Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4418
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Era na Beckera w Muzeum Porcelany

Sobota, 28 kwietnia 2018, 6:48
Aktualizacja: 9:35
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Era na Beckera w Muzeum Porcelany
Fot. Robert Bajek
W wałbrzyskim Muzeum Porcelany odbył się wczoraj wernisaż wystawy czasowej “Era na Beckera. Przebudzenie minionego czasu”. Na wystawie prezentowanych jest blisko 150 zabytkowych zegarów, wyprodukowanych w zakładzie Gustava Beckera.

Eksponaty zaprezentowane na wystawie są własnością prywatnych kolekcjonerów: Bogdana Chachelskiego, Roberta Dardzińskiego i Marka Mikołajczaka. Podczas wystawy można zobaczyć zegary kominkowe, gabinetowe, wiszące i stojące, jednak przeważającą część eksponatów stanowią budziki. Wystawę można oglądać od dzisiaj aż do 31 sierpnia. Wystawie towarzyszy katalog zawierając zdjęcia i opisy najciekawszych eksponatów. Katalog można kupić bezpośrednio w Muzeum, a także w muzealnym sklepie online.

Zakład produkcji zegarów Gustava Beckera powstał w 1847 roku w Świebodzicach. W krótkim czasie zakład stał się jednym z największych i najbardziej znanych zakładów produkcji zegarów w całej Europie. Oprócz głównego zakładu w Świebodzicach Gustav Becker założył też filię w Broumovie. W roku 1930 zakład Gustava Beckera połączył się z renomowaną firmą Junghans, produkującą do dziś wysokiej klasy zegarki.

- Wystawa "Era na Beckera" - 149 zegarów pochodzących ze świebodzickiej fabryki Beckera. To wyjątkowa sytuacja, kiedy możemy na raz aż tyle zabytkowych zegarów oglądać. Spora część z nich działa, chodzi, wybija godziny, kwadranse, więc na zwiedzających będzie to wywierać dodatkowe wrażenia. Wśród tych zegarów oprócz standardowych budzików, które same w sobie też są bardzo piękne, są też rarytasy - zegary, które zostały wykonane dla towarzystwa gimnastycznego, zegar strażacki, zegary militarne czy też cudo techniki nawet z perspektywy dzisiejszych czasów - zegar, który wymaga nakręcania raz w roku - powiedział Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group