Wtorek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 1760
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

"21 tez samorządowych"

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 21 sierpnia 2019, 16:09
Aktualizacja: Czwartek, 22 sierpnia 2019, 19:23
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W Klubie Montownia na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się dzisiaj spotkanie konsultacyjne, dotyczące spraw najważniejszych dla lokalnych społeczności i wspólnot.

Spotkanie, w którym udział wzięło wielu lokalnych samorządowców, w tym Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha, Lider Aglomeracji Wałbrzyskiej, Jacek Sutryk - Prezydent Wrocławia i Beata Moskal-Słaniewska - Prezydent Świdnicy, parlamentarzyści: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Izabela Mrzygłocka i Maciej Badora, a także radni, przedstawiciele spółek miejskich, placówek kulturalno-oświatowych i mieszkańcy naszego miasta było wynikiem wypracowania przez samorządowców 21 tez, zawierających zagadnienia najistotniejsze dla wspólnot lokalnych. Te tezy samorządowe zostały przedstawione w Gdańsku 4 czerwca br,, a obecnie trwają nad nimi szerokie konsultacje społeczne i dyskusje z mieszkańcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i środowiskiem samorządowym. Po konsultacjach przygotowane zostaną projekty ustaw, które samorządowcy chcą złożyć pod obrady nowego parlamentu jako Postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej.

Wśród "21 tez samorządowych" znalazły się następujące punkty: pełne prawo wspólnoty samorządowej do samodzielnego decydowania o całokształcie spraw lokalnych, budowa społeczności lokalnej solidarnej i otwartej, przeciwdziałanie wykluczeniom, przekształcenie Senatu RP w Izbę Samorządową, prawo społeczności lokalnej do decydowania o przyszłości swojej małej ojczyzny - zniesienie odgórnego ograniczenia kadencyjności, obowiązek konsultowania z przedstawicielami samorządu i społeczności lokalnej wszystkich projektów ustaw, zwiększenie nakładów na edukację, godne pensje nauczycieli, niezależna kultura, angażująca społeczności lokalne, decentralizacja służby zdrowia, skuteczna ochrona środowiska, walka ze smogiem, ochrona krajobrazu i przestrzeni publicznej, rozwój budownictwa komunalnego i społecznego, samodzielność samorządów w zakresie podatków lokalnych oraz działalności gospodarczej, środki z budżetu państwa muszą być adekwatne do zakresu zadań realizowanych przez samorządy, decentralizacja rozdziału funduszy unijnych, przekazanie społecznościom lokalnym mienia publicznego, swoboda tworzenia związków metropolitalnych i obszarów funkcjonalnych, likwidacja urzędu wojewody - pozostawienie władzy centralnej nadzoru nad legalnością działania jednostek samorządu terytorialnego, zwierzchność powiatów i samorządów wojewódzkich nad zespolonymi służbami, odpolitycznienie mediów publicznych, policja municypalna i przywrócenie służby cywilnej.

Twórcy wymienionych wyżej tez uważają między innymi, że samorządy powinny mieć pełną samodzielność prawną, organizacyjną i majątkową w zakresie realizacji zadań własnych, oczywiście we współpracy i po konsultacjach z mieszkańcami, przedstawiciele samorządów powinni mieć swoją reprezentację na najwyższych szczeblach władz państwowych, projekty7 ustaw dotyczące zadań własnych samorządu powinny być obowiązkowo z nim konsultowane, wydatki państwa na oświatę powinny być znacznie zwiększone, samorządy powinny otrzymać wsparcie finansowe i prawne w swoich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju przestrzennego, stawki podatków lokalnych nie powinny być ustalane przez władze centralne, a wszystkie zadania dotyczące spraw publicznych powinny być realizowane przez samorząd województwa. Samorządowcy zdecydowanie podkreślali, że odgórne wprowadzenie kadencyjności odbiera społecznościom lokalnym prawo do decydowania o przyszłości swojej małej ojczyzny. Stwierdzili również, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której coraz więcej obowiązków spada na władze samorządowe, za czym nie idą jednak żadne środki z budżetu państwa. To powoduje, że nowo narzucone zadania samorządy muszą realizować ze środków własnych, a to oznacza chociażby mniej inwestycji.

Twoja reakcja na artykuł?

8
27%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
7%
Złości
20
67%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~olo 21-08-2019 16:24
Panie Szełemej weź się pan zajmij swoim grajdołem a nie wpieprzasz do polityki krajowej Wałbrzych to nie Warszawa Pilnuj pan mediów w Wałbrzychu gdzie wszyscy bez wyjątku włażą ci w d..e A od mediów krajowych się od..l Zajmij się swoim odziałem w szpitalu skąd pacjenci by przeżyć muszą uciekać do innych szpitali ( TAK to Prawda ) lekarze ci uciekają . A nie pilnuj służby zdrowia w kraju . Jesteś prezydentem Wałbrzycha i tym miastem zarządzaj
~Jordan 21-08-2019 17:43
do: ~olo (16:24)
Kiedy zaczniesz się leczyć?w Twoim wieku jest to jeszcze możliwe.
~Ono 21-08-2019 21:12
do: ~Jordan (17:43)
Do Jordan, jak nie wiesz kto to olo to nie pisz bzdur pajacu.
~Afera z MałąEmi 21-08-2019 22:18
do: ~olo (16:24)
Olo część Emilko
~Kamil 21-08-2019 16:34
Odpolitycznie mediów krajowych?Gostek ty to masz tupet Wszystkie media masz w ręku. Nikt nie ośmieli źle napisać o tobie Każdy włazi ci w t...k A ty zajmujesz sie mediami krajowymi ?
~v7 21-08-2019 16:46
To tylko wytyczne agendy 2030 rozbicie państwa na miasta-państwa, każdy sobie, super i co jeszcze wymyślicie marksistowskie wydmuszki, Wolne Miasto Gdańsk, genderowy Poznań, Warszawa, ogłupianie ludzi ideologią komunistyczną, niby wszystko cool, tylko że to przykrywka do nowej ery komuny.
~Samodzielnie myśląc 21-08-2019 17:05
"Nie ma w tym polityki..." hahaha ale dobry żart. Widać, że ludzie PO-KO jak nie mogą wejść drzwiami to próbują oknem. Ja wszystko rozumiem, ale nie wmawiajcie ludziom, że czarne jest białe! Jeżeli w tych postulatach "nie ma polityki" to ja jestem wróżką.
~Madzia 21-08-2019 17:22
Luter miał 91 tez i też nic z tego
~D... 21-08-2019 17:30
Likwidacja wojewodów, czyli samorząd bez jakiejkolwiek merytorycznej kontroli nadzorczej?! Czyli rada miasta uchwali, że Wałbrzych zostaje miastem prawdziwie tęczowym i każdy mieszkaniec ma obowiązek posiadać partnera tej samej płci. Taka bzdurna i zasadniczo bezprawna uchwała stanie się jednak obowiązującym w mieście aktem prawa miejscowego, bo ustrojowo nie ma nikogo, kto byłby legitymowany ją zakwestionować... Nie, zdecydowanie dziękuję za taką samorządną ojczyznę... :-p
~Mieszkaniec 21-08-2019 19:22
Zaczęła się kampania wyborcza... Szełemej jak na osobę która kontroluje wałbrzyskie media nie powinien się wypowiadać w kwestii odpolitycznienia krajowych mediów:)))))
~Seba 21-08-2019 19:43
Widać, że ponytkało to spotkanie Pisiorki. Samorząd powinien być istotą naszego Państwa. To my mieszkańcy powinniśmy decydować o tym co jest dobre a co złe dla naszego miasta. A co do finansowania to tylko tyle, że po przegranych wyborach samorządowych w dużych miastach : Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk i wielu innych, PiS robi wszystko aby osłabić rolę samorządu. Co to za samorząd który ma być centralnie sterowany ? Brawa dla Sutryka, Szełemeja i wszystkich, którzy walczą o nasze małe ojczyzny.
~Piotr 21-08-2019 19:50
Doktorek ty w sprawie mediow sie nie wypowiadaj. Bo sam jestes dyktatorem medialnym
~Jerzy Jacek Pilchowski 21-08-2019 20:37
Dotychczasowe mechanizmy dojenia samorządów przestają działać lub są teraz zbyt ryzykowne. Towarzysze samorządowcy kombinują więc jak Giertych pod górkę jak odkręcić kranik z forsą.
~Emilia 22-08-2019 5:16
do: ~Jerzy Jacek Pilchowski (20:37)
Znowu PiSowski troll atakuje.
~NieTroll 22-08-2019 10:39
do: ~Emilia (5:16)
Afera z trollami z PiSu wyszła, zamieszanie wokół Ministerstwa Sprawiedliwości, budzi niepokój mój i chyba wielu ludzi, przy okazji pokazuje jak PiS działa jak mafia. Te wszystkie wPiSy tutaj nie należy brać pod uwagę i napoważnie, gdyż to też mogą PiSać takie Emilki opłacane przez PiS.
~Wałbrzych dwa światy 21-08-2019 21:50
Proszę to obejrzeć od 2.50 min https://www.youtube.com/watch?v=yRqkXPUgatI Jak radna powiatu wałbrzyskiego zasłania swoją twarz. Dlaczego się pytam...
~Afera z MałąEmi 21-08-2019 22:17
No to co tam kochani, słyszeliście już o nowej aferze Emilii.
~belfegor 21-08-2019 22:21
spotkania takie jak to, są zastępczą walką polityczną z polskim rządem, z wykorzystaniem figur wybranych w wyborach samorządowych do zarządzania miastami. Co ciekawe zamiast skupić się na tym do czego zostali wybrani (mówi o tym ustawa o samorządzie, tzn. drogi, szkoły, usługi komunalne), zaczynają, jak celebryci, zajmować się polityką krajową. I im więcej konkretów pojawia się w sprawie reparacji od Niemiec, tym atak na polski rząd jest większy. Cóż, walka jest o setki mld euro i wszystkie ręce na pokład. Żal tylko, że niektórzy Polacy są tak podatni na działanie w obcym interesie. Syndrom niewolnika ?
~Książę marzy 22-08-2019 7:03
Bez kadencyjności, z dożywotnią władzą samodzielne księstwa? Do czego to prowadzi pokazał tzw. układ gdański z mackami obejmującymi wszystkie sfery.
~Zbyszek 22-08-2019 13:00
Szełemej weź chłopie się do roboty na rzecz miasta , jak potrzebujesz swoje ego rozdmuchane nakręcać to startuj do parlamentu , takiego geniusza to każdy komitet weźmie na listę . Zrób coś chłopie żeby młodzież zostawała w naszym mieście ! Skończ już uprawiać autopromocje i do roboty .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group