Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 4056
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Gdy drożeje paliwo, czas na ekojazdę

Sobota, 19 marca 2011, 11:47
Aktualizacja: 11:48
Autor: PAW
Wałbrzych: Gdy drożeje paliwo, czas na ekojazdę
Fot. red
Ciągły wzrost cen paliw spędza sen z powiek wielu właścicielom samochodów. Receptę na pozbycie się stresu związanego z płaceniem na stacjach benzynowych, daje Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego. Organizator akcji „Ekologicznie i bezpiecznie” stawia na ekojazdę. Dzięki niej można zaoszczędzić nawet 20% wydatków na paliwo!

Ekojazda, czy też eco-driving, to inteligentna technika prowadzenia auta, która opłaca się na wielu płaszczyznach. Pozwala nie tylko zmniejszyć zużycie paliwa, ale także zredukować emisję gazów cieplarnianych i liczbę wypadków drogowych. To sposób jeżdżenia samochodem wykorzystujący technologię nowoczesnych silników.
- Oznacza płynne i bezpieczne prowadzenie samochodu przy prawidłowo dobranych obrotach silnika. Wystarczy poznać jej zasady i skupić się na nich na drodze - mówi Piotr Starczukowski, współorganizator VI Kampanii „Ekologicznie i bezpiecznie” połączonej z konkursem „Bezpieczny Kierowca 2011”. - Mistrzem ekojazdy zostaje się wtedy, gdy właściwie myśli się za kierownicą i w sposób rozsądny używa się pedału gazu i hamulca – podkreśla instruktor.

Mądry kierowca, wiele korzyści

Wpajana przez wałbrzyską Akademię Bezpiecznej Jazdy technika eco-drivingu pozwala zredukować ilość spalanego paliwa o 5-10%, a w niektórych przypadkach nawet o ponad 20% - przy zachowaniu dynamiki jazdy. To obowiązkowy punkt w programie szkoleń w ramach „Bezpiecznego Kierowcy 2011”. Głównym sponsorem tej akcji jest Toyota Motor Manufacturing Poland, a kursanci szkolą się na samochodach z Salonu Toyoty Jana Nowakowskiego w Wałbrzychu.
- Ekojazda zmniejsza także koszty naprawy i utrzymania pojazdu. Trzeba powiedzieć sobie jasno, że spadek kolizji i wypadków drogowych daje większe oszczędności na naprawach i ubezpieczeniu – zwraca uwagę Piotr Starczukowski. - Nie bez znaczenia jest także większy komfort jazdy z ekokierowcą, jaki odczuwają pasażerowie - mówi wałbrzyski orędownik bezpieczeństwa, ekologii i ekonomii na drodze.

EKOJAZDA (ECO – DRIVING ) - to inteligentna technika jazdy, która pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, emisję gazów cieplarnianych i liczbę wypadków drogowych. To sposób prowadzenia pojazdu wykorzystujący technologię nowoczesnych silników. Ekojazda oznacza płynną i bezpieczną jazdę przy prawidłowo dobranych obrotach silnika.

Ekojazda wpływa na:
- zużycie paliwa - redukcja spalanego paliwa o 5-10%, a w niektórych przypadkach nawet ponad 20% przy zachowaniu dotychczasowej dynamiki jazdy
- koszty naprawy i utrzymania pojazdu - spadek kosztów paliwa, mniejsze koszty serwisowania i napraw, mniejsze koszty ubezpieczeń
- emisję zanieczyszczeń - redukcja emisji CO2 do atmosfery o 10%-15 %
- natężenie hałasu - jazda na niskich obrotach zmniejsza hałas
- komfort kierowcy i pasażerów - zmniejsza się liczba hamowań i gwałtownych przyspieszeń, eliminuje się stres i złe samopoczucie podczas podróży
- bezpieczeństwo na drogach - mniej nieszczęśliwych wypadków z udziałem przeszkolonych kierowców.

ZASADY EKOJAZDY :
1. Zmieniaj bieg na wyższy tak szybko jak to możliwe. W silnikach benzynowych zmień bieg zanim silnik osiągnie 2500 obrotów na minutę, przy silnikach diesla poniżej 1500 obrotów na minutę, ale tylko jeżeli warunki drogowe, a w szczególności względy bezpieczeństwa na to pozwalają.
2. Utrzymuj stałą prędkość używając możliwie najwyższego biegu. Warto wiedzieć, że do równomiernej jazdy z prędkością 50 km/h przeciętny samochód potrzebuje jedynie 5kW mocy (przy 120 km/h wartość ta wzrasta do około 25 kW). Pozostałe 90% (lub więcej) mocy silnika jest wykorzystywane tylko podczas przyspieszania lub jazdy z dużą prędkością.
3. Usuń niepotrzebne obciążenie. Bagażnik dachowy, box na narty, uchwyt na rowery zwiększają opór aerodynamiczny samochodu, a tym samym zużycie paliwa wzrasta o ok. 5%. Pozbądź się też zbędnego bagażu! Dodatkowy ładunek o masie 100 kg w pojeździe średniej klasy ważącym 1500 kg powoduje wzrost zużycia paliwa o ok. 6,7%.
4. Zapalaj bez gazu. W nowoczesnych samochodach wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce, aby układ sterujący silnikiem od razu przygotował samochód do uruchomienia silnika.
5. Zamykaj okna - korzystaj z nawiewu. Jazda z prędkością 100 km /h z otwartymi okami zwiększa zużycie paliwa o ok. 5% Z kolei otwarte okno dachowe powoduje zwiększenie spalania paliwa o 15%.
6. Dbaj o swój silnik - od razu eliminuj usterki. Dobrze wyregulowany silnik może obniżyć zużycie paliwa nawet o 4%, dlatego serwisuj swoje auto zgodnie z zaleceniami producenta.
7. Rozglądaj się i przewiduj sytuację na drodze. W ten sposób uzyskasz czas na adekwatną do sytuacji rekcję i unikniesz niepotrzebnego stresu. Nie zmieniaj biegu na luz dojeżdżając do skrzyżowań.
8. Hamuj silnikiem – redukując bieg jak najpóźniej. Oszczędzisz nie tylko paliwo ale i układ hamulcowy. Podczas hamowania silnikiem wtryskiwacze paliwa są wyłączone, a przy toczeniu się „na luzie” wciąż pracują.
9. Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach. Pamiętaj, że zgodnie z prawami fizyki, ciśnienie zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury otoczenia, nawet jeśli ogumienie jest szczelne. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa zużycie opon i paliwa. Jazda z ciśnieniem powietrza 1 bara poniżej zalecanego przez producenta powoduje wzrost zużycia paliwa o ok. 3%.
10. Wyłączaj silnik podczas postoju dłuższego niż 30-60 sekund. Przez 3 min. pracy na biegu jałowym silnik zużywa tyle paliwa, ile przy pokonaniu ok. 1 km z prędkością 50 km/h.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group