Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 8174
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 20–lecie Faurecii

Poniedziałek, 20 września 2021, 8:46
Aktualizacja: 11:48
Autor: red
Wałbrzych: 20–lecie Faurecii
Fot. użyczone
Wałbrzyska Faurecia, lider branży motoryzacyjnej świętuje 20–lecie.

Faurecia to światowy lider wśród producentów części samochodowych. W Polsce działa 10 zakładów oraz Centrum Badawczo-Rozwojowym. W Wałbrzychu pracują 4 fabryki i to właśnie dwie z nich obchodzą 20. jubileusz. To wysoko wyspecjalizowane
i cenione jednostki w firmie.

Z okazji jubileuszu 20-lecia, zakłady Faurecii (Struktur i Mechanizmów) zorganizowały Dzień Otwarty dla swoich pracowników oraz ich rodzin. W wydarzeniu wziął udział dr Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzych. W programie znalazło się m.in. zwiedzanie fabryk, prezentacja aut, do których zakłady produkują komponenty oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wydarzenie było także okazją do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Zakłady Faurecii w Wałbrzychu

Faurecia jest szóstym co do wielkości na świecie i drugim w Europie producentem wyposażenia samochodowego, specjalizującym się w produkcji foteli, systemach wyposażeń aut oraz technologiach kontroli emisji spalin. Co trzecie auto na świecie korzysta z elementów produkowanych przez zakłady zlokalizowane w Polsce. W kraju w 10 fabrykach oraz Centrum Badawczo-Rozwojowym firma zatrudnia ponad 7000 pracowników. Od 20 lat w Wałbrzychu działają 4 zakłady – Struktur metalowych, Mechanizmów foteli samochodowych oraz Zakład Pneumatyków i Akcesoriów. Zakłady Struktur oraz Mechanizmów powstały w 1991 roku!

Zakład Struktur produkuje stelaże do foteli samochodowych dla światowych marek, m.in. Bentley, VW, Skoda, Audi, Ford, BMW czy Mercedes. Wkrótce rozpocznie produkcję dla Volvo. Zakład Mechanizmów zajmuje się wytwarzaniem mechanizmów regulacji oparć samochodowych. Klientami zakładu są zarówno marki popularne (m.in. Audi, Volkswagen, Skoda, Nissan, Alfa Romeo, Opel, Fiat, Ford, Seat), jak i auta luksusowe (Aston Martin, Porsche, Bentley, Ferrari). Najnowsze projekty fabryki są realizowane dla m.in. Daimlera czy BMW. Wałbrzyskie zakłady są liderem pod względem technologicznym. Wysokie standardy jakościowe są utrzymywane dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz inwestycjom w najnowocześniejsze technologie przemysłowe i dynamiczny rozwój automatyzacji wpisujący się w trendy Przemysłu 4.0.

Obecnie w obu zakładach pracuje ok. 1200 pracowników (800 w zakładzie Struktur i 400 w zakładzie Mechanizmów). Ponad 60% załogi stanowią kobiety. W Polsce wałbrzyskie zakłady znajdują się w czołówce sfeminizowanych jednostek (w większości fabryk zlokalizowanych w Polsce kobiety stanowią bowiem ponad 50% pracowników). Firma doceniona jest w regionie, przez mieszkańców Wałbrzycha i okolic oraz władze samorządowe. Według sondażu pracowni Kantar* Faurecia zajęła 3. miejsce w 4 kategoriach, m.in. „Najlepsi pracodawcy w regionie” czy „Wsparcie lokalnej społeczności”. Wynik badania posłużył do zrealizowania akcji informacyjnej „Mieszkaj w Wałbrzychu, pracuj u najlepszych pracodawców” we współpracy z miastem Wałbrzych. W sierpniu br. zakład Struktur otrzymał tytuł „Przyjaznego Miejsca Pracy”, przyznawany przez Manpower, światowego lidera rozwiązań HR w zakresie pracy tymczasowej i rekrutacji stałej.

- Faurecia w Wałbrzychu funkcjonuje od 20 lat. Okrągły jubileusz to okazja do podsumowania naszej działalności. To również duże wyróżnienie i zarazem olbrzymia motywacja, żeby zapewniać jak najlepsze warunki pracy oraz dalszy rozwój pracowników. Jako firma zawsze staramy się odpowiadać na wyzwania i zmiany zachodzące na rynku motoryzacji. Cieszymy się, że właśnie w Wałbrzychu stworzyliśmy i rozwijamy nasze zakłady. W naszej fabryce doświadczenie zdobywały tysiące pracowników. Są również tacy, którzy pracują z nami od początku funkcjonowania fabryki. Jesteśmy przekonani, że jednym z czynników, które na to wpływają jest nasza dewiza stawiania na ludzi – „people first” oraz nieustawanie w tworzeniu najlepszego środowiska pracy – mówi Tomasz Chuć, Plant Manager Zakładu Faurecia Wałbrzych Mechanizmy.

W kwietniu br. firma ogłosiła powiększenie wałbrzyskich zakładów i uruchomienie nowych linii produkcyjnych do realizacji projektów dla wiodących producentów aut luksusowych. Nowe projekty są oparte o najnowocześniejsze technologie spawania metodą laserową, formowania na zimno oraz kucia na gorąco, które jest realizowane przez jedyną tego typu maszynę na świecie. Produkty z wałbrzyskich zakładów będą wyposażać flagowe modele samochodów światowych koncernów, a także najnowsze modele aut elektrycznych. Dzięki nowej inwestycji zatrudnienie w Faurecii ma wzrosnąć o blisko 1000 osób.

- Z dumą świętujemy 20-lecie Faurecii w Wałbrzychu. Przez te lata dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wiedzy zespołu przeszliśmy szereg zmian oraz modernizacji, które uczyniły nas jedną z najważniejszych fabryk w strukturach całego koncernu w Europie. Unowocześniliśmy i zautomatyzowaliśmy nasze linie produkcyjne, wzbogaciliśmy się o innowacyjne rozwiązania. W najbliższym czasie będziemy mieli szansę zrealizować jedną z największych inwestycji w historii firmy w Polsce, która z pewnością wpłynie na przyszłość Wałbrzycha jako miejsca do studiowania, pracy i życia – mówi Marcin Wójcik, Plant Manager Zakładu Faurecia Wałbrzych Frames.

Oba zakłady Faurecii w Wałbrzychu angażują się również w życie miasta i regionu, biorąc udział w licznych akcjach socjalnych i społecznych. Są to zbiórki dla Domu Dziecka w Wałbrzychu, schronisk dla zwierząt, zbiórki odzieży dla osób w kryzysie bezdomności, udział w ogólnopolskich inicjatywach: Szlachetnej Paczce, WOŚP, Sprzątaniu Świata. Pracownicy zakładów często uczestniczą w charytatywnych imprezach biegowych i festynach.

Twoja reakcja na artykuł?

3
27%
Cieszy
3
27%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
18%
Złości
3
27%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group