Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 5275
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Mieroszów/Rybnica Leśna: Bronią Przełęczy Trzech Dolin przed kopalnią

Czwartek, 3 lutego 2011, 12:04
Aktualizacja: 19:55
Autor: PAW
REGION, Mieroszów/Rybnica Leśna: Bronią Przełęczy Trzech Dolin przed kopalnią
Fot. red
Toczy się spór na linii: przeciwnicy uruchomienia kopalni na Klinie w pobliżu Andrzejówki a inwestor.

Schronisko Andrzejówka i jego bezpośrednie okolice są ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez turystów odwiedzających Góry Suche. Wieść o zamiarze uruchomienia w tej okolicy kopalni spotkała się z protestem nie tylko ekologów, ale również turystów.
- Przyjeżdżam tutaj dość często. Jestem co roku na Biegu Gwarków, ale wpadam też z innych okazji. Nie wyobrażam sobie, żeby w tej pięknej okolicy miała powstać kopalnia - mówi Grzegorz Rydoł z Katowic, którego spotkaliśmy na stoku.

Przeciwnicy kopalni wzięli sprawy w swoje ręce i przez kilka miesięcy zbierali podpisy pod petycją mającą zablokować uruchomienie kopalni. Ekolodzy zwracają uwagę na dwa aspekty sprawy. Budowa kopalni w tym miejscu zniszczy, ich zdaniem, turystykę i spowoduje nieodwracalne zniszczenia przyrody, a należy pamiętać, że Przełęcz Trzech Dolin jest siedliskiem storczyków, derkaczy, sóweczki i paśnika żyłkowiaka.

Od 21 grudnia 2010 roku do 11 stycznia 2011 roku mieszkańcy i osoby zainteresowane sprawą mogli składać swoje uwagi i wnioski w raporcie oddziaływania na środowisko przedłożonym przez inwestora. Z raportem zapoznali się: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałbrzychu.

Raport o oddziaływaniu na środowisko „Eksploatacja złoża melafiru Rybnica I” liczy 182 strony. Raport został podpisany przez specjalistów z poszczególnych dziedzin. Inwestor podnosi w raporcie kwestie korzyści, które ewentualnie może przynieść uruchomienie kopalni. Zwraca uwagę m.in. na takie korzyści jak: dostarczanie wysokojakościowego surowca do budowy dróg, inwestowanie w przedsięwzięcia proekologiczne, zasilenie budżetu gminy z tytułu podatków czy ograniczenie bezrobocia.

Przeciwnicy uruchomienia kopalni zebrali przez kilka miesięcy 2454 podpisy. Podpisy były zbierane nie tylko w okolicach schroniska Andrzejówka, ale również w sąsiednich miejscowościach i samym Wałbrzychu. Z możliwości wyrażenia w ten sposób swojego sprzeciwu bardzo chętnie korzystali turyści.
- Podpisałem się pod petycją, bo uważam, że należy bronić tego terenu przed ingerencją ludzi – uważa Wojciech Rosłoniewski z Wałbrzycha.

Petycja została przedstawiona władzom samorządowym Mieroszowa oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Wałbrzychu i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały do 21 stycznia. Złożone skargi i uwagi, burmistrz Andrzej Laszkiewicz powinien uwzględnić przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.

Przeciwnicy uruchomienia kopalni uznali, że doskonałą okazją na zainteresowanie mediów oraz turystów problemem będzie Bieg Gwarków zaplanowany na 6 lutego. Chcieli w tym dniu przeprowadzić kampanię informacyjną. Ich zdaniem, m.in. Bieg Gwarków będzie jedną z głównych ofiar budowy kopalni melafiru na Klinie. Trwająca od 1978 tradycja sportowo-kulturalna zostanie znacznie okrojona lub zaniknie po utracie Masywu Klin i Hali pod Klinem. W imieniu tych środowisk zawiadomienie do burmistrza wysłał prezes Stowarzyszenia Paralotniarskiego „Sudety”. 21 stycznia otrzymał odpowiedź z Urzędu Miasta w Mieroszowie

„Zakazuję organizatorowi – Panu Piotrowi Blachnik – zorganizowania w dniu 6.02.2011r w bezpośrednim sąsiedztwie „Przełęczy Trzech Dolin” i schroniska PTTK „Andrzejówka” na terenie gminy Mieroszów zgromadzenia publicznego w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na wielopłaszczyznowy problem związany z planami utworzenia nowego kamieniołomu na górze Klin w Górach Suchych.
W przypadku zorganizowania w tym samym miejscu i czasie zgromadzenia dotyczącego utworzenia nowego kamieniołomu na górze Klin, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie do zakłócenia sportowego charakteru wcześniej planowanej cyklicznej międzynarodowej imprezy sportowej oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego, zagrożenia życia lub zdrowia ludzi albo mienia w wielkich rozmiarach.”

- Niepokoi nas fakt zamykania ust stronom konfliktu oraz tak głębokie powiązanie polityki i biznesu w gminie Mieroszów od ponad 10 lat – pisze w liście do redakcji Albert Rubacha, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Tymczasem Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu wezwała inwestora do uzupełnienia raportu przedłożonego przez burmistrza Mieroszowa, powołując się m.in. na uwagi szeregu organizacji i osób prywatnych. Zarzutów jest 30. Tymczasem Powiatowy Inspektor Sanitarny potrzebuje jeszcze czasu na ostateczną opinię. Jak czytamy: „Zgodnie z art. 36 par. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiadamiam, że wniosek z dnia 16 grudnia 2010 rok w sprawie jak wyżej nie zostanie załatwiony w ustawowym terminie 30 dni, z uwagi na liczne protesty okolicznych mieszkańców, które wymagają wnikliwego rozpatrzenia. Przewidywany termin załatwienia wniosku określa się na dzień 28 lutego 2011 roku.”

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group