Sobota, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 2640
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 15–lecie Chóru Millenium

Wtorek, 25 listopada 2014, 6:25
Aktualizacja: 8:38
Autor: red
Wałbrzych: 15–lecie Chóru Millenium
Fot. użyczone
W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu przy ul. Jana Pawła II odbył się koncert z okazji Jubileuszu 15 – lecia działalności Chóru Millenium.

Czterogłosowy Chór Mieszany „Millenium” powstał w listopadzie 1999 roku z inicjatywy ks. prałata Andrzeja Raszpli, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Zespół zorganizowała i do dziś prowadzi Małgorzata Wiłkomirska. Pierwsza próba odbyła się 23 listopada, a już po miesiącu Chór wystąpił publicznie na Pasterce. Nazwę Millenium zaproponował ks. Proboszcz dla uczczenia Jubileuszowego Roku 2000.

Repertuar Chóru składa się z utworów o charakterze religijnym od Bacha i Haendla, poprzez Haydna, Mozarta, Beethovena, Verdiego do współczesności. Podstawową funkcją jest oprawa nabożeństw. Dlatego znaczącą pozycję w repertuarze zajmują utwory związane z okresami roku liturgicznego : Adwentem, Bożym Narodzeniem, Wielkim Postem, Wielkanocą. A także pieśni maryjne, eucharystyczne i in.
W marcu 2009 roku Chór Millenium został przyjęty do Związku Chórów Kościelnych w Polsce CEACYLIANUM, (obecnie Federacja CAECYLIANUM), działającego przy Sekretariacie Episkopatu Polski, przez co uzyskał osobowość prawną i status organizacji pożytku publicznego. Millenium należy do Oddziału I Federacji w Warszawie.

W listopadzie 2009 roku Chór obchodził dziesiątą rocznicę powstania. W dowód uznania dla pracy zespołu Biskup Świdnicki ks. profesor dr hab. Ignacy Dec odznaczył chór Millenium Orderem św. Stanisława, najwyższym odznaczeniem diecezji świdnickiej. Prowadząca Chór Małgorzata Wiłkomirska została uhonorowana Pierścieniem św. Stanisława. Uroczystość wręczenia tych odznaczeń uświetnił swoją obecnością goszczący w naszej świątyni ks.Joachim kardynał Meissner – arcybiskup Kolonii ( Niemcy).

We wrześniu 2011 roku z okazji 30 - lecia powołania parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu chór Millenium wydał swoją pierwszą płytę - „Hymnus”, na której znalazło się 14 utworów związanych tematycznie z jubileuszem parafii. Tytuł płyty został wzięty z pieśni skomponowanej przez Józefa Wiłkomirskiego specjalnie dla chóru Millenium.

Chór Millenium śpiewa także poza swoją parafią w czasie różnych uroczystości religijnych i świeckich.

www.millenium.diecezja.swidnica.pl

FOTO: KAZIMIERZ MASIUK

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group