Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Wtorek, 24 kwietnia 2018 Godz.: 18:41:45 Imieniny: Aleksego, Feliksa, Grzegorza, Horacego Czytających: 4631 Niezalogowany

Wiadomości, REGION, Świebodzice

Bezcenny sarkofag odnowiony

Niedziela, 22 października 2017, 06:32
red
Miej świadomość
 
Najnowsze ogłoszenia
Oddam wózek spacerowy maclaren
Spacerówka X-lander XA 130 zł
Ford Mondeo okazja
Mieszkanie w Cieplicach 80m
Oddam meble
Oddam Jorka
Brama wjazdowa
Wynajmę kawalerkę
Maszyna overlok
Praca opieka w DE+premia majow
Praca opieka w DE+premia majow
Praca opieka w DE+premia majow
Giant Roam 3
6 krzeseł krzesła ratanowe
Wynajmę mieszkanie
Kupię mieszkanie do remontu na terenie Jeleniej Góry
Mieszka 41 m2 2 pokoje
Skup Aut 691 035 913 gotówka
Recepcja Szklarska Poręba
M-2 Cieplice 125tys

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry1
Biblioteka pod Atlantami5
Koncerty12
Inne31
 
Fot. UM Świebodzice

To pierwsza renowacja sarkofagu w regionie. W krypcie rodu Hochbegów, znajdującej się przy kościele pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach, stanął w pełni odnowiony sarkofag, w którym spoczywa Zuzanna Jadwiga Schaffgotch, druga żona Hansa Heinricha I Hochberga.

- To był ogromny nakład prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, łącznie ze wzmocnieniem konstrukcji i odtworzeniem polichromii. Prace trwały cztery miesiące, to pierwsze takie zadanie na terenie delegatury wałbrzyskiej, z czego ogromnie się cieszę – mówi Maria Ptak, Kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

R E K L A M A

- Dzięki konserwacji, odtworzeniu inskrypcji, możemy poznać jeszcze bardziej historię rodu Hochbergów. Na obu burtach sarkofagu umieszczone są herby rodowe i inskrypcje, mówiące wiele o przeszłości rodu, koligacjach rodzinnych, itd. – mówi Tomasz Trzos, konserwator dzieł sztuki z pracowni konserwatorskiej w Tychach, który prowadził prace renowacyjne.

Po oczyszczeniu sarkofagu konserwatorzy odczytali m. in., że „tutaj spoczywają doczesne szczątki wysoko i znamienicie urodzonej Pani, Zuzanny Jadwigi, Pani von Hochberg z Książa, urodzonej jako Schaffgotsch, Pani na Książu, Świebodzicach, Boguszowie, Białej Nyskiej i Lubiechowie, po wielu cierpieniach rozstała się z życiem roku 1692, 6 sierpnia, wyjątkowo chwalebnie przeżywszy 59 lat 35 tygodni […]” .

Pierwszy, odnowiony sarkofag, będzie można zobaczyć i dokładnie obejrzeć.

- Jest przygotowane godne miejsce w krypcie, i będzie można ten wyjątkowy zabytek zobaczyć, to jest w końcu nasze dobro wspólne – mówi ksiądz Józef Siemasz, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja.

Sarkofagi zostały wpisane do rejestru zabytków, pierwsze środki na eksplorację krypty i wpisanie obiektów do rejestru zabytków zostały przekazane przez Gminę Świebodzice. Na konserwację pierwszego sarkofagu parafia pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury. Koszt renowacji zabytkowej trumny to ok. 80.000 zł.

- Jestem ogromnie dumny, że udało się odnowić pierwszy z sarkofagów, to wspaniałe dziedzictwo kulturowe tej ziemi, bo przecież Świebodzice i Książ są ze sobą nierozerwalnie związane, właśnie poprzez rodzinę Hochbergów, do których niegdyś należało całe nasze miasto - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Mam nadzieję, że zabytek będzie nie tylko rarytasem dla turystów, ale i przyczynkiem do przeprowadzenie ciekawych lekcji historii.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  22-10-2017 10:14 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Szyderstwo historii . Pruska kasata klasztorów na Śląsku spowodowała likwidację klasztorów i tym samym mauzoleum Piastów Śląskich w Krzeszowie i Lubiążu. Ogromnym staraniem odnowiono Mauzoleum Piastów Świdnicko - Jaworskich w Krzeszowie. Teraz Polska odnawia groby i mauzolea niemieckie . W tym kontekście trzeba zapytać czy Państwo Polskie w równym stopniu zadba o groby na przykład Piastów Śląskich spoczywających w podziemiach opactwa cystersów w Lubiążu?

  22-10-2017 12:38 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
OPgromnym staraniem pruska "kasata" zachowała istniejące wówczas... Mauzoleum... istniało i za 3 rzeszy....Baardzo skromnym hmm...mniemaniem. A cystersi w Lubiążu byli chyba Czechami? Pierwsi? A Piastowie - nie przeceniaj szanowny Janosiku - Piastowstwa. Już Henryk Brodaty był wg. co prawda Thietmara / podlego szui, anty- Piasta/ największym przyjacielem książąt "zza Odry" - za czyim sprawstwem?

  22-10-2017 12:52 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Dodam jeszcze że Wałbrzych powinien uhonorować rodzinę... Ciecierzyców/von Czettritz - gdyż to są założyciele a więcej właściciele niegdysiejszejgo wioskomiasta pn. Walbrich... Następnie rodzinę von Hohberg... Chociażby przez osobę dra. Paula Rittera. Bo pruscy właściciele????hihihaha są negowani przez Polskę szanowną//

  22-10-2017 13:20 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Kasata Pruska klasztorów i zabór dzieł sztuki uderzała głównie w klasztory i kościoły katolickie. Była pokłosiem kontrybucji Napoleona I na Prusaków. Król Pruski dokonując zaboru klasztorów i kościołów katolickich (nieznane mi są grabieże ewangelickich) chciał spłacić w ten sposób kontrybucję i jednocześnie wyrugować katolicyzm. W samym Lubiążu zagrabiono kilkaset płócien. Klasztor zamieniono na lazaret, później na fabrykę zbrojeniową . W okresie wojny był stalag. Dzieła zniszczenia dokonała Armia Czerwona i brak nadzoru władz polskich. Obecnie z wielkim pietyzmem odnawiany ale mauzoleum jest w opłakanym stanie.

  22-10-2017 13:25 | ~Troll | *.adsl.inetia.pl (77.253.*.*)
~gohciu |-lepiej spójrz na limes Sorabicus i..wtedy zarządaj korekty naszej państwowości,która sięgać będzie prawomyślnie aż do granic dawnego państwa Franków.Ciekawe- co?

  22-10-2017 14:19 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Do gohciu. Chrzest Polski dał początek religii katolickiej i państwowości Polan za sprawą Czechów. Czesi zaczęli polską chrystianizację za sprawą Dobrawy. Czeskie związki z Polską w tej materii nie można przecenić. Co się tyczy Ziemi Śląskiej i Piastowiczów to Ziemią Śląską władali kolejno: Polska 966 – 1392 to 426 lat , Czechy 1392 – 1526 to 134 lata, Austria 1526 – 1763 to 237 lat Prusy i Niemcy 1763 – 1945 to 182 lata Polska od 1945 do dzisiaj to 72 lata. Porównując liczby to Polska mocno jest posadowiona korzeniami ze swoja historią na tej ziemi.

  22-10-2017 18:30 | ~Podatnik | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
Czy ja śnię, za n a s z e podatników pieniądze i to ogromne odnawiamy groby niemiaszków i bez pitolenia o skarbach kulturowych i zabytkach historii, sprawę załatwia się prosto - rachunek szacunkowy przed renowacją rządowi niemieckiemu, jak nie akceptuje to zgodnie z polskim prawem grób po 25 latach zaorany.

  22-10-2017 19:35 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Dlaczego nasze władze prowadzą beznadziejnie głupią i naiwną politykę konserwacji niemieckiej prywatnej własności skoro niemcy nie chcą zwrócić zagrabionych dzieł sztuki podczas wojny? Przecież o ten sarkofag upomną się spadkobiercy Hochbergów i wygrają przed każdym sądem!

  23-10-2017 11:18 | idler73 |  
Gohciu, sama prawda, w 100%. @wyzwalacz, błądzisz chłopaku, piszesz o czymś, o czym najwyraźniej pojęcia nie masz.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Baza restauracyjno–noclegowa na Zamku Grodno już działa  

Walim Wtorek, 16:51
24 kwietnia 2018

Dzisiaj na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim odbyła się Sesja Rady Gminy Walim. Bardzo ważnym punktem...
Projekty Szaniawskiego z dofinansowaniem 

Wałbrzych Wtorek, 15:38
24 kwietnia 2018

Trzy projekty Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu otrzymały dofinansowanie. Kolejne...
Zarzuty wałbrzyskiej Prokuratury wobec dwóch mieszkańców Dzierżoniowa za publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa Zarzuty wałbrzyskiej Prokuratury wobec dwóch mieszkańców Dzierżoniowa za publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa  (2)

Wałbrzych/REGION Wtorek, 14:30
24 kwietnia 2018

23 kwietnia 2018 roku w Prokuraturze Rejonowej w Wałbrzychu wykonano czynności procesowe z zatrzymanymi w...
Rekordzista miał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu Rekordzista miał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Wtorek, 13:48
24 kwietnia 2018

Funkcjonariusze z Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego w minioną sobotę i niedzielę zatrzymali w...
Zapowiada się krótka sesja Zapowiada się krótka sesja 

powiat wałbrzyski Wtorek, 10:16
24 kwietnia 2018

Tylko pięć punktów nosi porządek obrad jutrzejszej sesji rady powiatu wałbrzyskiego.
Mieszkańcy wybrali projekty w ramach Aktywnego Dolnego Śląska Mieszkańcy wybrali projekty w ramach Aktywnego Dolnego Śląska  (2)

Wałbrzych/REGION Wtorek, 10:49
24 kwietnia 2018

W okręgu wałbrzyskim w ramach programu Aktywny Dolny Śląsk zostanie zrealizowanych 6 projektów...
Są pierwsze zastrzeżenia do nowej linii komunikacyjnej nr 1 Są pierwsze zastrzeżenia do nowej linii komunikacyjnej nr 1  (10)

Wałbrzych Wtorek, 10:30
24 kwietnia 2018

Otrzymaliśmy maila od jednego z naszych czytelników, który postanowił podzielić się swoimi...
Wielka flaga narodowa i biało – czerwone wiatraczki w Boguszowie–Gorcach [FOTO] Wielka flaga narodowa i biało – czerwone wiatraczki w Boguszowie–Gorcach  

REGION, Boguszów-Gorce Wtorek, 09:40
24 kwietnia 2018

W Boguszowie–Gorcach ruszyły przygotowania do Dnia Flagi Rzeczypospolitej.
The Cuban Latin Jazz w Teatrze Zdrojowym 

REGION, Szczawno-Zdrój Wtorek, 08:53
24 kwietnia 2018

Już 5 maja w Teatrze Zdrojowym im. H. Wieniawskiego w Szczawnie–Zdroju wystąpi zespół The Cuban Latin...
W Szczawnie rozmawiano o obwodnicy   (7)

REGION, Szczawno-Zdrój Poniedziałek, 18:59
23 kwietnia 2018

W Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Szczawnie–Zdroju odbyła się wczoraj sesja Rady Miejskiej....
<b> Maciej Maleńczuk z solowym koncertem w Wałbrzychu </b> Maciej Maleńczuk z solowym koncertem w Wałbrzychu  

Wałbrzych Wtorek, 13:31
17 kwietnia 2018

Maciej Maleńczuk, artysta nieobliczalny, zabierze swoich fanów w podróż do korzeni, czyli mocnego,...
Autobusem ze Świdnicy do Zagórza Śląskiego i Jedliny–Zdroju Autobusem ze Świdnicy do Zagórza Śląskiego i Jedliny–Zdroju  (2)

REGION Poniedziałek, 14:21
23 kwietnia 2018

Dokładnie pierwszego maja na przystanku w Lubachowie rejsowa trzydziestka świdnickiego MPK zamieni się w...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W czwartek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo