Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5396
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kruczkowskiego nie odwołali, ale sobie podyskutowali

Piątek, 13 maja 2011, 15:12
Aktualizacja: Sobota, 14 maja 2011, 7:15
Autor: PAW
Wałbrzych: Kruczkowskiego nie odwołali, ale sobie podyskutowali
Fot. PAW
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Wałbrzycha podjętych zostało szereg uchwał. Najważniejszą jednak kwestią było to, czy rada miasta odwoła z funkcji prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego. Samego zainteresowanego na sesji nie było.

Wprawdzie w projekcie XII Sesji Rady Miasta Wałbrzycha nie było punktu mówiącego o odwołaniu Piotra Kruczkowskiego z funkcji prezydenta Wałbrzycha, ale już na samym początku obrad, Mirosław Bartolik z PiS-u, złożył formalny wniosek o wprowadzenie takiego właśnie punktu do obrad. Wniosek Bartolika przepadł jednak w stosunku głosów 9-14.
- W związku z taką sytuacją zwracamy się z formalnym wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej w celu omówienia tego tematu i podjęcia decyzji – mówi Mirosław Bartolik.

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, przewodnicząca rady miasta ma na rozpatrzenie tego wniosku 7 dni. Sesja nadzwyczajna, na której radni mają zagłosować w sprawie wygaśnięcia mandatu Piotra Kruczkowskiego jest planowana na 7 czerwca.

Radny WWS-u Paweł Szpur miał z kolei wątpliwości, czy w czasie obrad mogą brać udział w głosowaniu radni z okręgu wyborczego, gdzie sąd nakazał powtórzenie wyborów do rady miasta.
- Zwracałam się w tej sprawie do komisarza wyborczego i mam zapewnienie, że dopóki wyrok sądu się nie uprawomocni, to wspomniani radni mogą brać udział w głosowaniach – mówi Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, przewodnicząca Rady Miasta Wałbrzycha.

Później radni bez większych zastrzeżeń podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Wałbrzycha na lata 2011-2038 oraz uchwałę w sprawie zmiany budżetu miasta na rok 2011. Nieco ożywienia wśród rajców wniosła debata na temat punktów 6 i 7 projektu obrad. Punkty te dotyczyły wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Wałbrzychu przy ul. Osiedle Górnicze oraz lokalu przy Placu Marceliny Darowskiej. Zdaniem Mirosława Bartolika, wcześniej w takich sytuacjach nigdy o wyrażeniu zgody nie decydowali radni podczas sesji. Wiele zastrzeżeń, co do tych konkretnych uchwał miała również Alicja Rosiak z WWS_u.
- Nie rozumiem, jakie kryterium jest brane w tych konkretnych przypadkach pod uwagę – mówi Alicja Rosiak. – Obawiam się, że nadzór wojewody może nam te uchwały uchylić. Nie wiem na podstawie czego określono trudną sytuację materialną tych rodzin ubiegających się o odstąpienie od żądania bonifikaty udzielonej przy zakupie mieszkań.

Maria Majewska, radca prawny, zapewniła, że zapisy uchwały są zgodne z ustawą o gospodarce nieruchomościami i nie ma obaw, że uchwały te zostaną zakwestionowane przez organ nadzorujący.

Niemal jednogłośnie radni zgodzili się na udzielenie dotacji celowej dla „Biblioteki pod Atlantami” na prace konserwatorskie przy zabytkowej kamienicy, a także udzielenie dotacji celowej dla Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP Dom Zakonny w Wałbrzychu na prace konserwatorskie przy zabytkowym budynku dawnego Sierocińca, obecnie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu. Podobnie ma się rzecz z uchwałą w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu na prace konserwatorskie przy zabytkowym kościele Zbawiciela w Wałbrzychu oraz uchwałą w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Parafii Kościoła Polsko-Katolickiego pw. Zesłania Ducha Św. w Wałbrzychu na prace konserwatorskie przy zabytkowym kościele parafialnym pw. Zesłania Ducha Św. w Wałbrzychu.

Radni zadecydowali również, że Gmina Wałbrzych wystąpi ze stowarzyszenia pod nazwą „Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce” oraz ze stowarzyszenia pod nazwą „Komitet Europejski w Wałbrzychu”.
- W obu przypadkach podjęcie tych uchwał jest bardzo zasadne – mówi Bożena Drożdż z UM w Wałbrzychu. – Do „Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce” Wałbrzych przystąpił w 1999 roku. Teraz, kiedy nie mamy kopalń, płacenie rocznej składki w wysokości 10 tys. zł jest bezzasadne. Tak samo ma się sprawa ze Stowarzyszeniem „Komitet Europejski w Wałbrzychu”. W tym przypadku gmina Wałbrzych przystąpiła do stowarzyszenia w 2001 roku. W ubiegłym roku stowarzyszenie to zlikwidowało swoje biuro w Wałbrzychu i też nie ma sensu płacić składki w wysokości 12 tys. zł.

Oprócz tego radni podjęli uchwały dotyczące zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze w szkołach i zasad zwalniania ich od obowiązku realizacji tych zajęć oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli szkół, uchwałę w sprawie uchylenia uchwały nr XXVI / 241 / 08 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 27 czerwca 2008 roku w sprawie zmiany nazwy Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 26 w Wałbrzychu przy ul. Palisadowej nr 48 oraz uchwałę Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie uchylenia Uchwały nr XXVI / 242 / 08 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 27 czerwca 2008 roku w sprawie zmiany nazwy Publicznego Gimnazjum Nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu przy ul. Palisadowej nr 48.

Na koniec pewne luźne spostrzeżenie. Sesja rozpoczęła się z 30-minutowym opóźnieniem. Przerwy w obradach trwały po 30-40 minut, mimo zapowiadanych 5-10 minut. Momentami debata przeradzała się w bezproduktywną dyskusję, która nic konkretnego do poszczególnych spraw nie wniosła.

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group