Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5756
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 100–lat praw wyborczych Polek w kinie

Środa, 21 listopada 2018, 7:43
Aktualizacja: 8:46
Autor: red
Wałbrzych: 100–lat praw wyborczych Polek w kinie
Fot. organizatorzy
Dolnośląski Festiwal Kina Kobiet : filmy, dyskusje, warsztaty i wystawa – to wszystko w Wałbrzychu.

W piątek (23 listopada) o godz. 18.00 w wałbrzyskim kinie ,,Apollo" startuje Dolnośląski Festiwal Kina Kobiet. Zobaczymy dwa filmy o niezwykłych kobietach: ,,Boski porządek" i ,,Solidarność według kobiet".

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet z okazji 100-lecia wywalczenia sobie przez Polki praw wyborczych. Wydarzenia Festiwalu odbędą się w czterech największych miastach Dolnego Śląska: Wałbrzychu (23 listopada), Wrocławiu (1 i 2 grudnia), Jeleniej Górze i Legnicy (7 grudnia).

Równo 100 lat temu, 28 listopada 1918 roku, Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał Ordynację do Sejmu Ustawodawczego, która stanowi, że prawa wyborcze mają w Polsce osoby ,,bez różnicy płci". Sejmik Województwa Dolnośląskiego, by upamiętnić ten fakt, ustanowił rok 2018 Dolnośląskim Rokiem Praw Kobiet.

Prezentując filmy opowiadające o dzielnych kobietach, organizatorki Festiwalu chcą pokazać historię z jej kobiecej strony, zwanej "herstorią”. Pragną w ten sposób także przypomnieć, że prawa wyborcze kobiet nie zostały im dane, ale musiały je sobie same wywalczyć.

Repertuar Festiwalu został tak dobrany, aby trafić ze swoim prokobiecym przekazem do dużej ilości mieszkanek i mieszkańców Dolnego Śląska. Dodatkowo zostanie uzupełniony o kontekst i wyjaśnienie: dlaczego prawa kobiet, w tym prawa wyborcze, są tak ważne także dla współcześnie żyjących Polek. Pozwoli zastanowić się odbiorczyniom i odbiorcom Festiwalu nad wagą faktu posiadania przez jednostkę praw wyborczych i w ten sposób wpływania na otaczająca nas rzeczywistość. Wszystkie filmy, które zobaczymy na Festiwalu, opowiadają o niezwykłych kobietach, które angażowały się w różnych krajach i różnych czasach, w działania na rzecz praw kobiet, praw wyborczych, czy tez opozycję antykomunistyczną w PRL-u. Wszystkie one powinny być dla nas, starających się dziś o pełne równouprawnienie, wzorem do naśladowania.

Festiwal rozpocznie się w piątek 23 listopada w Wałbrzychu, gdzie w kinie "Apollo" zobaczymy dwa filmy:

• "Boski porządek” - komedia obyczajowa o tym, jak Szwajcarki, jako ostatnie w Europie, w roku 1971 wywalczyły sobie prawa wyborcze; szwajcarski kandydat do Oscara w tym roku, w kategorii filmu nieanglojęzycznego; Szwajcaria 2017; reż. Petra Biondina Volpe (początek godz. 18,00)

• "Solidarność według kobiet” - dokument o polskich opozycjonistkach antykomunistycznych w czasach PRL-u; Polska 2014; reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski (początek godz. 21.00)
Pomiędzy filmami odbędzie się dyskusja z udziałem członkiń Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.

Festiwalowi towarzyszy wystawa ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki” współorganizowana przez Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Jest to mobilna wystawa przedstawiająca 16 wybitnych kobiet związanych z Dolnym Śląskiem, ale działających w różnych epokach i w różnych dziedzinach życia. Wśród nich są m.in. Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, czy Freya von Moltke. Wystawa odwiedzi w najbliższych miesiącach wiele dolnośląskich miast i miasteczek.

Pokazy festiwalowe, poza Wałbrzychem, odbędą się we Wrocławiu, Legnicy i Jeleniej Górze. Na festiwalu zobaczymy w sumie cztery filmy o niezwykłych kobietach walczących o prawa kobiet: ,,Siłaczki", ,,Solidarność według kobiet", ,,RBG", ,,Boski porządek". Festiwal będzie pierwszą okazją do zobaczenia we Wrocławiu fabularyzowanego dokumentu ,,Siłaczki" autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Film pokazuje pierwsze polskie sufrażystki i emancypantki, m.in. Marię Dulebiankę, grana przez Marię Seweryn.

Ale nie zamykamy się w kręgu spraw polskich. Świetny dokument ,,RBG" przedstawiający postać Ruth Bader Ginsburg, 85-letniej sędzi Sądu Najwyższego przeniesie widzów do Stanów Zjednoczonych i pokaże, że Amerykanki tez nie dostały swoich praw za darmo. Podobnie, jak Szwajcarki, które wywalczyły sobie prawa wyborcze, jako ostatnie w Europie, w roku.

Do wydarzeń Festiwalu należą także planowane pokazy dla młodzieży szkół ponadpodstawowych w Wałbrzychu (30 listopada), Legnicy (13 grudnia) i Jeleniej Górze (14 grudnia). Młodzież zobaczy film ,,Boski porządek". Po projekcjach młodzież weźmie udział w warsztatach na temat historii uzyskania przez Polki praw wyborczych z elementami wiedzy obywatelskiej na temat roli wolnych wyborów w społeczeństwach demokratycznych oraz wagi i potrzeby uczestnictwa w wyborach, jako obywatelskiego przywileju i obowiązku. Szkoły mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w projekcie u kierowników kin, lub w Dolnośląskim Centrum Filmowym (dawniej Przedsiębiorstwie Odra-Film): 71 79 321 51.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny. Należy tylko odebrać darmowe wejściówki w kasach kin, które będą wydawane na pięć dni przed planowanymi pokazami.

Dolnośląski Festiwal Kina Kobiet jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group