważ sport wymaga regularności. Nie można opuścić jednego treningu na tym poziomie zawodniczym. A posługa księdza nie jest od którejś godziny do którejś. Tylko wiele rzeczy pojawia się nieujętych w planie dnia. Do tego jedyny czas wolny jaki mam, oprócz czasu na modlitwę, czytanie książek, poświęcam na trening. Więcej czasu nie mam, więc wymaga to pewnego poświęcenia i wyboru. Czasami treningi robiłem o 20.00, czasami dopiero o 22.00. Kiedy był czas kolędy, po pracy w szkole przychodziłem i szedłem na "kolędę" wracałem po 21.00 i potem jechałem na trening. Czasami naprawdę jest ciężko, kiedy zmęczony muszę iść ćwiczyć. Wtedy nie ma z tego radości. Jednak to mój wybór.

Jak na takie niecodzienne zainteresowanie księdza reagują wierni?

Z tego powodu, że bardzo rzadko ludzie widzą mnie bez sutanny, nie widać po mnie, że ćwiczę, dlatego wielu nie wie, że podnoszę ciężary, że startuję, itd. Niektórzy wiedzą i uważają, że to świetnie, że uprawiam jakiś sport, mam jakąś pasje. Oczywiście są też niektóre głosy, że ksiądz nie powinien ćwiczyć. Tak jak we wszystkim głosy są podzielone.

Brąz na Mistrzostwach Polski to niewątpliwy sukces. Jakie plany startowe na najbliższe miesiące?

Kocham startować w zawodach, dlatego chciałbym wystartować w Mistrzostwach Dolnego Śląska w wyciskaniu sztangi leżąc na początku listopada w Strzegomiu oraz na Pucharze Europy w trójboju siłowym klasycznym, który odbędzie się na początku grudnia. Potrzebuję startów, aby zdobywać kolejne doświadczenie. Jednak wszystko zależne jest od obowiązków duszpasterskich, czy mi pozwolą na kolejne starty.

Jak ksiądz zachęciłby młodych ludzi do uprawiania tej trudnej dyscypliny sportu i czego ona uczy?

Ogólnie jestem za tym, żeby każdy człowiek uprawiał jakiś sport dla swojego zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego. W końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch. Bóg mówi: Chwalcie więc Boga w swoim ciele. Moim zdaniem ćwiczenia na siłowni powinny być elementem obowiązkowym każdego. Nieważne czy jest lekarzem, piłkarzem, mamą, dziadkiem, nauczycielem czy grabarzem. Każda praca powoduje dysproporcje mięśniowe, niektóre mięśnie są nadmiernie osłabione, skrócone, itp. Żeby to wyrównać idealna jest do tego siłownia. Podobnie u sportowców jakiekolwiek dziedziny. Tam również potrzeba niektóre mięśnie wzmocnić, pozbyć się wad postawy, aby być zdrowszym, uniknąć kontuzji, a dzięki temu mieć jeszcze lepsze wyniki i zachować jak najdłużej zdrowie. Trójbój siłowy klasyczny jak każdy sport uczy cierpliwości, pokory, wytrwałości, żeby nigdy nie poddawać się, panowania nad emocjami, zmagania się ze swoimi lękami, zwłaszcza w czasie wykonywania megaciężkich przysiadów, kiedy sztanga wciska nas w podłogę, a co dopiero próba wykonywania przysiadów z nią. Dzięki niemu poznajemy lepiej siebie, jak reagujemy w sytuacjach kryzysowych, stresowych. Mnie tego wszystkiego nauczyła siłownia, a do tego każdego dnia dziękuję Bogu, że mogę ćwiczyć. Jak długo? Tego nie wiem..
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  12-10-2017 12:55 | ~Troll | *.adsl.inetia.pl (77.253.*.*)
Hmm.Skoro dźwiga też ciężar cudzych grzechów, jako spowiednik, to trening ciężarowy w sam raz, a mógł wybrać kobiety i polowanie...na kobiety. ;)

  12-10-2017 17:03 | ~roś | *.internet.cyfrowypolsat.pl (31.0.*.*)
A ja bym tam wolał dwa miliony na prywatnym koncie, jak ten ksiądz z Trójmiasta.

  12-10-2017 18:37 | ~Troll | *.adsl.inetia.pl (77.253.*.*)
~roś -on jest księdzem,a nie dominikaninem.

  13-10-2017 08:27 | ~do Trolla | *-gprs383278.centertel.pl (37.47.*.*)
A co to za różnica. Obaj to pasożyty!

  13-10-2017 08:58 | ~To juz koniec PO | *.tpgi.com.au (14.203.*.*)
Najwieksze pasozyty w Wałbrzychu to PO. Od 20 lat zywia sie z naszej kasy, z naszych podatkow. Zywia siebie i cale swoje rodziny piniedzmi z naszych kieszeni. Od 20 lat. Czas na skuteczna szczepionke. Ci nasi PeOwcy ciekawe czy wiedza na czym polega uczciwa normalna praca... 20 lat posozytuja... I kazdy niech zapyta po tych 20 latach kogokolwiek w Polsce co sadza o Walbrzychu. Odpowiedzi to jest obraz rzadow PO przez 20 lat w tym miescie. I juz nie gadajcie ze mili malo czasu 20 lat to wystarczajacy czas... PO dowidzenia... a to widzieliscie? Na kogo pracuja Walbrzyscy ksieza? Na PO: https://www.youtube.com/watch?v=dD_PS0rzBio

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Bezcenny sarkofag odnowiony Bezcenny sarkofag odnowiony 

REGION, Świebodzice Sobota, 12:32
21 października 2017

To pierwsza renowacja sarkofagu w regionie. W krypcie rodu Hochbegów, znajdującej się przy kościele pw....
Trzymiesięczny areszt za potrącenie i ucieczkę z miejsca zdarzenia Trzymiesięczny areszt za potrącenie i ucieczkę z miejsca zdarzenia 

REGION, Świebodzice Sobota, 11:37
21 października 2017

Policjanci ze Świebodzic doprowadzili do sądu 33–letniego mężczyznę, który mając dożywotni zakaz...
Wernisaż wystawy „Dwie drogi” w Muzeum Porcelany [FOTO] Wernisaż wystawy „Dwie drogi” w Muzeum Porcelany  

Wałbrzych Sobota, 11:05
21 października 2017

Około 60 prac wysokiej klasy rzeźb ceramicznych, stworzonych przez dwóch artystów, można oglądać od...
„Jan Paweł II – Prorok naszych czasów” – konferencja za nami „Jan Paweł II – Prorok naszych czasów” – konferencja za nami  (1)

Wałbrzych Sobota, 11:00
21 października 2017

„Jan Paweł II – Czciciel Maryi” pod takim hasłem odbyła się w piątek, 20 października w sali...
"KopalniaK" – dzień pierwszy  

Wałbrzych Piątek, 23:44
20 października 2017

Wczorajszy Show Klauna Felixa w Sali Łańcuszkowej na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w...
I Ty możesz zostać policjantem I Ty możesz zostać policjantem  (2)

Wałbrzych/REGION Piątek, 15:59
20 października 2017

Dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć...
65 – lecie Koła Polskiego Związku Niewidomych w Wałbrzychu 65 – lecie Koła Polskiego Związku Niewidomych w Wałbrzychu 

powiat wałbrzyski Piątek, 15:51
20 października 2017

W Domu Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Osób...
Folklor, nauka i zabawa Folklor, nauka i zabawa 

Wałbrzych Piątek, 09:20
20 października 2017

SLAVICA KIDS to najnowsza propozycja zajęć w Wałbrzyskiej Szkole Talentów!
Harmonoram imprez na weekend Harmonoram imprez na weekend 

Wałbrzych/REGION Piątek, 11:06
20 października 2017

Ten weekend to nie tylko KopalniaK, ale sporo innych wydarzeń kulturalnych i sportowych w Wałbrzychu i...
Włamali się do domu weselnego i ukradli wszystko, co można było sprzedać „na złom” Włamali się do domu weselnego i ukradli wszystko, co można było sprzedać „na złom”  (3)

REGION, Głuszyca Piątek, 15:55
20 października 2017

Do policyjnego aresztu trafo dwóch mężczyzn zatrzymanych przez policjantów z Komisariatu Policji w...
Kolejny chodnik odnowiony Kolejny chodnik odnowiony  (17)

REGION, Stary Lesieniec Piątek, 15:44
20 października 2017

Zakończyła się budowa chodnika w ciągu drogi powiatowej w Starym Lesieńcu w Boguszowie – Gorcach....
Kolejny sondaż korzystny dla PiS–u Kolejny sondaż korzystny dla PiS–u  (18)

Kraj Piątek, 10:57
20 października 2017

Co jakiś czas prezentujemy najnowsze sondaże dotyczące preferencji politycznych. Od wielu miesięcy...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2017 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo