Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5000
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Upadłość konsumencka

Czwartek, 7 października 2010, 0:00
Autor: mgierus
Wałbrzych: Upadłość konsumencka
mgierus
Fot. mgierus
Ostatnio straciłem pracę i pozostały mi do spłaty liczne zobowiązania finansowe…

Ostatnio straciłem pracę i pozostały mi do spłaty liczne zobowiązania finansowe, w tym kredyty i pożyczki. Proszę o wyjaśnienie kwestii możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej – Andrzej

Upadłość konsumencka uregulowana jest przepisami art. 491(1) – 491(12) ustawy z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. 2009, nr 175, poz. 1361). Aby mógł Pan, jako niewypłacalny konsument ogłosić upadłość, niewypłacalność powinna powstać na skutek wyjątkowych i niezależnych od Pana okoliczności. Tego rodzaju oddłużenie stanowić może bowiem wyjątek, a nie regułę, a Pan jako dłużnik może z niego skorzystać tylko wówczas, gdy w maksymalnym stopniu spłaci swoich wierzycieli. Ogłoszenie upadłości nie będzie więc oznaczało automatycznego zdjęcia z Pana ciężaru zadłużenia. Ustalony zostanie wieloletni (do pięciu lat) plan spłat i dopiero wywiązanie się z niego zwolni Pana od reszty zobowiązań. W tym okresie nie będzie Panu wolno kupować niczego na raty, z odroczoną płatnością ani dokonywać czynności prawnych przekraczających zakres zwykłego zarządu (np. kupić mieszkania, czy drogiego samochodu, itp.).

Starając się o ogłoszenie własnej upadłości konsumenckiej, należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w sądzie i określić w nim wysokość zadłużenia, wyszczególnić dłużników, podać przyczyny niewypłacalności i uzasadnić je, wskazując na wyjątkowe i niezależne od siebie okoliczności, które ją spowodowały. Do wniosku należy załączyć dowody na zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz inne niezapłacone zobowiązania, ewentualnie zaświadczenia lekarskie albo inne dowody na zdarzenia, które były przyczyną niewypłacalności i można je uznać za okoliczności wyjątkowe i niezależne od dłużnika.

Po zapoznaniu się z wnioskiem sąd zbada, czy nie zachodzą przesłanki do oddalenia go. W postępowaniu o upadłość konsumencką stosuje się ogólne przepisy postępowania o upadłości oraz dotyczące powołania syndyka. Wydając postanowienie o upadłości konsumenta, sąd od razu powołuje syndyka, który przystępuje do likwidacji majątku. Od momentu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przeciwko zadłużonemu konsumentowi przestają być prowadzone postępowania egzekucyjne. Jednakże jego majątek zaczyna wysprzedawać syndyk na pokrycie zadłużeń. W tym celu będzie Pan musiał wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek albo niezbędne dokumenty, bo inaczej sąd umorzy postępowanie upadłościowe.

Warto pamiętać, że nie będzie miał Pan co liczyć na ogłoszenie swojej upadłości, jeżeli wspomniana utrata pracy nastąpiła wskutek rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron albo stracił Pan tę pracę z przyczyn leżących po swojej stronie.

Mariusz Gierus – prawnik
www.gierus.pl

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Wszelkie materiały niniejszego cyklu, oparte są na listach czytelników i nie wyczerpują prawnej oceny przedstawionych w nich zagadnień. Ich zamieszczanie ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowane jako porada prawna ani czyjekolwiek zobowiązanie do świadczenia jakichkolwiek usług pomocy prawnej. Mimo dokładanych najwyższych starań GIERUS Kancelaria Odszkodowawcza nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenia zawarte w treści niniejszego cyklu, jak i nie gwarantuje dokładności, skuteczności czy przydatności jakichkolwiek informacji prawnych w nim zamieszczonych. W celu uzyskania pomocy prawnej odwiedzający niniejszy cykl powinni zasięgnąć indywidualnej i konkretnej porady prawnej.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group