Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 4330
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Nie chcemy już zwolnień na papierze

Niedziela, 13 maja 2018, 6:38
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Nie chcemy już zwolnień na papierze
Fot. ZUS
Zarówno lekarze jak i pacjenci chętnie korzystają z bezpłatnych usług doradcy od elektronicznych zwolnień. Lekarze proszą o nauczenie ich wystawiania zwolnień online, pacjenci proszą o wyjaśnienie wątpliwości wynikających z tego, że z gabinetu lekarskiego wyszli bez papierowego druku zwolnienia w ręku.

Tylko w ciągu pierwszych trzech dni roboczych maja z doradca spotkało się 682 Dolnoślązaków. W Wałbrzychu 266 osób poprosiło o pomoc w wyjaśnieniu zawiłości działania nowego programu.

Pierwsze dni pracy naszych doradców pokazały, że potrzebna jest osoba, która dosłownie „poprowadzi” za rękę lekarza zakładając mu konto na naszej platformie elektronicznej i potem pomoże w uzyskaniu certyfikatu do podpisywania zwolnień – mówi Beata Dyko Dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu.
– Nasi doradcy wiedzą o eZLA dosłownie wszystko i w miarę możliwości starają się także rozwiązywać problemy tych lekarzy, którzy elektroniczne zwolnienia już wystawiają – dodaje Dyrektor Dyko.

Wałbrzych 36
Świdnica 68
Dzierżoniów 17
Kłodzko 18
Ząbkowice Śl. 10
Kamienna Góra 16
Jelenia Góra 76
Lubań 15
Zgorzelec 10
Razem : 266

Doradcy eZLA przyjmują klientów w ZUS dopiero od 2 maja. Z ich usług mogą korzystać nie tylko lekarze i pacjenci, ale także pracodawcy. Konsultant ZUS wyjaśnia, w jaki sposób pracodawca dowie się o tym, że pracownik jest na „chorobowym” i pokaże zasady funkcjonowania zwolnień w sieci.
– Żeby możliwy był elektroniczny obieg zwolnień między ZUS lekarzem i pracodawcą zarówno lekarz jak i pracodawca muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS – zastrzega Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nasz doradca jest bardzo pomocny w założeniu takiego profilu – dodaje rzeczniczka.

Elektroniczne zwolnienie to duże ułatwienie dla chorego, który nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy, gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia. W przypadku dostarczenia zwolnienia po terminie zasiłku chorobowy czy opiekuńczy zostaje obniżony o 25 proc.

Przypomnijmy, ze papierowe zwolnienia są jeszcze w obiegu do końca listopada 2018 roku, od 1 grudnia wszystkie zwolnienia będą musiały być wystawiane online.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group