Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Sobota, 20 stycznia 2018 Godz.: 14:04:34 Imieniny: Fabiana, Sebastiana Czytających: 3255 , Zalogowanych: 2 . Niezalogowany

Wiadomości, REGION, Świebodzice

Bezcenny sarkofag odnowiony

Niedziela, 22 października 2017, 06:32
red
Miej świadomość
Polskie miasta: Wrocław 

Wrocław Sobota, 13:44
13 stycznia 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Praca w recepcji
Barmanka
Tanie remonty!
Kierowca kat.B
Nie masz kierowcy-dzwoń
Twój kierowca dyżurny kat.B
Opiekunka Karpacz
Skup Aut 691 035 913 gotówka
Karpacz sprzedawca pamiątki
Mieszkanie 70m2 - Kowary
Kupię każde auto, dobre ceny
Auto Kasacja Auto Złomowanie
Biurko 138x60
Konsola
Wycinka drzew interwencja 24h
Przyjmę gruz
Meble poniemieckie
Suknia FRIDA Emmi Mariage36/38
Pracownik budowlany
Majster budowy - brygadzista

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry8
Biblioteka pod Atlantami9
Koncerty8
Inne48
 
Fot. UM Świebodzice

To pierwsza renowacja sarkofagu w regionie. W krypcie rodu Hochbegów, znajdującej się przy kościele pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach, stanął w pełni odnowiony sarkofag, w którym spoczywa Zuzanna Jadwiga Schaffgotch, druga żona Hansa Heinricha I Hochberga.

- To był ogromny nakład prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, łącznie ze wzmocnieniem konstrukcji i odtworzeniem polichromii. Prace trwały cztery miesiące, to pierwsze takie zadanie na terenie delegatury wałbrzyskiej, z czego ogromnie się cieszę – mówi Maria Ptak, Kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

R E K L A M A

- Dzięki konserwacji, odtworzeniu inskrypcji, możemy poznać jeszcze bardziej historię rodu Hochbergów. Na obu burtach sarkofagu umieszczone są herby rodowe i inskrypcje, mówiące wiele o przeszłości rodu, koligacjach rodzinnych, itd. – mówi Tomasz Trzos, konserwator dzieł sztuki z pracowni konserwatorskiej w Tychach, który prowadził prace renowacyjne.

Po oczyszczeniu sarkofagu konserwatorzy odczytali m. in., że „tutaj spoczywają doczesne szczątki wysoko i znamienicie urodzonej Pani, Zuzanny Jadwigi, Pani von Hochberg z Książa, urodzonej jako Schaffgotsch, Pani na Książu, Świebodzicach, Boguszowie, Białej Nyskiej i Lubiechowie, po wielu cierpieniach rozstała się z życiem roku 1692, 6 sierpnia, wyjątkowo chwalebnie przeżywszy 59 lat 35 tygodni […]” .

Pierwszy, odnowiony sarkofag, będzie można zobaczyć i dokładnie obejrzeć.

- Jest przygotowane godne miejsce w krypcie, i będzie można ten wyjątkowy zabytek zobaczyć, to jest w końcu nasze dobro wspólne – mówi ksiądz Józef Siemasz, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja.

Sarkofagi zostały wpisane do rejestru zabytków, pierwsze środki na eksplorację krypty i wpisanie obiektów do rejestru zabytków zostały przekazane przez Gminę Świebodzice. Na konserwację pierwszego sarkofagu parafia pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury. Koszt renowacji zabytkowej trumny to ok. 80.000 zł.

- Jestem ogromnie dumny, że udało się odnowić pierwszy z sarkofagów, to wspaniałe dziedzictwo kulturowe tej ziemi, bo przecież Świebodzice i Książ są ze sobą nierozerwalnie związane, właśnie poprzez rodzinę Hochbergów, do których niegdyś należało całe nasze miasto - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Mam nadzieję, że zabytek będzie nie tylko rarytasem dla turystów, ale i przyczynkiem do przeprowadzenie ciekawych lekcji historii.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  22-10-2017 10:14 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Szyderstwo historii . Pruska kasata klasztorów na Śląsku spowodowała likwidację klasztorów i tym samym mauzoleum Piastów Śląskich w Krzeszowie i Lubiążu. Ogromnym staraniem odnowiono Mauzoleum Piastów Świdnicko - Jaworskich w Krzeszowie. Teraz Polska odnawia groby i mauzolea niemieckie . W tym kontekście trzeba zapytać czy Państwo Polskie w równym stopniu zadba o groby na przykład Piastów Śląskich spoczywających w podziemiach opactwa cystersów w Lubiążu?

  22-10-2017 12:38 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
OPgromnym staraniem pruska "kasata" zachowała istniejące wówczas... Mauzoleum... istniało i za 3 rzeszy....Baardzo skromnym hmm...mniemaniem. A cystersi w Lubiążu byli chyba Czechami? Pierwsi? A Piastowie - nie przeceniaj szanowny Janosiku - Piastowstwa. Już Henryk Brodaty był wg. co prawda Thietmara / podlego szui, anty- Piasta/ największym przyjacielem książąt "zza Odry" - za czyim sprawstwem?

  22-10-2017 12:52 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Dodam jeszcze że Wałbrzych powinien uhonorować rodzinę... Ciecierzyców/von Czettritz - gdyż to są założyciele a więcej właściciele niegdysiejszejgo wioskomiasta pn. Walbrich... Następnie rodzinę von Hohberg... Chociażby przez osobę dra. Paula Rittera. Bo pruscy właściciele????hihihaha są negowani przez Polskę szanowną//

  22-10-2017 13:20 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Kasata Pruska klasztorów i zabór dzieł sztuki uderzała głównie w klasztory i kościoły katolickie. Była pokłosiem kontrybucji Napoleona I na Prusaków. Król Pruski dokonując zaboru klasztorów i kościołów katolickich (nieznane mi są grabieże ewangelickich) chciał spłacić w ten sposób kontrybucję i jednocześnie wyrugować katolicyzm. W samym Lubiążu zagrabiono kilkaset płócien. Klasztor zamieniono na lazaret, później na fabrykę zbrojeniową . W okresie wojny był stalag. Dzieła zniszczenia dokonała Armia Czerwona i brak nadzoru władz polskich. Obecnie z wielkim pietyzmem odnawiany ale mauzoleum jest w opłakanym stanie.

  22-10-2017 13:25 | ~Troll | *.adsl.inetia.pl (77.253.*.*)
~gohciu |-lepiej spójrz na limes Sorabicus i..wtedy zarządaj korekty naszej państwowości,która sięgać będzie prawomyślnie aż do granic dawnego państwa Franków.Ciekawe- co?

  22-10-2017 14:19 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Do gohciu. Chrzest Polski dał początek religii katolickiej i państwowości Polan za sprawą Czechów. Czesi zaczęli polską chrystianizację za sprawą Dobrawy. Czeskie związki z Polską w tej materii nie można przecenić. Co się tyczy Ziemi Śląskiej i Piastowiczów to Ziemią Śląską władali kolejno: Polska 966 – 1392 to 426 lat , Czechy 1392 – 1526 to 134 lata, Austria 1526 – 1763 to 237 lat Prusy i Niemcy 1763 – 1945 to 182 lata Polska od 1945 do dzisiaj to 72 lata. Porównując liczby to Polska mocno jest posadowiona korzeniami ze swoja historią na tej ziemi.

  22-10-2017 18:30 | ~Podatnik | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
Czy ja śnię, za n a s z e podatników pieniądze i to ogromne odnawiamy groby niemiaszków i bez pitolenia o skarbach kulturowych i zabytkach historii, sprawę załatwia się prosto - rachunek szacunkowy przed renowacją rządowi niemieckiemu, jak nie akceptuje to zgodnie z polskim prawem grób po 25 latach zaorany.

  22-10-2017 19:35 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Dlaczego nasze władze prowadzą beznadziejnie głupią i naiwną politykę konserwacji niemieckiej prywatnej własności skoro niemcy nie chcą zwrócić zagrabionych dzieł sztuki podczas wojny? Przecież o ten sarkofag upomną się spadkobiercy Hochbergów i wygrają przed każdym sądem!

  23-10-2017 11:18 | idler73 |  
Gohciu, sama prawda, w 100%. @wyzwalacz, błądzisz chłopaku, piszesz o czymś, o czym najwyraźniej pojęcia nie masz.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Już jutro Sowiogórskie Kolędowanie Już jutro Sowiogórskie Kolędowanie 

REGION, Głuszyca Sobota, 11:14
20 stycznia 2018

Ciekawa impreza odbędzie się w niedzielę w Głuszycy.
PSL wkrótce wyjawi nazwisko swojego kandydata na prezydenta Wałbrzycha PSL wkrótce wyjawi nazwisko swojego kandydata na prezydenta Wałbrzycha 

Wałbrzych Sobota, 10:59
20 stycznia 2018

Zarząd Miejski PSL w Wałbrzychu podjął jednogłośnie uchwałę o udzieleniu rekomendacji kandydatowi...
Pawilon sztolni zmodernizowany i z punktem informacji turystycznej Pawilon sztolni zmodernizowany i z punktem informacji turystycznej 

REGION, Walim Piątek, 15:34
19 stycznia 2018

Zakończyła się modernizacja pawilonu handlowego Sztolni Walimskich.
Umowa w sprawie uruchomienia studiów dualnych na kierunku logistyka Umowa w sprawie uruchomienia studiów dualnych na kierunku logistyka 

Wałbrzych Piątek, 15:09
19 stycznia 2018

W Sali Senatu odbyło się spotkanie z przedstawicielami NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o. w...
Dokonywał kradzieży z włamaniami Dokonywał kradzieży z włamaniami 

Wałbrzych/Szczawno-Zdrój Piątek, 14:48
19 stycznia 2018

Realizując informacje własne policjanci Komisariatu Policji V w Wałbrzychu oraz funkcjonariusze...
Interwencje strażaków Interwencje strażaków  (1)

powiat wałbrzyski Piątek, 15:17
19 stycznia 2018

Wczorajszy dzień obfitował w interwencje straży pożarnej.
Nie siedź w domu. Wybierz się na imprezę Nie siedź w domu. Wybierz się na imprezę  (2)

Wałbrzych/REGION Piątek, 15:52
19 stycznia 2018

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem weekendowych wydarzeń w Wałbrzychu i regionie.
Endoskopowe Zabiegi Bariatryczne w Wałbrzychu  (6)

Wałbrzych Piątek, 15:22
19 stycznia 2018

W Zakładzie Endoskopii Zabiegowej Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego przy ulicy...
Od maja pociągiem dojedziesz z Wałbrzycha do czeskiego skalnego miasta Od maja pociągiem dojedziesz z Wałbrzycha do czeskiego skalnego miasta  (5)

Wałbrzych Piątek, 15:01
19 stycznia 2018

Prawdopodobnie od długiego majowego weekendu mieszkańcy Wałbrzycha będą mieli bezpośrednie...
Przyszli ze szklankami, wyszli ze skradzionym portfelem Przyszli ze szklankami, wyszli ze skradzionym portfelem 

REGION, Boguszów-Gorce Piątek, 14:45
19 stycznia 2018

Dwóch 36–letnich braci zatrzymali w tym tygodniu funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy...
Sportowo i nowocześnie Sportowo i nowocześnie 

REGION, Boguszów-Gorce Piątek, 12:28
19 stycznia 2018

W grudniu zakończyła się inwestycja związana z rewitalizacją budynku hali sportowej Zespołu...
Droga relacji Głuszyca– Rybnica Leśna – Unisław Śląski pozostaje drogą wojewódzką Droga relacji Głuszyca– Rybnica Leśna – Unisław Śląski pozostaje drogą wojewódzką  (4)

powiat wałbrzyski Piątek, 12:22
19 stycznia 2018

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 5 stycznia 2018 roku oddalił skargę kasacyjną Sejmiku...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo