Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Sobota, 17 marca 2018 Godz.: 11:29:52 Imieniny: Gertrudy, Patryka, Zbigniewa Czytających: 3234 Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Przed nami XV Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne. URATOWANI

Wtorek, 28 listopada 2017, 10:56
red
Miej świadomość
Zapis danych w DNA 

Świat Wtorek, 16:25
13 marca 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Łopata do śniegu
Sól drogowa
Zatrudnię Panią do sprzątania
Muzyk Orkiestra oraz trębacz
Suknia FRIDA Emmi Mariage36/38
Podejmę pracę
Elektryk
Drewno opałowe rozpałkowe 80zł
Sól drogowa
Narożnik
Kupie drewno olchę
Kupie antyki 695-702-259
Kupię każde auto, dobre ceny
Auto Kasacja Auto Złomowanie
Szafa 270/235 cm
Kierowca
Skup Aut 691 035 913 gotówka
Telewizor LG 32
Gry na pc
Gra na ps 4

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry13
Biblioteka pod Atlantami3
Koncerty10
Inne50
 
Fot. Klaudyna Schubert
Życie jest bajką
Życie jest bajką

Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne, ulubiony festiwal wałbrzyszan, obchodzi XV urodziny. Niewiele brakowało, by jego młode, szalone życie zostało przerwane tuż przed pięknym jubileuszem. Do pracy ruszyli wszyscy – Teatr Szaniawskiego, władze Województwa, artyści i nasi nieocenieni widzowie!

I oto „Szaniawski” – po raz piętnasty – ma zaszczyt zaprosić na Fanaberie. Jesteśmy URATOWANI. Hasło, które będzie towarzyszyć nam podczas tegorocznej edycji festiwalu, odnosi się zarówno do sytuacji teatru i festiwalu, jak i do naszych – wspólnych – tęsknot. Hasło URATOWANI mówi o nadziei.

R E K L A M A

Zapraszamy na festiwal, którego program nie jest tym razem zbudowany wokół jakiegoś konkretnego tematu. Wspólnym mianownikiem festiwalowych przedstawień, koncertów, monodramów, szkolnych dyplomów, nowych form, spotkań w Klubie Festiwalowym… jest chęć porozumienia. Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom naszych widzów, chcemy poszukać – nawet skromnych – okazji do spotkania, chwilowego, przelotnego zjednoczenia – i w tych trudnych czasach zaproponować widzom, artystom i samym sobie – minimum przestrzeni wspólnoty i RATUNKU.

XV Festiwal Fanaberie URATOWANI to aż 11 okazji do zabawy i refleksji, spektakle z Polski i Włoch, aż dwie wałbrzyskie premiery – „LORD JIM…” i „WCZUJ SIĘ…” – teatry od Szczecina i Poznania po Kraków i Bytom, gwiazdy, świetne zespoły i twórcy, dużo muzyki i dużo rozmów w naszym zawsze otwartym Foyer. Zapraszamy między 1 a 6 grudnia do Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu.

FANABERIE zostały sfinansowanie ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

REPERTUAR XV FANABERII:

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu - Finał WCZUJ SIĘ!↔PRACOWNIA EMPATII / PREMIERA:

reżyseria i dramaturgia: Dorota Kowalkowska, Dorota Ogrodzka, Sebastian Świąder
przestrzeń: Grzegorz Layer  / muzyka: Marek Kocoń / wideo: Piotr Kędzierski 

Finał międzypokoleniowego projektu performerskiego, czyli premiera edu! 

Mieszkańcy Wałbrzycha i regionu, w różnym wieku, pracowali wspólnie nad wielkim i osobistym wydarzeniem na pograniczu teatru i performance’u. Na warsztat wzięli temat empatii i to, czy umiemy ze sobą rozmawiać. Aby to sprawdzić, zbudowali maszynę czasu, do której może wejść każdy z nas.Spektakl pod opieką Doroty Kowalkowskiej, Doroty Ogrodzkiej i Sebastiana Świądra, będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w naszym regionie.  

Przyjdź do Teatru i Wczuj się! Niezwykłe otwarcie XV FANABERII!

Projekt WCZUJ SIĘ!↔Pracownia Empatii realizowany dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu EDUKACJA KULTURALNA Narodowego Centrum Kultury. Współfinansowanie ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

1 grudnia 2017 // godz.17.00 // Duża Scena // premiera
2 grudnia 2017 // godz.12.00 // Duża Scena

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu i Teatr Współczesny w Szczecinie - LORD JIM. ĆWICZENIA Z CZYTANIA POWIEŚCI JOSEPHA CONRADA / PREMIERA:

autor: pilgrim/majewski (na podstawie „Lorda Jima” Josepha Conrada)
reżyseria: Maciej Podstawny / scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek /
muzyka: Kamil Tuszyński i Ewa Gądek / wideo: Amadeusz Nosal / asystent reżysera: Łukasz Zaleski

obsada: Maria Dąbrowska [TWSz], Michał Kosela, Karolina Krawiec, Barbara Lewandowska [TWSz], Maciej Litkowski [TWSz], Grażyna Madej [TWSz], Piotr Mokrzycki, Piotr Tokarz

Spektakl inspirowany jedną z najgłośniejszych powieści w historii literatury. Ponadczasowa opowieść o honorze i sumieniu dzieliła Polaków przez cały XX wiek. Dla jednych inspiracja do powstańczej walki, dla innych świadectwo „moralnej miałkości kapitalizmu”. Co mówi nam dziś wielki polsko-brytyjski pisarz Joseph Conrad i jak bardzo się z nim nie rozumiemy? Jaki jest mechanizm budowania i burzenia pomników bohaterów? Czy w teatrze da się uciec od polityki i historii i czy – w tak niespokojnym świecie – należy w ogóle próbować?

Lektura zrobiona tak, by Państwo na nowo zapragnęli ją czytać.

Spektakl powstał w ramach programu CONRAD/SZANIAWSKI 2017 – Rok Conradowski w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, dofinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z grantu Instytutu Książki w Krakowie oraz dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

1 grudnia 2017 // godz. 19.00 // Scena Kameralna // premiera
2 grudnia 2017 // godz. 17.00 // Scena Kameralna

ŻYCIE JEST BAJKĄ:

tekst: Dubravka Ugrešić / tłumaczenie: Dorota Jovanka Ćrlić / reżyseria: Daria Kopiec
muzyka na żywo: Joanna Halszka Sokołowska

obsada: Danuta Stenka, Joanna Halszka Sokołowska

Danuta Stenka, aktorka najważniejszych reżyserów i teatrów (Teatr Narodowy, Rozmaitości, Nowy w Warszawie), w skromnej, precyzyjnej formie odkryje przed widzami zawiły problem kobiecego ducha. „Życie jest bajką” to tytuł książki Dubravki Ugrešić – zbioru szczerych, głębokich ale zabawnych opowieści o tym, jak ciężko być kobietą, zwłaszcza gdy odkrywa się w sobie Babę Jagę. Pokaz ma formę performatywnego czytania-koncertu z muzyką live i projekcjami. Wydarzenie miało premierę na MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU MALTA 2017.

Ambitne wydarzenie teatralne, świetne aktorstwo Danuty Stenki.

2 grudnia 2017 // godz. 19.00 // Duża Scena

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu - POLONEZ ALLA POLACCA NA NIEMIECKĄ NUTĘ:

reżyseria i tekst: Sebastian Majewski / koordynacja: Filip Pawlak.

obsada: Paula Gogol, Katarzyna Koziorz, Aleksandra Nowakowska, Paulina Nowicka, Izabela Perez, Anna Szpaczyńska, Nicol Wesołowska, Wojciech Marek Kozak, Paweł Kozłowski, Oscar Mafa, Bartłomiej Mieszczak.

Przedstawienie POLONEZ ALLA POLACCA jest wypowiedzią młodych ludzi wobec utopii – odległych z punktu widzenia dzisiejszej rzeczywistości pojęć takich jak: komunizm, socjalizm, demokracja ludowa, kolektywność, klasa społeczna, internacjonalizm oraz równość. Spektakl, inspirowany twórczością wielkiego poety teatru Heinera Müllera, jest próbą rozmowy młodych obywateli na temat historii i rezonujących w nich wspomnień i narracji rodziców i dziadków.

Spektakl Sebastiana Majewskiego, pełen energii młodych aktorów.

3 grudnia 2017 // godz.18.00 // Scena Kameralna

Teatr Nowy w Zabrzu - WYSOKIE NAPIĘCIE:

tekst i reżyseria: Zbigniew Stryj / scenografia: Grupa Dekoratornia 93 / kostiumy: Justyna Chruślicka.

obsada: Magdalena Waligórska, Mateusz Lisiecki, Zbigniew Stryj.

Czy teatr to miejsce dla rozrywki? Tak, jeśli będzie świetna. Czy jest w nim miejsce na śmiech? Z pewnością. Teatr Szaniawskiego mruga okiem do widzów i wraz z Teatrem Nowym w Zabrzu zaprasza na teatralny deser. Trójkąt małżeński, sprawny scenariusz, precyzyjna gatunkowa forma: prześmieszna opowieść o problemach małżeńskich, namiętności i zgubnych przyzwyczajeniach.

Teatralny deser w gwiazdorskiej obsadzie.

3 grudnia 2017 // godz.19.30 // Duża Scena

Teatr Współczesny w Szczecinie - KALIFORNIA. NIEŚMIERTELNI:

tekst: Justyna Litkowska / reżyseria: Szymon Kaczmarek / projekcje: Kinga Dalska

obsada: Maciej Litkowski

Niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie: Polański, Komeda, Hłasko i inni. Historie prawie niemożliwe – od wódki w SPATiFie do Hollywood, od marzeń o karierze muzycznej do okrutnej zbrodni, od Indian Hopi do dzieci-kwiatów. Udokumentowaną baśń opowie jeden aktor – Maciej Litkowski – znany wałbrzyskim widzom ze spektaklu „Męczennicy” – a reżyseruje Szymon Kaczmarek, twórca „Kokainy i sprawiedliwości dla wszystkich”.

Zrealizowane w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin.

Monodram o legendarnych czasach popkultury, mocno zakorzeniony w literaturze.

4 grudnia 2017 // godz. 18.00 // Scena Kameralna

Teatr Polski w Poznaniu - MYŚLI NOWOCZESNEGO POLAKA. ROMAN DMOWSKI (NIEAUTORYZOWANA BIOGRAFIA):

reżyseria: Grzegorz Laszuk / dramaturgia: Anna Wojnarowska / muzyka: Bartek Rączkowski i zespół aktorski / ruch sceniczny: Weronika Pelczyńska, Aleksandra Osowicz / wideo: Adrian Cognac, Magdalena Mosiewicz / reżyseria świateł: Karolina Gębska / kostiumy Ewelina Ciuchta.

obsada: Jakub Papuga, Monika Roszko, Paweł Siwiak, Anna Wojnarowska .

To coś więcej niż przedstawienie teatralne. To mroczny musical. Przy akompaniamencie gitary, saksofonu i trąbek wystąpią przed Państwem: Roman Dmowski i Hannah Arendt. Ich biografie w rzeczywistości nigdy się nie przecięły. Intensywny, nasycony kontrowersjami musical, w którym myśli nie krępują się żadnymi względami!

Szalony koncert punkowy na ważne dla nas tematy.

4 grudnia 2017 // godz. 19.30 // Duża Scena

Stowarzyszenia Kolektyw 1a w Poznaniu - DELFIN, KTÓRY MNIE KOCHAŁ:

reżyseria: Magda Szpecht / dramaturg: Szymon Adamczak / muzyka i wideo: Karolina Mełnicka.

obsada: Jaśmina Polak, Jan Sobolewski, Angelika Kurowska / Sonia Roszczuk.

Spektakl o miłości i empatii (gdyż „empatia” jest kluczem do XV FANABERII). W latach 60-tych XX wieku, NASA obok programu kosmicznego uruchomiło program badania komunikacji człowieka z delfinami. Badaczka Margaret Howe Lovatt przez pół roku mieszkała w specjalnym Domu Delfina z młodym delfinem o imieniu Peter. Przez 6 dni w tygodniu uczyła go angielskiego i obserwowała jego zachowania. Między człowiekiem a zwierzęciem wytworzyła się intymna, seksualna relacja. Z inspiracji tym wydarzeniem powstał lekki, zabawny i wzruszający spektakl, nagradzany na najważniejszych festiwalach Polski i Europy.

Teatr ruchu i miłości, przebój najważniejszych europejskich festiwali.

5 grudnia 2017 // godz. 18.00 // Scena Kameralna

Ensemble Teatrale 22 Gradi - 90 (dziewięćdziesiąt):

reżyseria: Daria Anfelli / muzyka i technika: Piet Paeshuyse / ze wsparciem Włoskiej Konfederacji Związków Pracowniczych CISL Werona.

obsada: Sabrina Cason, Giorgio Ferrari ,Giacomo Ferrari, Antonio Fochesato, Mara Morandi, Piet Paeshuyse, Carlotta Scolari, Rossella Stevanella.

„90” jest przedstawieniem zrealizowanym przez Ensemble Teatrale 22 Gradi – grupę aktorów-robotników kierowanych przez Darię Anfelli i wspieranych przez CISL (Włoska Konfederacja Związków Pracowniczych) w Weronie. Spektakl jest efektem procesu poszukiwań i refleksji wokół tematów silnie związanych z pracą i aktualną sytuacją pracowników. Istnieje we Włoszech popularna tradycja wiążąca osoby, zjawiska i zdarzenia pojawiające się w snach i w życiu z numerami od 1 do 90. W tych wyobrażeniach numer 90 to Strach.

5 grudnia 2017 // godz. 19.30 // Duża Scena

Teatr Nowy Proxima w Krakowie - WYSOCKI. POWRÓT DO ZSRR:

reżyseria: Piotr Sieklucki / tekst: Marina Vlady, Janusz Korczak / muzyka: Włodzimierz Wysocki.

obsada: Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Sieklucki, Paweł Harańczyk.

Wstrząsająca i inspirująca historia jednej z największych postaci rosyjskiego życia kulturalnego. Spektakl Piotra Siekluckiego to hołd dla twórczości pieśniarza wszechczasów, oparty o wspomnienia jego żony, Mariny Vlady i perspektywę syna artysty. Portret geniusza, ale i morfinisty i alkoholika, który na co dzień zmagał się z władzą i bezpieką ZSRR. Muzyczny spektakl na temat totalitarnej Rosji i o wolności jednostki, powstały w energetycznym Teatrze Nowym w Krakowie.

Wielka muzyka i nieposkromiona energia z Krakowa. Na scenie Edward Linde-Lubaszenko.

6 grudnia 2017 // godz. 18.00 // Scena Kameralna

JANUSZ RADEK. KAMERALNIE:

Na zakończenie FANABERII, gdy powoli opadają emocje, a jury porównuje temperaturę spektakli licząc głosy FANABERII PUBLICZNOŚCI – na Dużej Scenie zagra i zaśpiewa popularny piosenkarz i kompozytor Janusz Radek wraz z kameralnym zespołem. Program złożony jest z jego najbardziej rozpoznawalnych piosenek. Czy po raz kolejny – OCALI nas muzyka?

Teksty największych polskich poetów, Janusz Radek i jego najlepsze utwory.

6 grudnia 2017 // godz. 20.00 // Duża Scena
Następna wiadomość Kultura 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  28-11-2017 16:34 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (31.0.*.*)
Jak widać, ten nasz "kabaret dramatyczny" może działać tylko wtedy gdy dostanie dofinansowanie. Na przedstawienia przychodzi bowiem zbyt mało ludzi.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Pogoda daje się kierowcom we znaki [FOTO] Pogoda daje się kierowcom we znaki  

Wałbrzych Sobota, 11:11
17 marca 2018

W godzinach wieczornych warunki pogodowe spowodowały zator samochodów jadących w kierunku Jedliny Zdrój.
Odyseja Umysłu w Wałbrzychu  

Wałbrzych Piątek, 14:57
16 marca 2018

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu już od 10 lat biorą udział w...
Wiemy już, jakie projekty wygrały w powiatowym budżecie partycypacyjnym Wiemy już, jakie projekty wygrały w powiatowym budżecie partycypacyjnym 

powiat wałbrzyski Piątek, 14:50
16 marca 2018

Rozstrzygnięty został tegoroczny budżet partycypacyjny powiatu wałbrzyskiego.
W tym punkcie konsultacyjnym znajdziesz pomoc W tym punkcie konsultacyjnym znajdziesz pomoc 

Wałbrzych Piątek, 14:12
16 marca 2018

Punkt Konsultacyjny dla rodziców dzieci sięgających po substancje psychoaktywne jest czynny.
Podsumowanie działań „Pasy” Podsumowanie działań „Pasy” 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Piątek, 13:59
16 marca 2018

Kilkadziesiąt ujawnionych przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w...
Utrudnienia na drogach  

Wałbrzych Piątek, 19:38
16 marca 2018

Dzisiejsze opady śniegu były na tyle intensywne, że dały się we znaki kierowcom i pieszym, a na...
Szeroka gama imprez Szeroka gama imprez 

Wałbrzych/REGION Piątek, 15:03
16 marca 2018

W ten weekend mieszkańcy Wałbrzycha i okolic na brak imprez kulturalnych, sportowych i społecznych...
Gmina Głuszyca zdobyła ponad 1,5 mln dofinansowania dla Podziemnego Miasta Osówka Gmina Głuszyca zdobyła ponad 1,5 mln dofinansowania dla Podziemnego Miasta Osówka  (2)

REGION, Głuszyca Piątek, 14:38
16 marca 2018

"Tajemnice Militarnych Podziemi" to projekt, który został rekomendowany do dofinansowania w ramach...
W Wałbrzychu uruchomiono Biuro RPO   (6)

Wałbrzych Piątek, 14:54
16 marca 2018

Dzisiaj w wałbrzyskim Ratuszu odbyło się oficjalne otwarcie Punktu Przyjęć Interesantów Biura...
Wałbrzyska Palmiarnia ratuje rośliny z pogorzeliska w Szczawnie Wałbrzyska Palmiarnia ratuje rośliny z pogorzeliska w Szczawnie  (4)

Wałbrzych Piątek, 14:06
16 marca 2018

Cudem ocalone z pożaru w szczawieńskim zakładzie przyrodo–leczniczym egzotyczne rośliny doniczkowe...
Trzy osoby zatrzymane z narkotykami Trzy osoby zatrzymane z narkotykami  (4)

REGION, Czarny Bór Piątek, 14:04
16 marca 2018

Policjanci Komisariatu Policji w Boguszowie–Gorcach w miniony wtorek tuż po północy zatrzymali do...
56 zarzutów dla internetowego oszusta 56 zarzutów dla internetowego oszusta  (1)

Wałbrzych Piątek, 13:56
16 marca 2018

56 zarzutów postawili policjanci Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo