Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Środa, 21 marca 2018 Godz.: 04:19:35 Imieniny: Benedykta, Lubomira Czytających: 1655 Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Podzamcza

Czwartek, 11 stycznia 2018, 11:13
Robert Bajek
Miej świadomość
Zapis danych w DNA 

Świat Wtorek, 16:25
13 marca 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Praca dorywcza od zaraz
Rower Wilier Marostica-8,5kg
Rower górski Cube Acid Deore X
Rower szosowy Merida Ride 88
Mercedes C klasa w203 tanio
Świnki morskie
10000zł od 1 dnia działalności
Nożyce do żywopłotu NAC 4w1
Usługi transportowe 24H kraj zagranica
Praca kierowca kurier z doświadczeniem
Szukam pracy biurowej
Ubranko do chrztu
Sprzedam
Samsung galaxy s8
Kurtka męska wiosna jesień
Gra i karta GF FX5500
Elektryk/Elektromonter
Niemiecki garnek ceramiczny
Przyjmę cukiernika
Obudowa komputerowa

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry8
Biblioteka pod Atlantami20
Koncerty12
Inne48
 
Fot. Robert Bajek

Wczoraj w Publicznej Szkole Podstawowej nr 21 im. Olimpijczyków Polskich Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami Podzamcza.

Było to już kolejne spotkanie prezydenta z mieszkańcami naszego miasta. Podczas spotkań, przeprowadzanych w różnych dzielnicach Wałbrzycha, prezydent Szełemej przedstawia aktualną sytuację miasta i wsłuchuje się w głosy mieszkańców, zwracając uwagę na ich problemy, sugestie i propozycje. W spotkaniu oprócz prezydenta i mieszkańców Podzamcza uczestniczył również wiceprezydent Zygmunt Nowaczyk, miejscy radni, przedstawiciele wałbrzyskiego magistratu, prezes SM "Podzamcze" i przedstawiciel Straży Miejskiej.

R E K L A M A

Głównym tematem spotkania stała się gospodarka odpadami. Prezydent Szełemej podkreślał na początku spotkania, że dostarczanie do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych takich odpadów jak między innymi meble, zużyty sprzęt RTV-AGD, odpady budowlane, opony, akumulatory, odpady rozbiórkowe, materiały ceramiczne czy odpady wielkogabarytowe to obowiązek, który niestety nie wszyscy wypełniają. Podobnie ma się sprawa ze śmieciami wyrzucanymi do przydomowych kubłów - nie wszyscy je sortują, chociaż podpisali takie deklaracje, co może spowodować wzrost opłat dla wszystkich.

- Jeżeli nie będziemy segregować znacznie więcej niż obecnie, czeka nas bardzo poważny wzrost kosztów za odpady - powiedział Roman Szełemej.

W roku 2018 opłaty związane z wywozem śmieci nie wzrosną, ale opłaty te są pochodną wielu czynników i prędzej czy później pójdą one w górę. Ustawa mówi, że miasto nie może płacić operatorowi zajmującemu się wywozem śmieci więcej, niż pobiera od mieszkańców. Prezydent zwracał uwagę, że generalnie zbyt wiele rzeczy wyrzucamy, tworzymy za dużo śmieci, zdecydowanie więcej niż mieszkańcy krajów dużo bogatszych i w tej kwestii lepiej rozwiniętych.

- Produkujemy za dużo odpadów w stosunku do poziomu naszego rozwoju gospodarczego - powiedział prezydent Szełemej.

Prezydent mówił też o tym, że od 4 lat trwa akcja w ramach której miasto dopłaca mieszkańcom, którzy zdecydowali się wymienić swoje piece węglowe na gazowe. W roku 2018 na dopłaty sięgające 50-60 procent kosztów wymiany przeznaczono kwotę 3 milionów złotych. Prezydent poinformował też, że na koniec kwietnia planowana jest szeroko zakrojona akcja zbierania śmieci i sadzenia drzew. Ciekawą informacją jest planowane w maju lub czerwcu zarybienie Szczawnika. Będzie to możliwe, gdyż od góry Chełmiec, przez Biały Kamień, Szczawno i Podzamcze do Szczawnika nie są odprowadzane ścieki sanitarne.

Roman Szełemej namawiał też zebranych do picia wody z kranu, dowodząc, że jest bardzo wysokiej jakości, pochodzi z kilkunastu źródeł, jest dużo tańsza niż woda zakupiona w sklepie a dodatkowo nie generuje odpadów - butelek PET. Wśród innych ważnych spraw pojawił się temat dróg i obwodnicy, której budowa rozpocznie się prawdopodobnie w połowie roku i potrwa 3-4 lata. Na remont czeka ulica 1-go Maja, Niepodległości, Mickiewicza i wiele ulic osiedlowych. Równolegle przy remontowanych drogach powstają ścieżki rowerowe. Będzie ich coraz więcej - jedna nawet do Jedliny-Zdroju. Tak jak drogi ważne są mieszkania. Stan gminnych budynków komunalnych jest zły. Budynki nie spełniają norm cywilizacyjnych. Dlatego właśnie trwa budowa nowych mieszkań komunalnych, zarówno ze środków gminy jak i z programu Mieszkanie Plus.

Wśród spraw poruszanych przez mieszkańców Podzamcza powrócił temat gospodarki odpadami - mieszkańcy, którzy segregują śmieci nie zgadzają się na to, aby płacić stawkę jak za śmieci niesortowane tylko dlatego, że w ich sąsiedztwie mieszka ktoś, kto nie segreguje śmieci i wrzuca je do tych samych kontenerów. Problem jest też wokół "gniazd" z pojemnikami na śmieci, które stoją na terenie gminy - nie są odpowiednio zabezpieczone, co powoduje bałagan. Nie zabrakło tu wielu niepochlebnych opinii na temat firmy Komunalnik, odbierającej nieczystości. Kontrowersje mieszkańców wzbudza też zgodność ze standardem niektórych ścieżek rowerowych. Ważną sprawą dla mieszkańców Podzamcza są miejsca parkingowe a raczej ich brak. SM "Podzamcze" jest w trakcie realizacji inwestycji, która da około 250 nowych miejsc parkingowych, ale to zdecydowanie za mało, jednak umiejscowienie parkingów, podobnie jak idea wprowadzenia na niektórych osiedlowych ulicach ruchu jednokierunkowego wymaga dodatkowych konsultacji.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  11-01-2018 12:03 | ~//////////// | *.net.hawetelekom.pl (77.242.*.*)
Na Podzamczu ktoś ma piece węglowe do wymiany? Pływalnię w szkole kiedy wyremontujecie? Komuna zadbała o rozwój fizyczny i zdrowie uczniów największej w mieście szkoły. Teraz dzieciaki nie muszą umieć pływać? Wystarczą lekcje religii i zbawienie wieczne?

  11-01-2018 12:14 | ~ | *.gprs.plus.pl (95.40.*.*)
~/////////// wystarczy że twoje dzieciaki będą ujadać na forach tak jak ty pacanie:)

  11-01-2018 12:41 | ~///////////// | *.net.hawetelekom.pl (77.242.*.*)
Lepiej lać wodę o zdrowym piciu wody, niż o nieczynnej od 2015 roku pływalni (temat drażliwy tym bardziej, że leżący za ścianą sali, gdzie było zebranie). Miejscy notable odwiedzają wałbrzyskie osiedla, żeby się wzajemnie asekurować? Zapowiedzcie publicznie 2 tygodnie wcześniej termin spotkania to dowiecie się konkretnych problemów osiedlowych od mieszkańców. Narazie piszecie o tym co się odbyło. Pies, który szczeka nie gryzie, ale ujadanie bywa nie wygodne.

  11-01-2018 12:43 | ~śmieć | *.dialog.net.pl (78.9.*.*)
Tzn, mieszkańcy produkują śmieci czy producenci? Już przygotowują grunt do podwyższenia opłat bo takowa szkodliwa ustawa smieciowa daje gminą taką możliwość, od razu weźcie 100zł podwyzke zrobcie, jezeli kupuje wode w plastikowej butelce czy jogurt w opakowaniu, czy ja go wyprodukowałem? Płace za butelke i wyzucam ją do smieci a wy sobie sprzedajecie ten towar do recyklingu i jeszcze kazecie segregowac i płacic za smieci- przecież to jest jawne złodziejstwo. Dlaczego nie obarcza sie producentow a przezuca sie na ludzi i wmawia sie im ze nie segregują. To było do przewidzenia po podpisaniu tej szkodliwej ustawy przez Komorowskiego. A dlaczego nie moge zebrac plastiku i sprzedac go skoro za niego zaplacilem wczesniej?

  11-01-2018 12:45 | ~woda z chlorem | *.dialog.net.pl (78.9.*.*)
Sami sobie pijcie wode z chlorem

  11-01-2018 14:30 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
A z czego Szela spłaci kredyt na scieżkę rowerową wokół Podzamcza jak nie z waszych opłat za śmieci?

  11-01-2018 14:36 | ~kuba | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
chyba wyślę Prezydentowi mój czajnik żeby zobaczył jaka ta woda czyściutka. a co do segregacji to przecież w tym kraju problemu butelek i psich odchodów nikt nigdy nie załatwił.proszę spojrzeć na czechów-tam to nie istnieje. ale jak w wielu sprawach my musimy mieć własne rozwiązania zamiast korzystać ze sprawdzonych

  11-01-2018 14:39 | ~kuba | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
chyba wyślę Prezydentowi mój czajnik żeby zobaczył jaka ta woda czyściutka. a co do segregacji to przecież w tym kraju problemu butelek i psich odchodów nikt nigdy nie załatwił.proszę spojrzeć na czechów-tam to nie istnieje. ale jak w wielu sprawach my musimy mieć własne rozwiązania zamiast korzystać ze sprawdzonych

  11-01-2018 14:48 | ~kuba | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
chyba wyślę Prezydentowi mój czajnik żeby zobaczył jaka ta woda czyściutka. a co do segregacji to przecież w tym kraju problemu butelek i psich odchodów nikt nigdy nie załatwił.proszę spojrzeć na czechów-tam to nie istnieje. ale jak w wielu sprawach my musimy mieć własne rozwiązania zamiast korzystać ze sprawdzonych

  11-01-2018 16:10 | ~rena | *.walbrzych.vectranet.pl (78.88.*.*)
To wszystko zależy od ludzi. Taborety nie rozumieja segregacji śmieci.

  11-01-2018 17:34 | ~Tylko Pis | *.t-mobile.pl (188.146.*.*)
U nas w kamienicy somsiedzi smieci poprostu palom i jest po problemie

  11-01-2018 20:27 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Rena, obciążanie wyższymi opłatami za śmieci wszystkich po równo nazywamy odpowiedzialnoscią zbiorową. Jest ona charakterystyczna dla ustrojów totalitarnych jak faszyzm. Jeśli dopuszczono do takiego rozwiązania sprawy to co stoi na przeszkodzie aby aresztowano Ciebie Reno ponieważ w twojej kamienicy mieszka bandyta? Może byłaś z nim w spółce? Tak właśnie postępowali hitlerowcy za okupacji: Za przechowywanie Żyda cała kamienica szła pod scianę.

  12-01-2018 08:02 | ~do mlaskaczy | *.adsl.tpnet.pl (83.7.*.*)
Przypominam że jest demokracja. Przecież mieszkasz w budynku w którym ktoś ewidentnie gra do swojej bramki. Więc co prezydent ma stać koło śmietnika i zaglądać co kto wyrzuca? czy ty i twój sąsiad. Nie chcesz płacić więcej wyeliminuj patologię. Do „śmieć” krótko i na temat jesteś durniem. Ty tak na serio? ręce opadają.

  12-01-2018 09:50 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
Kuba, czy to wina prezydenta, że w czajniku gotujesz parówki?

  12-01-2018 09:53 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
śmieć ma rację. Kiedyś woda była w szklanych butelkach, a te można było zanieść do skupu i troszkę pieniążków odzyskać. Gdyby za plastik dawano kasiorkę, nie byłoby problemu z segregacją.

  12-01-2018 14:51 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Ty zjebie, zdaje ci się że ludzie, często starsi, mają stać pod śmietnikiem i eliminować patologię? Ciebie pogięło. Demokrację to masz wtedy jak dwa wilki i jedna owca głosują co będzie na obiad.

  20-01-2018 19:07 | ~awf | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Pan Prezydent nie słucha ludzi tj człowiek który realizuje swoje wizje tu kawałeczek remontu tam kawałeczek i tak mu zeszło te blisko 8 lub 9 lat--niestety.Zwróć siię z jakąś sprawą nic nie załatwi jednych nie słucha innych nie słyszy. Po słabym Prezydencie poprzedniku ,kazdy który coś robi okaże sie zawsze dobry,nawet nie wiadomo kiedy przyjmuje interesantów.

  20-01-2018 19:16 | ~chinkom | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Miasto najlepiej buduje parkingi i to płatne ,nie weżmiesz pieniędzy to nie załatwisz zadnej sprawy w centrum a przy szpitalu na P, Górze powstał horor interesanci także szkoły nie chcąc płacić za parking wjeżdżają niemal do garaży pobliskich osiedli ,wszyscy mają tego dość tj. Wielki Prezydent milczy pomimo zgłoszeń????

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Zdesperowany mężczyzna odstąpił od próby samobójczej Zdesperowany mężczyzna odstąpił od próby samobójczej  (2)

Wałbrzych Wtorek, 15:42
20 marca 2018

Dzielnicowy Komisariatu Policji V w Wałbrzychu wczoraj przed północą dzięki profesjonalnemu działaniu...
Demonstracja przeciwko rasizmowi i faszyzmowi odbędzie się w środę w Wałbrzychu Demonstracja przeciwko rasizmowi i faszyzmowi odbędzie się w środę w Wałbrzychu  (10)

Wałbrzych Wtorek, 13:50
20 marca 2018

Jutro o godzinie 18:00 na placu Magistrackim w Wałbrzychu odbędzie się demonstracja pod hasłem "Dość...
Ruszyła rekrutacja do Toyoty Ruszyła rekrutacja do Toyoty  (5)

Wałbrzych Wtorek, 13:45
20 marca 2018

W listopadzie fabryka Toyoty w Wałbrzychu rozpocznie produkcję nowoczesnych przekładni hybrydowych,...
Spotkanie w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska – Polska  

Wałbrzych Wtorek, 13:07
20 marca 2018

Dzisiaj w siedzibie Zespołu Szkół Zawodowych przy ulicy Mickiewicza 24 w Wałbrzychu odbyło się...
Ta kamienica nadaje się do wyburzenia [FOTO] Ta kamienica nadaje się do wyburzenia   (1)

Wałbrzych Wtorek, 09:59
20 marca 2018

Otrzymaliśmy maila od naszej czytelniczki mieszkającej przy ulicy Starej w Wałbrzychu.
Bezpłatny Punkt Medyczny na "Manhattanie"  

Wałbrzych Poniedziałek, 19:25
19 marca 2018

Na terenie Hali Targowej "Manhattan II", znajdującej się na Placu Zamenhofa 1, w boksie nr 54 został...
Siedem osób zatrzymanych w sprawie włamania do domku jednorodzinnego 

REGION, Walim Poniedziałek, 16:47
19 marca 2018

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali siedem osób...
"Aszura – Dzień Pamięci" [FOTO] "Aszura – Dzień Pamięci"  

Wałbrzych Wtorek, 09:35
20 marca 2018

W Wałbrzyskim Ośrodku Kultury sympatycy twórczości Roberta Maciąga mogli podziwiać multimedialną...
Obchodzili Dzień Patrona [FOTO] Obchodzili Dzień Patrona  

REGION, Jugowice Poniedziałek, 16:29
19 marca 2018

18 marca 2009 r. Rada Gminy Walim podpisała uchwałę, na mocy której patronem szkoły w Jugowicach stał...
Będą badania na Górze Jatki Będą badania na Górze Jatki  (3)

REGION, Mieroszów Poniedziałek, 16:12
19 marca 2018

Eksploratorzy zapowiadają powrót na Górę Jatki w poszukiwaniu podziemnej, nazistowskiej fabryki.
Nagroda dla najlepszego aktora  – lalkarza Nagroda dla najlepszego aktora – lalkarza 

Wałbrzych Poniedziałek, 16:04
19 marca 2018

Paweł Kuźma, aktor wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora, zwyciężył w prestiżowym Konkursie nagrody...
Porozumienie o współpracy PWSZ z Zespołem Szkół im. Marii Skłodowskiej–Curie w Szczawnie–Zdroju Porozumienie o współpracy PWSZ z Zespołem Szkół im. Marii Skłodowskiej–Curie w Szczawnie–Zdroju 

Wałbrzych/Szczawno-Zdrój Poniedziałek, 12:23
19 marca 2018

Wałbrzyska PWSZ podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół im. Marii Skłodowskiej–Curie...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W czwartek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo