Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Piątek, 17 listopada 2017 Godz.: 18:11:47 Imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety Czytających: 3952 Niezalogowany

Wiadomości, REGION, Świebodzice

Bezcenny sarkofag odnowiony

Niedziela, 22 października 2017, 06:32
red
Miej świadomość
 
Najnowsze ogłoszenia
Felgi 15 toyota et45
3-pokojowe w cenie 208tyś zł
Termosy gastronomiczne
Łóżeczko turystyczne
Komplet pokojowy
Kobieta lat 33
Rower górski
Sony M4 Aqua
Kable komputerowe Ladowarki
Buty narciarskie narty i wiele
3 Modemy do Internetu
Dwupoziomowe 2pokoje
Recepcjonista Szklarska Poręba
Pilnie na zmywak
Pilnie kierowca
Murarze / Niemcy
Praca
Komfortowe 2pokojowe
Mamy do wynajęcia lokal usługowy o pow. 24m2
Sprzedam VW Touran 7 osobowy

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry13
Biblioteka pod Atlantami9
Koncerty9
Inne30
 
Fot. UM Świebodzice

To pierwsza renowacja sarkofagu w regionie. W krypcie rodu Hochbegów, znajdującej się przy kościele pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach, stanął w pełni odnowiony sarkofag, w którym spoczywa Zuzanna Jadwiga Schaffgotch, druga żona Hansa Heinricha I Hochberga.

- To był ogromny nakład prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, łącznie ze wzmocnieniem konstrukcji i odtworzeniem polichromii. Prace trwały cztery miesiące, to pierwsze takie zadanie na terenie delegatury wałbrzyskiej, z czego ogromnie się cieszę – mówi Maria Ptak, Kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

R E K L A M A

- Dzięki konserwacji, odtworzeniu inskrypcji, możemy poznać jeszcze bardziej historię rodu Hochbergów. Na obu burtach sarkofagu umieszczone są herby rodowe i inskrypcje, mówiące wiele o przeszłości rodu, koligacjach rodzinnych, itd. – mówi Tomasz Trzos, konserwator dzieł sztuki z pracowni konserwatorskiej w Tychach, który prowadził prace renowacyjne.

Po oczyszczeniu sarkofagu konserwatorzy odczytali m. in., że „tutaj spoczywają doczesne szczątki wysoko i znamienicie urodzonej Pani, Zuzanny Jadwigi, Pani von Hochberg z Książa, urodzonej jako Schaffgotsch, Pani na Książu, Świebodzicach, Boguszowie, Białej Nyskiej i Lubiechowie, po wielu cierpieniach rozstała się z życiem roku 1692, 6 sierpnia, wyjątkowo chwalebnie przeżywszy 59 lat 35 tygodni […]” .

Pierwszy, odnowiony sarkofag, będzie można zobaczyć i dokładnie obejrzeć.

- Jest przygotowane godne miejsce w krypcie, i będzie można ten wyjątkowy zabytek zobaczyć, to jest w końcu nasze dobro wspólne – mówi ksiądz Józef Siemasz, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja.

Sarkofagi zostały wpisane do rejestru zabytków, pierwsze środki na eksplorację krypty i wpisanie obiektów do rejestru zabytków zostały przekazane przez Gminę Świebodzice. Na konserwację pierwszego sarkofagu parafia pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury. Koszt renowacji zabytkowej trumny to ok. 80.000 zł.

- Jestem ogromnie dumny, że udało się odnowić pierwszy z sarkofagów, to wspaniałe dziedzictwo kulturowe tej ziemi, bo przecież Świebodzice i Książ są ze sobą nierozerwalnie związane, właśnie poprzez rodzinę Hochbergów, do których niegdyś należało całe nasze miasto - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Mam nadzieję, że zabytek będzie nie tylko rarytasem dla turystów, ale i przyczynkiem do przeprowadzenie ciekawych lekcji historii.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  22-10-2017 10:14 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Szyderstwo historii . Pruska kasata klasztorów na Śląsku spowodowała likwidację klasztorów i tym samym mauzoleum Piastów Śląskich w Krzeszowie i Lubiążu. Ogromnym staraniem odnowiono Mauzoleum Piastów Świdnicko - Jaworskich w Krzeszowie. Teraz Polska odnawia groby i mauzolea niemieckie . W tym kontekście trzeba zapytać czy Państwo Polskie w równym stopniu zadba o groby na przykład Piastów Śląskich spoczywających w podziemiach opactwa cystersów w Lubiążu?

  22-10-2017 12:38 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
OPgromnym staraniem pruska "kasata" zachowała istniejące wówczas... Mauzoleum... istniało i za 3 rzeszy....Baardzo skromnym hmm...mniemaniem. A cystersi w Lubiążu byli chyba Czechami? Pierwsi? A Piastowie - nie przeceniaj szanowny Janosiku - Piastowstwa. Już Henryk Brodaty był wg. co prawda Thietmara / podlego szui, anty- Piasta/ największym przyjacielem książąt "zza Odry" - za czyim sprawstwem?

  22-10-2017 12:52 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Dodam jeszcze że Wałbrzych powinien uhonorować rodzinę... Ciecierzyców/von Czettritz - gdyż to są założyciele a więcej właściciele niegdysiejszejgo wioskomiasta pn. Walbrich... Następnie rodzinę von Hohberg... Chociażby przez osobę dra. Paula Rittera. Bo pruscy właściciele????hihihaha są negowani przez Polskę szanowną//

  22-10-2017 13:20 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Kasata Pruska klasztorów i zabór dzieł sztuki uderzała głównie w klasztory i kościoły katolickie. Była pokłosiem kontrybucji Napoleona I na Prusaków. Król Pruski dokonując zaboru klasztorów i kościołów katolickich (nieznane mi są grabieże ewangelickich) chciał spłacić w ten sposób kontrybucję i jednocześnie wyrugować katolicyzm. W samym Lubiążu zagrabiono kilkaset płócien. Klasztor zamieniono na lazaret, później na fabrykę zbrojeniową . W okresie wojny był stalag. Dzieła zniszczenia dokonała Armia Czerwona i brak nadzoru władz polskich. Obecnie z wielkim pietyzmem odnawiany ale mauzoleum jest w opłakanym stanie.

  22-10-2017 13:25 | ~Troll | *.adsl.inetia.pl (77.253.*.*)
~gohciu |-lepiej spójrz na limes Sorabicus i..wtedy zarządaj korekty naszej państwowości,która sięgać będzie prawomyślnie aż do granic dawnego państwa Franków.Ciekawe- co?

  22-10-2017 14:19 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Do gohciu. Chrzest Polski dał początek religii katolickiej i państwowości Polan za sprawą Czechów. Czesi zaczęli polską chrystianizację za sprawą Dobrawy. Czeskie związki z Polską w tej materii nie można przecenić. Co się tyczy Ziemi Śląskiej i Piastowiczów to Ziemią Śląską władali kolejno: Polska 966 – 1392 to 426 lat , Czechy 1392 – 1526 to 134 lata, Austria 1526 – 1763 to 237 lat Prusy i Niemcy 1763 – 1945 to 182 lata Polska od 1945 do dzisiaj to 72 lata. Porównując liczby to Polska mocno jest posadowiona korzeniami ze swoja historią na tej ziemi.

  22-10-2017 18:30 | ~Podatnik | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
Czy ja śnię, za n a s z e podatników pieniądze i to ogromne odnawiamy groby niemiaszków i bez pitolenia o skarbach kulturowych i zabytkach historii, sprawę załatwia się prosto - rachunek szacunkowy przed renowacją rządowi niemieckiemu, jak nie akceptuje to zgodnie z polskim prawem grób po 25 latach zaorany.

  22-10-2017 19:35 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Dlaczego nasze władze prowadzą beznadziejnie głupią i naiwną politykę konserwacji niemieckiej prywatnej własności skoro niemcy nie chcą zwrócić zagrabionych dzieł sztuki podczas wojny? Przecież o ten sarkofag upomną się spadkobiercy Hochbergów i wygrają przed każdym sądem!

  23-10-2017 11:18 | idler73 |  
Gohciu, sama prawda, w 100%. @wyzwalacz, błądzisz chłopaku, piszesz o czymś, o czym najwyraźniej pojęcia nie masz.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Wojewoda podsumował dwa lata rządów PiS–u w odniesieniu do Dolnego Śląska Wojewoda podsumował dwa lata rządów PiS–u w odniesieniu do Dolnego Śląska 

REGION Piątek, 14:55
17 listopada 2017

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podsumował podczas konferencji prasowej najważniejsze działania...
Policjanci zatrzymali po pościgu kierującego z zakazem sądowym Policjanci zatrzymali po pościgu kierującego z zakazem sądowym 

powiat wałbrzyski Piątek, 14:40
17 listopada 2017

Sceny jak z amerykańskiego filmu rozegrały się wczoraj w nocy na terenie powiatu wałbrzyskiego....
Harmonogram weekendowych imprez Harmonogram weekendowych imprez 

Wałbrzych/REGION Piątek, 11:17
17 listopada 2017

Jak zwykle w piątek zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną, sportową i społeczną...
Żądają obwodnicy dla Świebodzic Żądają obwodnicy dla Świebodzic 

REGION, Świebodzice Piątek, 13:12
17 listopada 2017

W poniedziałek 20 listopada odbędzie się pikieta pod hasłem „chcemy obwodnicy dla Świebodzic".
Bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców – kończy się czas na zgłoszenia Bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców – kończy się czas na zgłoszenia 

REGION, Szczawno-Zdrój Piątek, 13:00
17 listopada 2017

W poniedziałek, 20 listopada we Wrocławiu, a we wtorek, 21 listopada w Szczawnie Zdroju dolnośląscy...
Już jutro Koncert Wiedeński Już jutro Koncert Wiedeński 

Wałbrzych Piątek, 12:50
17 listopada 2017

W sobotę o godzinie 17.00 odbędzie się Gala Wiedeńska w Starej Kopalni w Wałbrzychu z udziałem...
W przyszłym roku powstanie Trasa Sudecka W przyszłym roku powstanie Trasa Sudecka  (2)

Wałbrzych/Boguszów-Gorce Piątek, 11:30
17 listopada 2017

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydala pozytywną decyzję środowiskowa na temat budowy tzw. Trasy...
Prezydent docenił wysiłek studentów Prezydent docenił wysiłek studentów 

Wałbrzych Piątek, 10:57
17 listopada 2017

Prezydent Roman Szełemej wydal zarządzenie w sprawie przyznania stypendiów Prezydenta Miasta Wałbrzycha...
Stażystka złodziejka zatrzymana przez policjantów z „dwójki" Stażystka złodziejka zatrzymana przez policjantów z „dwójki"  (1)

Wałbrzych Piątek, 10:37
17 listopada 2017

30–letnia wałbrzyszanka przez kilka miesięcy okradała swojego pracodawcę. Stażystka markowała, że...
Wałbrzyskie morsy zapraszają do kąpieli Wałbrzyskie morsy zapraszają do kąpieli 

REGION, Stare Bogaczowice Czwartek, 13:31
16 listopada 2017

Grupa "Wałbrzyskie morsy i okolice" zaprasza wszystkich chętnych nad zalew w Starych Bogaczowicach w...
POLLOGUS 2017  

Wałbrzych Czwartek, 18:36
16 listopada 2017

Wczoraj w Auditorium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu...
Umowa na budowę obiektu sportowego w Czarnym Borze podpisana   (12)

Wałbrzych/Czarny Bór Czwartek, 17:06
16 listopada 2017

Dzisiaj w biurze poselskim Michała Dworczyka doszło pomiędzy wójtem Gminy Czarny Bór a wykonawcą...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W sobotę dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2017 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo