Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4479
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 10 lat produkcji w fabryce Toyoty w Wałbrzychu

Czwartek, 7 czerwca 2012, 7:04
Aktualizacja: 10:24
Autor: opr.red
Wałbrzych: 10 lat produkcji w fabryce Toyoty w Wałbrzychu
Fot. użyczone
Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) jedna z dwóch polskich fabryk podzespołów Toyoty świętuje 10–lecie funkcjonowania w Wałbrzychu .TMMP produkuje obecnie manualne i półautomatyczne skrzynie biegów i jednolitrowe silniki przeznaczone do większości wytwarzanych Europie modeli Toyoty, w tym Toyoty Aygo, Yaris, Auris, Verso i Avensis.

Pierwsza seryjnie wyprodukowana 5-biegowa manualna skrzynia przeznaczona do Toyoty Yaris montowanej we francuskiej fabryce Toyoty opuściła linie montażowe wałbrzyskiego zakładu 10 kwietnia 2002 roku. Oficjalna ceremonia otwarcia fabryki miała miejsce 7 czerwca tego samego roku.

- Przez ostatnie 10 lat udowodniliśmy, że nasza fabryka stanowi kluczową bazę produkcyjną Toyoty w Europie, dostarczając główne podzespoły do większości modeli samochodów wytwarzanych na starym kontynencie. Jakość naszych produktów jest doceniana przez centralę koncernu w Japonii. W ostatnich dziesięciu latach wdrożyliśmy także z powodzeniem program społecznej odpowiedzialności firmy. Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników jesteśmy uznawani jako wyróżniający się „obywatel lokalnej społeczności – stwierdził Carl Klemm, prezes TMMP.

Rosnące w ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie Toyoty na główne podzespoły spowodowało dwukrotną rozbudowę fabryki w latach 2003-2005 oraz 2006-2008, skutkiem czego inwestycje Toyoty w Wałbrzychu oraz zatrudnienie wzrosły w stosunku do pierwotnych planów aż pięciokrotnie. Całkowita wartość inwestycji wynosi obecnie ponad 2 miliardy złotych a zatrudnienie 1700 osób.

Od 2002 roku TMMP wyprodukowała już ponad 4 miliony skrzyń biegów oraz 2 miliony silników. Zbudowana na działce o powierzchni 520,000 m² fabryka posiada pięć hal produkcyjnych o łącznej przestrzeni produkcyjnej wynoszącej 100,000 m², w tym kuźnię, odlewnię, dwie hale obróbki i montażu skrzyń biegów oraz halę obróbki i montażu silników. Zdolność produkcyjna fabryki wynosi 371 tysięcy silników oraz 720 tysięcy skrzyń biegów, co oznacza, że pod względem możliwości produkcyjnych TMMP stanowi największą fabrykę podzespołów Toyoty poza Japonią.

Oprócz fabryki w Wałbrzychu Toyota posiada w Polsce drugi zakład podzespołów – Toyota Motor Industries Poland zlokalizowany w Jelczu-Laskowicach (Dolny Śląsk), który od 2005 roku wytwarza silniki diesla o pojemności od 1.4 do 2.2 litra.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group