Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 4952
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W Wałbrzychu uruchomiono Biuro RPO

Piątek, 16 marca 2018, 14:53
Aktualizacja: Sobota, 17 marca 2018, 12:19
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: W Wałbrzychu uruchomiono Biuro RPO
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w wałbrzyskim Ratuszu odbyło się oficjalne otwarcie Punktu Przyjęć Interesantów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Oficjalne otwarcie Biura RPO poprzedziła konferencja prasowa, w której udział wzięli: Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich, Katarzyna Sobańska-Laskowska - Pełnomocnik Terenowy RPO we Wrocławiu i Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.

- Podjęliśmy decyzję o tym, aby otworzyć w Wałbrzychu Punkt Przyjęć Interesantów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Na czym to polega? Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich działa przede wszystkim w Warszawie, natomiast oprócz tego głównego biura w Warszawie mamy trzy Biura Terenowe we Wrocławiu, w Katowicach oraz w Gdańsku. Te biura zajmują się regularną pracą, przyjmowaniem skarg, wniosków, które są kierowane do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Od początku kadencji staram się konsekwentnie rozbudowywać sposoby za pomocą których obywatele mogliby się do Rzecznika zwrócić. I najlepszym sposobem, z naszego doświadczenia, oprócz oczywiście wszystkich form listownych oraz elektronicznych, jest uruchamianie Punktów Przyjęć Interesantów. Polega to na tym, że raz na miesiąc, w niektórych miejscach raz na dwa miesiące, odbywają się dyżury prawnika z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który przyjmuje interesantów i który odpowiada na główne problemy związane z działalnością Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie chodzi o typową pomoc prawną, bo od tego są punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, nie chodzi o pomoc w ramach konsumenckich, bo od tego są rzecznicy konsumenta, ale chodzi o wyjaśnienie jaką sprawą Rzecznik może się zająć, czy warto złożyć skargę, jakie mamy możliwości działania, w jakim zakresie Rzecznik Praw Obywatelskich może pomóc. Staram się tę sieć Punktów Przyjęć Interesantów rozbudowywać. Jak byłem tu ostatnio z wizytą regionalną to uznaliśmy, że dobrym pomysłem byłoby otwarcie takiego punktu również w Wałbrzychu. Punkt będzie działał raz na miesiąc. Dzisiaj pani mecenas Katarzyna Sobańska-Laskowska, która na co dzień jest szefową biura we Wrocławiu, będzie przyjmowała pierwszych interesantów - powiedział Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich mieści się w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu przy Placu Magistrackim 1 na II piętrze, sala nr 25. Dzięki uruchomieniu Biura RPO w każdy drugi poniedziałek miesiąca od godziny 10.00 do godziny 14.00 będzie możliwość spotkania się z pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich a mieszkańcy naszego miasta i regionu będą mogli zgłaszać swoje sprawy prawnikowi Biura RPO.

- Informacja, którą przekazał pan Rzecznik jest w istocie najważniejszą ideą tego, co nazwałbym projektem, który właśnie się dzisiaj w Wałbrzychu zaczyna realizować. Bardzo się cieszę, że Biuro Rzecznika podjęło taką decyzję. Myślę, że ta decyzja wynika z głębokiej analizy wyzwań społecznych i obywatelskich, przed którymi stoimy, z którymi się mierzymy w Wałbrzychu i regionie wałbrzyskim. Jedną z pierwszych decyzji jaką wprowadziłem po objęciu urzędu w 2011 roku było to, żeby dosłownie i w przenośni drzwi do mojego gabinetu były zawsze otwarte. Liczne spotkania z mieszkańcami organizuję nie dlatego, że nie funkcjonują inne sposoby kontaktu pomiędzy lokalną władzą, którą ja reprezentuję a mieszkańcami, tylko dlatego, że da wielu mieszkańców w naszym mieście, w naszym regionie kontakt bezpośredni jest jeśli nie najlepszym, to często jedynym sposobem przekazania swoich bolączek i trosk. Mogę zapewnić, że do tej pory współpraca z instytucjami dbającymi o prawa konsumentów, prawa obywatelskie, była z naszej strony pełna i najlepsza z możliwych - powiedział prezydent Roman Szełemej.

Głównym zadaniem RPO jest badanie prawa i kontrolowanie, czy przepisy nie uderzają w obywateli. Podstawowym źródłem wiedzy RPO są pisma i wnioski od obywateli. Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, albo że jest z różnych powodów nierówno traktowany przez innych. Mogą się zgłaszać osoby skazane prawomocnym wyrokiem sadowym, ponieważ RPO może złożyć kasację. Mogą się też zgłaszać osoby skarżące się na poniżające traktowanie na przykład w domach pomocy społecznej. Wniosek do Rzecznika jest bezpłatny a w razie potrzeby pracownicy Biura Rzecznika oferują pomoc w jego napisaniu.

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group