Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Poniedziałek, 18 czerwca 2018 Godz.: 08:05:25 Imieniny: Elżbiety, Marka Czytających: 2690 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, REGION, Świebodzice

Kolejna dotacja na sarkofag

Piątek, 18 maja 2018, 07:35, ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 09:16
red
Miej świadomość
NASA odkryła coś na Marsie 

Świat Sobota, 20:54
16 czerwca 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Naprawa pralek, zmywarek, AGD
Komoda na buty z lustrem 200zl
Sprzedam witrynę 300zl
Meblościanka
Sprzedam HP Pauvilion nowy
Malowanie 606734030
Zatrudnię kierowcę
Karpacz
Podejmę pracę biurową
Praca kierowca-kurier
Kobieta - podejmę pracę
Bl.centrum, 50m2, aktualne foto
Cykliniarka
Dogłębne czyszczenie dywanów
Remonty
Narożnik
Łóżko
Pianino
Acustic zespół na Twoja imprezę
Anteny TV-SAT montaż-serwis

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. Zdjęcie z eksploracji krypty udostępnione przez Państwa Trzosów

To już pewne – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało parafii pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach dotację na renowację kolejnego sarkofagu rodziny Hochbergów, spoczywających w krypcie kościoła. Departament Ochrony Zabytków potwierdził przyznanie dotacji w wysokości 100.000 zł.

Tym samym mogą się rozpocząć prace przy odnowieniu drugiego już sarkofagu członków rodziny von Hochbergów, właścicieli Zamku Książ. Spoczywają w niej szczątki Hansa Heinricha I, cynowy sarkofag datowany jest na XVIII wiek.

R E K L A M A

W krypcie kościoła pw. Św. Mikołaja spoczywa aż 10 sarkofagów członków tej arystokratycznej rodziny. W ubiegłym roku parafia – także dzięki dotacji z ministrestwa oraz wsparciu z budżetu Gminy Świebodzice – odnowiła pierwszą trumnę, należącą do II żony Hansa Heinricha – Zuzanny Schaffgotsch. Pieczołowicie odrestaurowany sarkofag, z odtworzonymi polichromiami, inskrypcjami, można oglądać w krypcie, która została udostępniona zwiedzającym przez parafię.
- Cieszę się, że parafia będzie ratować kolejny, niezwykły zabytek, to wspaniałe dziedzictwo kulturowe tej ziemi, bo przecież Świebodzice i Książ są ze sobą nierozerwalnie związane, właśnie poprzez rodzinę Hochbergów, do których niegdyś należało całe nasze miasto - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Chciałbym serdecznie podziękować księdzu dziekanowi Józefowi Siemaszowi, proboszczowi parafii, za jego zaangażowaniu w ratowanie zabytkowych sarkofagów.

Gmina po raz kolejny przekazała wsparcie w wysokości 6.000 zł na prace eksploracyjne w krypcie. Renowacją cynowej trumny Hansa Heinricha zajmie się pracownia Państwa Agnieszki i Tomasza Trzosów, którzy pięknie odnowili pierwszy sarkofag.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  18-05-2018 09:52 | ~feniks | *mailhost.mauffrey.com (81.252.*.*)
wsparcie i dotacje prosze kierowac dla biednych i potrzebujacych, a nie ciagle pompujecie czarna mafie.

  18-05-2018 15:41 | ~Eryk | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
Co tu poddawać renowacji. Hieny cmentarne ogołociły kryptę z rzeczy które można spieniężyć.

  18-05-2018 18:21 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Rodzina Hochbergów , jak sama nazwa wskazuje była to rodzina niemiecka, a więc trudno tu mówić o polskim dziedzictwie narodowym. Zresztą potomkowie żyją, niech sobie za swoje odnawiają.

  18-05-2018 22:23 | ~12345 | *.dialog.net.pl (78.9.*.*)
Wyzwalacz , a na jakich ty terenach żyjesz, ci ludzie tu mieszkali i budowali ten region , budowli jego zamożność , przemysł , tworzyli kulturę. W latach 40 pozostawili to wszystko w naszych rękach , pojedz zobacz jak wyglądają te pałace , dwory , zamki etc., i to my Polacy w przeważającej części zniszczyliśmy Podział europy jaki nastąpił po II WŚ skutkował tym że my utraciliśmy ziemie wschodnie a pozyskaliśmy zachodnie i winniśmy pielęgnować tą historie dla następnych pokoleń choćby poprzez rewitalizacje zabytków , pomników , nekropoli czy grobowców tych co byli tu przed nami . I tego samego powinniśmy oczekiwać od Wschodu

  19-05-2018 09:48 | ~soczewica,koło, miele młyn | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Nie kłam koleś Ziemię zachodnie zrujnowane socjalizm PRL

  19-05-2018 09:50 | ~soczewica,koło, miele młyn | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Zresztą żaden z ciebie Polak skoro nadajesz na Polaków .

  19-05-2018 11:27 | idler73 |  
Te, soczewica, to żeś gamoń to oczywiste, po za tym PRL to nie Polacy ? Kto więc ? Żydzi, Masoni, Ruskie ? Wiesz o tym, że tzw. żołnierze wyklęci mordowali całe (polskie) wsie ? Wiesz o tym, że pomogli Niemcom spalić żydów w jedwabnem, a niektórzy sprzedawali ich za butelkę wódki ? Gość ma rację, ale najważniejsze, to z ciebie i z żadnego kato-faszysty, żaden Polak. Polak, nie nienawidzi, Polak nie tuszuje i fałszuje historii. Jakieś pytania jeszcze ? Czy wracasz do gimnazjum ?

  19-05-2018 11:28 | ~Eryk | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
Jacy ci Polacy niedouczeni, taki np. wyzwalacz nie wie, że książę Alexander Hochberg walczył w armii Andersa pod Monte Cassino, a Jan Henryk XVII von Hochberg w brytyjskim lotnictwie. Co ty wyzwalaczu, który promujesz zbrodniczą armią sowiecką wiesz o historii. Politbiuro nie doinformowało?

  19-05-2018 11:38 | ~ | *.adsl.tpnet.pl (83.7.*.*)
Do 12345 i Eryka- macie całkowitą rację! O zabytki trzeba dbać i już! To teraz nasze dziedzictwo. A obwinianie PRL za wszystko to też lekka przesada. A kto wtedy mieszkał w tym PRL- my nie. Kto z nas się przeciwstawił dewastacji? Wszyscy jesteśmy winni i to prawda.

  19-05-2018 20:09 | 57jurand |  
Mam nadzieję że wstęp do krypty będzie darmowy.Choć wiem poniekąd ,że nadzieja jest matką głupich. Dodam tylko ,ostatnio wpadła mi w rękę gruba książka autorstwa Edmunda Osmańczyka o końcowych dniach wojny ( szturm Berlina) a także pierwsze powojenne miesiące życia na Ziemiach Zachodnich ciekawe rzeczy opisuje , bardzo trafne obserwacje.

  20-05-2018 10:43 | ~turek | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Eryk i Jurand to ruskie trolle podpuszczające na Polaków a to już przestępstwo antypolonizmu! Soczewica bardzo dobrze napisał.

  20-05-2018 11:47 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Równie zbrodniczy to był niemiecki Wehrmacht i SS. Niemieccy i Ukrainscy członkowie tych formacji mordowali masowo Polaków podczas licznych zbrodni dokonanych z niebywałym okrucienstwem (Genocidum Athrox). Jestem Polakiem i mam w zadzie niemiecką historię i włodarzy zachodnich ziem, gdyż była ona zwykłą niiemiecką , bezprawną okupacją. Renowacje prywatnych krypt to kolejna odmiana robienia laski, uniżonośc genetyczna tłumoków decyzyjnych wobec cudzoziemców. U normalnych ludzi budzi tylko niesmak.

  20-05-2018 13:09 | ~12345 | *.dialog.net.pl (78.9.*.*)
Wyzwalacz , "popieram twoje poglądy" powinieneś wraz z kolegami zburzyć te plugawe niemieckie pałace , zamki , dwory , kamienice , zerwać bruk z ulic Wrocławia , zburzyć most Grunwaldzki, przeorać autostrade A4, zburzyć dworce kolejowe - zerwać tory . Przekopać cmentarze , wywlec spoczywające tam truchła i spuścić rzekami w stronę Niemiec, a co niech zabierają co swoje. Potem weź dużo farby i na murach tych co pozostały napiszcie tu jest Polska , Polska dla Polaków , załóżcie wszyscy bluzy z napisem PAmiętamy i żyjcie w pełni szczęśliwi w tym waszym idealnym świecie . A nam, tej reszcie normalnych i przyzwoitych ludzi pozwólcie dbać o to co mamy i pozostawić to dla przyszłych pokoleń .

  20-05-2018 13:14 | ~12345 | *.dialog.net.pl (78.9.*.*)
A i jeszcze jedno Prawdziwy Polaku, miej jaj i honor i nie chodź po tych niemieckich ulicach , a jesli mieszkasz w poniemickiej kamienicy to co tam jeszcze robisz - zabieraj dupę w troki i wybuduj sobie polski dom na polskiej ziemi - tylko pamiętaj musi być polska - nie Czeska, Niemiecka , Słowacka , tylko Polska

  20-05-2018 15:10 | ~soczewica,kolo,miele mlyn | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Tania sztuczka manipulacyjna-tzw.apagoga.Mieszkam w zdobycznej poniemieckiej kamienicy,jak ktoś będzie chciał mnie z niej wysiedlic to zabije. A szwabskie grobowce mam gdzieś bo tam nie mieszkam.

  20-05-2018 15:57 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka | *.hfc.comcastbusiness.net (50.233.*.*)
wsłuchajcie sie w slowa jednego z najwiekszych Polskich Patriotow i bohaterow: "Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości" - Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

  20-05-2018 16:05 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka | *.hfc.comcastbusiness.net (50.233.*.*)
Ale 2 mln zgwalconych Polek to nie wszystko co dostalismy od wiekszego brata wraz z tym cudownym wyzwoleniem spod faszyzmu... dostalismy jeszcze plage chorob wenerycznych, mordy inteligencji, tortury na ubecja, fikcyjne zarzuty i publiczne wyroki jak chocby na Pileckim. Kradzieze dobr kultury, nawet fabryki rozbierali i do Moskwy wywozili, wegiel wszystko co sie dalo... Zolnierze Wykleci sie na to nie godzili do konca....a wy ruskie plsukwy nawet Jedwabne im przypisejecie.... Hidler, lepiej zmieniaj tam pieluchy starym niemieckim faszystowm i komuchom. Lepiej ci to wychodzi, niz opisywanie Polskiej historii.... Nie zazprzeczam, ze ruska znasz znakomicie... ale o Polskiej nie masz pojecia. Zostales zrusyfikowany skutecznie. Reszta plujek bez honoru tez...Hanba dla was po wieki.

  20-05-2018 16:09 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka | *.hfc.comcastbusiness.net (50.233.*.*)
12345: utrwalacz wladzy Po w miescie nie jest prawdziwym polakiem... on wielbi Urbana, PRL ma za suwerenny rzad, za Wykletych za Oplutych. Kocha Putina, marzy mu sie wyjscie z NATO, a krym wedlug niego jest Ruski i kropka. To ze on o sobie mowi patriota... moze i jest, al enie polski tylko ruski. Wiec nie wpychaj takiego barachla do mojego srodoiwska. Bo blizej mu do PO niz do narodowcow.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Kto posprząta śmieci na ulicy Westerplatte? [FOTO] Kto posprząta śmieci na ulicy Westerplatte?  

Wałbrzych Niedziela, 10:30
17 czerwca 2018

Napisała do nas jedna z czytelniczek, która zwraca uwagę na śmieci zalegające przy jednym z budynków...
Wystawa zwierząt hodowlanych cieszy się sporym zainteresowaniem [FOTO] Wystawa zwierząt hodowlanych cieszy się sporym zainteresowaniem  

Wałbrzych Niedziela, 09:58
17 czerwca 2018

Na hipodromie Stada Ogierów w Książu odbywa się XXIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych....
Trwa remont ulicy Przemysłowej [FOTO] Trwa remont ulicy Przemysłowej  

Wałbrzych Niedziela, 09:43
17 czerwca 2018

Na prośbę naszych czytelników postanowiliśmy sprawdzić, jaki stan robót panuje na ulicy Przemysłowej.
Ekologiczny Piknik Rodzinny w Parku Sobieskiego  

Wałbrzych Sobota, 22:28
16 czerwca 2018

W Parku im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu odbył się wczoraj obfitujący w wiele atrakcji IV...
Dogtrekking w Szczawnie–Zdroju  

REGION, Szczawno-Zdrój Sobota, 22:27
16 czerwca 2018

Wczoraj na terenie Szczawna–Zdroju odbyła się trzecia runda Pucharu Polski w Dogtrekkingu 2018.
Półkolonie w Aqua Zdroju Półkolonie w Aqua Zdroju 

Wałbrzych Sobota, 11:10
16 czerwca 2018

Wszystkich, którzy chcą popracować nad kondycją i dobrze się przy tym bawić zapraszamy na...
Most zostanie całkowicie zamknięty Most zostanie całkowicie zamknięty 

REGION, Zagórze Śl. Sobota, 10:35
16 czerwca 2018

Kierowców czekają kolejne utrudnienia w ruchu w Zagórzu Śląskim.
Drużyny zmagały się na Zamku Grodno [FOTO] Drużyny zmagały się na Zamku Grodno  

REGION, Zagórze Śl. Sobota, 10:27
16 czerwca 2018

Na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim odbył się XI Turniej Rycerski zorganizowany przez Młodzieżowy...
Odcinki dolnośląskiej trasy S3 na finiszu Odcinki dolnośląskiej trasy S3 na finiszu 

REGION Sobota, 10:07
16 czerwca 2018

Zgodnie z kontraktem prace budowlane przy budowie trasy S3 na 2 z 3 dolnośląskich odcinkach się...
Wałbrzyskie obchody Dnia Krwiodawcy   (3)

Wałbrzych Piątek, 20:00
15 czerwca 2018

Wczoraj w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Chrobrego w Wałbrzychu odbyły...
Podsumowanie akcji "Czerwone światło" Podsumowanie akcji "Czerwone światło"  (1)

Wałbrzych Piątek, 13:23
15 czerwca 2018

Wałbrzyska drogówka prowadziła działania „Czerwone światło”. Funkcjonariusze zwracali...
Teatr młodego widza w Głuszycy [FOTO] Teatr młodego widza w Głuszycy  

REGION, Głuszyca Piątek, 09:17
15 czerwca 2018

Najmłodsza głuszycka publiczność miała okazję zobaczyć na scenie CK–MBP teatralną adaptację...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo