Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Niedziela, 22 kwietnia 2018 Godz.: 12:47:37 Imieniny: Kai, Łukasza, Leonii, Sotera Czytających: 3725 Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

W Wałbrzychu uruchomiono Biuro RPO

Piątek, 16 marca 2018, 14:53, ostatnia aktualizacja: 2018-03-17 12:19
Robert Bajek
Miej świadomość
 
Najnowsze ogłoszenia
Meble dębowe-3 cz. z witryną
Klatka dla chomika
Klatka
Toyota Corolla 99r LPG ocynk
Ford Cougar 2.0 LPG zobacz!
Piecyk Zibro
Komoda i stolik RTV
Bilety na Teresę Werner
Piaskowanie
Malowanie dachów
Petschop
Kawalerkę lub 2 pokojowe mam
Drewno opałowe rozpałkowe 80zł
Kawalerka komfort Malinnik
Rower i rolki
Koszenie ogrodów
Orbitrek i sprzęt do ćwiczeń
Brukarz poszukiwany
Skrzynia 1771r.
Renault Laguna 2003r. 1,9 TDCI

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry1
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty12
Inne45
 
Fot. Robert Bajek

Dzisiaj w wałbrzyskim Ratuszu odbyło się oficjalne otwarcie Punktu Przyjęć Interesantów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Oficjalne otwarcie Biura RPO poprzedziła konferencja prasowa, w której udział wzięli: Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich, Katarzyna Sobańska-Laskowska - Pełnomocnik Terenowy RPO we Wrocławiu i Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.

R E K L A M A

- Podjęliśmy decyzję o tym, aby otworzyć w Wałbrzychu Punkt Przyjęć Interesantów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Na czym to polega? Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich działa przede wszystkim w Warszawie, natomiast oprócz tego głównego biura w Warszawie mamy trzy Biura Terenowe we Wrocławiu, w Katowicach oraz w Gdańsku. Te biura zajmują się regularną pracą, przyjmowaniem skarg, wniosków, które są kierowane do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Od początku kadencji staram się konsekwentnie rozbudowywać sposoby za pomocą których obywatele mogliby się do Rzecznika zwrócić. I najlepszym sposobem, z naszego doświadczenia, oprócz oczywiście wszystkich form listownych oraz elektronicznych, jest uruchamianie Punktów Przyjęć Interesantów. Polega to na tym, że raz na miesiąc, w niektórych miejscach raz na dwa miesiące, odbywają się dyżury prawnika z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który przyjmuje interesantów i który odpowiada na główne problemy związane z działalnością Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie chodzi o typową pomoc prawną, bo od tego są punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, nie chodzi o pomoc w ramach konsumenckich, bo od tego są rzecznicy konsumenta, ale chodzi o wyjaśnienie jaką sprawą Rzecznik może się zająć, czy warto złożyć skargę, jakie mamy możliwości działania, w jakim zakresie Rzecznik Praw Obywatelskich może pomóc. Staram się tę sieć Punktów Przyjęć Interesantów rozbudowywać. Jak byłem tu ostatnio z wizytą regionalną to uznaliśmy, że dobrym pomysłem byłoby otwarcie takiego punktu również w Wałbrzychu. Punkt będzie działał raz na miesiąc. Dzisiaj pani mecenas Katarzyna Sobańska-Laskowska, która na co dzień jest szefową biura we Wrocławiu, będzie przyjmowała pierwszych interesantów - powiedział Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich mieści się w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu przy Placu Magistrackim 1 na II piętrze, sala nr 25. Dzięki uruchomieniu Biura RPO w każdy drugi poniedziałek miesiąca od godziny 10.00 do godziny 14.00 będzie możliwość spotkania się z pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich a mieszkańcy naszego miasta i regionu będą mogli zgłaszać swoje sprawy prawnikowi Biura RPO.

- Informacja, którą przekazał pan Rzecznik jest w istocie najważniejszą ideą tego, co nazwałbym projektem, który właśnie się dzisiaj w Wałbrzychu zaczyna realizować. Bardzo się cieszę, że Biuro Rzecznika podjęło taką decyzję. Myślę, że ta decyzja wynika z głębokiej analizy wyzwań społecznych i obywatelskich, przed którymi stoimy, z którymi się mierzymy w Wałbrzychu i regionie wałbrzyskim. Jedną z pierwszych decyzji jaką wprowadziłem po objęciu urzędu w 2011 roku było to, żeby dosłownie i w przenośni drzwi do mojego gabinetu były zawsze otwarte. Liczne spotkania z mieszkańcami organizuję nie dlatego, że nie funkcjonują inne sposoby kontaktu pomiędzy lokalną władzą, którą ja reprezentuję a mieszkańcami, tylko dlatego, że da wielu mieszkańców w naszym mieście, w naszym regionie kontakt bezpośredni jest jeśli nie najlepszym, to często jedynym sposobem przekazania swoich bolączek i trosk. Mogę zapewnić, że do tej pory współpraca z instytucjami dbającymi o prawa konsumentów, prawa obywatelskie, była z naszej strony pełna i najlepsza z możliwych - powiedział prezydent Roman Szełemej.

Głównym zadaniem RPO jest badanie prawa i kontrolowanie, czy przepisy nie uderzają w obywateli. Podstawowym źródłem wiedzy RPO są pisma i wnioski od obywateli. Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, albo że jest z różnych powodów nierówno traktowany przez innych. Mogą się zgłaszać osoby skazane prawomocnym wyrokiem sadowym, ponieważ RPO może złożyć kasację. Mogą się też zgłaszać osoby skarżące się na poniżające traktowanie na przykład w domach pomocy społecznej. Wniosek do Rzecznika jest bezpłatny a w razie potrzeby pracownicy Biura Rzecznika oferują pomoc w jego napisaniu.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  16-03-2018 15:39 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Po decyzji Romana, zniknelo 2 mln zlotych z budztey dla obywateli...a mam pytanie do rzecznika praw obywatelskich. Jak moge sie dowiedziec i czy rzecznik praw obywatelskich mi w tym pomoze, gdzie sa 2mln z budzetu obywatelskigo przekazane na budowe scianki wspinaczkowej dla mieszkancow Walbrzycha w starej kopalni. My obywatele wybralismy projekt, 2mln zostaly przekazane na budowe z moich podatkow, scianki wspinaczkowej nie ma i 2 mln tez nie. A pieniadze byly z budzetu obywatelskiegpo. Nikt nie chce powiedziec co sie stalo z 2 mln, gdzie zostaly zdefraudowane, a jezeli nie zostaly, to nie chca powiedziec na czyim koncie te 2 mln leza. Drogi rzeczniku praw obywatelskich pytam o to bardzo czesto i nikt nie chce mi dac odpowiedzi. PRosze o pomoc, bo 2 mln w takim biednym miescie to nie grosze

  16-03-2018 16:05 | ~olo | *-07.vectranet.pl (37.8.*.*)
Rzecznika Praw Obywatelskich chyba rzecznika SB-ków i komuchów

  16-03-2018 21:13 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Kolejna wesoła posadka której orędownik nic nie może a bierze sutą wypłatę od państwa.

  16-03-2018 21:28 | ~v7 | *.gprs.plus.pl (31.0.*.*)
Czerwona

  16-03-2018 21:29 | ~v7 | *.gprs.plus.pl (31.0.*.*)
Gwiazda wiecznie żywa, POspolite ruszenie

  16-03-2018 21:49 | ~11111 | *-07.vectranet.pl (37.8.*.*)
Na otwarciu były tylko cztery osoby ? Brawo

  17-03-2018 11:38 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
Romek, wybuduj wreszcie pisiorom tę ściankę wspinaczkową. Będą robić narodowe wyprawy na jej szczyt, a potem dla dobra narodu może zaczną skakać na główkę, do czego absolutnie nie namawiam i niczego nie sugeruję.

  17-03-2018 13:03 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
ALe mentalnosc wyborcy PO... Na narzekanie, ze ukradli 2mln z budzteu miasta, leming proponuje... ukradnijmy kolejne 2mln.... Co znowu mam 2 mln ze swoich podatkow przenaczyc na scianke? juz raz wylozylismy 2mln, scianka ma byc. Nalezy odzyskac siano, ukarac winnych. Scianka mi wisi... ale 2mln ktore mozna na zlobki przeznaczyc juz mi nie wisi.... co za bezczelne PeOwcy.... Maja sie za jakas kaste panow jak sedziowie?

  17-03-2018 18:53 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Kredycik, a dlaczego PiS ,, uszczelnia " i sciga polskie firmy od niepłacenia podatków a zagranicznym marketom pozostawia 10 lat wakacji podatkowych dopóki nie zmienią nazwy? Tam są przecież wyprowadzane o wiele grubsze pieniądze z budżetu niż te groszowe 2 miliony? Czemu Mateusz Krzywousty akurat takie jaja złotej kury przeoczył, skąd ta ślepota?

  18-03-2018 06:50 | ~Niuś | *.lan.ekonet.info (213.195.*.*)
Jakże żałosne są te PiS-owskie kundle ujadające głupio,byle głośno.Szukacie tych,którzy kradną?to szukajcie między rządzącymi,którzy przyznawali sobie sami niebotyczne premie;co?nie wiecie o kogo chodzi?Olo.Romek coś tam,coś tam i ci inni,o ile macie trochę rozumu w co wątpię,to nie produkujcie się z Waszymi idiotyzmami.Ja wiem,że ten apel nic nie da,bo nienawiść do innych ludzi jest w Was przeogromna.

  18-03-2018 08:50 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Nagrody dla ministrow PIS za 3 lata pracy, spelnianie obietnic wyborczych, zyski dla panstwa ze spolek skarbu panstwa, miliardy z mafii paliwowej, 500+, PKB 5%, wyniolsy na wszystkich ministrow 1,5 mln. Jakby moja firma zarobila miliard, to z checia bym dal premi 1,5mln... Ale porownajmy to niby zlodziejjstwo wszystkich ministrow PIS... nagrody wyniosly 1,5mln zl. Sam Donalt Tusk wylatal przez zpiec lat 6mln zlotych na trasie Warszawa Gdansk, czyli loty do domu... Zas w Walbrzychu na sama glupia scinake wspinaczkowa rozplynelo sie 2 mln... 2mln zniknely na scianke wspinaczkowa sa ok dla lemingow... Gorzej gdy PIS dal legalne nagrody za prace w wysokosci 1.5mln na wszystkich ministrow. SZOK?" Nie skala? Gdzie mozgi w glowach lemingow?

  18-03-2018 08:55 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Przypomnialo mi sie jak Roman zasypywal ostatanio dlugi miasta...Oczywiscie podoszac podatki do maksywmalnych satwek w miescie, ale dla kogo? DLa wszystkich drobnych przedsiebiorcow, od zegarmistrza, szewca, krawca po antykwariusz.... oszczedzone zostaly ttlko zaganiczne markety... Pamietam tez jak PO pajacowala, gdy dawali odznaczenie portugalczykowi, prezesowi Biedronki.... uwaga jakie odznaczenie PO mu dala? Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP!! Gdy wyszla afera ze za co takie odznaczenie dla prezesa Biedronki? to PO stwierdzila ze rezygnuje z przyznania orderu... 2 tygodnie pozniej, przyznali order w tajemnicy... po cichu... Znow za plecami ludzi... ciekawe za co dostal ten order? Polewa co? Kawalerski Order Zaslugi RP prezesowi Biedronki. Czym dla nich Polska jest co? WSTYD!

  18-03-2018 19:37 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Ponawiam pytanie Polewa w sprawie zagranicznych marketów: Dlaczego PiS od trzech lat nie zrobił z nimi porządku i nie zmusił do płacenia podatków? Nie zwalaj na PO bo nie dam się na to nabrać, choć to takie same dranie jak PIS.

  18-03-2018 23:07 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Przestan pajacowac

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Dzień Drzwi Otwartych w ZS nr 4  

Wałbrzych Sobota, 14:22
21 kwietnia 2018

Wczoraj w Zespole Szkół nr 4 im. Janusza Kusocińskiego w Wałbrzychu, w którego skład wchodzą: IV...
Rajd po strefie po raz czwarty [FOTO] Rajd po strefie po raz czwarty  

Wałbrzych Sobota, 11:15
21 kwietnia 2018

Czwarta edycja edukacyjnego „Rajdu po strefie” przyciągnęło 400 uczniów klas siódmych szkół...
Łotewscy goście na Zamku Grodno Łotewscy goście na Zamku Grodno 

REGION, Zagórze Śl. Piątek, 19:38
20 kwietnia 2018

Okazałe budowle, tajemnicze historie i odrestaurowane wnętrza, to tylko część z atrakcji, jakie...
Rock Fest 2018  

Wałbrzych Niedziela, 07:33
22 kwietnia 2018

Hala Widowiskowo–Sportowa wałbrzyskiego Aqua Zdroju stała się wczoraj stolicą polskiej muzyki...
<b> Maciej Maleńczuk z solowym koncertem w Wałbrzychu </b> Maciej Maleńczuk z solowym koncertem w Wałbrzychu  

Wałbrzych Wtorek, 13:31
17 kwietnia 2018

Maciej Maleńczuk, artysta nieobliczalny, zabierze swoich fanów w podróż do korzeni, czyli mocnego,...
Ulica Wysoka doczeka się przebudowy Ulica Wysoka doczeka się przebudowy 

REGION, Mieroszów Piątek, 18:56
20 kwietnia 2018

– Z ogromną satysfakcją pragnę poinformować, że dzięki moim staraniom oraz dużemu zaangażowaniu...
Dawne czasomierze na wystawie w Muzeum Porcelany Dawne czasomierze na wystawie w Muzeum Porcelany 

Wałbrzych Piątek, 17:44
20 kwietnia 2018

„Era na Beckera. Przebudzenie minionego czasu” to tytuł najnowszej wystawy czasowej, którą będzie...
Kornel Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Wałbrzycha   (2)

Wałbrzych Piątek, 22:39
20 kwietnia 2018

Wczoraj w Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości odbyło się otwarte spotkanie...
Co się dzieje z "Romanem"?   (15)

Wałbrzych Piątek, 22:41
20 kwietnia 2018

Docierają do naszej redakcji głosy Czytelników zaniepokojonych stanem dębu, znajdującego się na...
Wielkie sprzątanie trwa   (11)

Wałbrzych Sobota, 11:13
21 kwietnia 2018

Dzisiaj od rana w naszym mieście trwa wielkie sprzątanie i upiększanie. Działania te odbywają się w...
Projekty społeczności lokalnych docenione przez prezydenta Projekty społeczności lokalnych docenione przez prezydenta 

Wałbrzych Piątek, 19:08
20 kwietnia 2018

Prezydent Roman Szełemej wydał zarządzenie w sprawie przyznania środków finansowych na realizację...
Policjanci zatrzymali sprawców kradzieży Policjanci zatrzymali sprawców kradzieży 

REGION, Mieroszów Piątek, 18:30
20 kwietnia 2018

Wystarczyła chwila nieuwagi mieszkańca Mieroszowa, który wyszedł z dzieckiem na spacer, aby złodzieje...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo