Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2010
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

211 milionów Euro dla Aglomeracji Wałbrzyskiej

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 15 kwietnia 2014, 17:05
Aktualizacja: 22:39
Autor: PAW
Fot. red.
Dziś w wałbrzyskim ratuszu zaprezentowano ramy budżetu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2014 –2020.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele gmin wchodzących w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz Członek Zarządu Województwa Jerzy Tutaj.
- Nasze 2-letnie starania przyniosły pożądany efekt – mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. – Te środki, które otrzyma Aglomeracja Wałbrzyska to efekt wielomiesięcznych negocjacji z Zarządem Województwa Dolnośląskiego. Mam nadzieję, że te pieniądze, które już nam przyznano nie będą ostatnią transzą. Dzięki tym środkom wiele w Aglomeracji się zmieni na lepsze. To potężna suma i należy się cieszyć, że udało nam się te środki pozyskać.

Suma, o której mówi prezydent Szełemej, to kwota 211 milionów Euro, a więc około 880 milionów złotych.
- Chcemy 160 milionów zł przeznaczyć na niską emisję, kolejnych 150 milionów zł na transport, 100 milionów zł na rozwój i funkcjonowanie przedsiębiorczości, blisko 100 milionów zł na gospodarkę wodno-ściekową, blisko 100 milionów złotych na rewitalizację – wylicza Jerzy Tutaj. – Około 60 procent tych przyznanych Aglomeracji Wałbrzyskiej środków zostało rozdysponowanych.

Wszyscy obecni na sali samorządowcy podkreślali, że determinacja i współpraca w dążeniu do celu przyniosły wymierny efekt.
- Pierwszy efekt naszych działań już jest – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. – Wykonana praca została dostrzeżona i w klimacie współpracy powinniśmy działać dalej. Nie byliśmy łatwym partnerem dla Zarządu Województwa w negocjacjach, ale byliśmy do tych negocjacji dobrze przygotowani. Teraz przed nami wiele wyzwań, ale i duża odpowiedzialność.

Burmistrz Jedliny Zdroju Leszek Orpel podkreślił, że potrzeby Aglomeracji Wałbrzyskiej zostały określone na około 3 miliardy złotych. Oznacza to, że wciąż należy poszukiwać środków na realizację kolejnych zadań i celów.
- Ta decyzja to milowy krok, ale negocjacje nie ustają i mamy interesujące projekty, jak choćby klaster surowcowy w Nowej Rudzie, czy też klaster geotermalny w Jedlinie Zdroju – mówi Orpel.

Jerzy Tutaj potwierdził, że pieniądze z budżetu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych nie są jedynym możliwym źródłem pozyskiwania środków dla Aglomeracji Wałbrzyskiej i podkreślił, że ta suma, jaka została Aglomeracji Wałbrzyskiej przyznana, nie wynika tylko z determinacji samorządowców, ale również z przyjętego algorytmu, który był dla wszystkich taki sam, po to, by decyzja Zarządu Województwa Dolnośląskiego była jak najbardziej sprawiedliwa i transparentna.

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~meksyk 14-04-2014 17:40
To w sumie dobra informacja. Część z tych pieniędzy zostanie pewnie w Wałbrzychu. Obawiam się jednak, że tam gdzie chodzi o kasę prędzej czy później nastąpią tarcia beneficjentów.
~antyM 14-04-2014 19:29
10 lat temu Zintegrowana Inwestycja Terytorialna była subregionalnym markowym produktem turystycznym. Nazywała się Trakt Wałbrzyski i tylko Mobruk stał jej na przeszkodzie. Nie liczcie chłopcy, że ktoś wam odpuści te zmarnowane 10 lat. 200 mln euro nie wystarczy na naprawienie skutków decyzji Kruczkowskiego. A co z Sobięcinem i z Pełcznicą dorzeczem Odry? Trudno liczyć, że Mobruk wywiezie składowisko za swoją kasę. Będzie musiał oddać wzięte miliony do UE. Niezła zrzutka za "Skażony Wałbrzych 2020" czeka tych z fot. 10, bo reszta jest nieświadoma. Chcieliście odkrywania Wałbrzycha - będziecie mieć jak w banku.
~123 14-04-2014 19:58
211 milionów euro Wrocław tego nie po puści...
~Michal 14-04-2014 22:32
Nie mozecie cieszyc sie sukcesem? Rozliczajcie Kruczkowskiego za stracony Wałbrzych, nie Szelemeja który coś robi. Zastanówcie się kto jest winny temu, a tych co chcą zmienić Wałbrzych na lepsze podziękujcie w wyborach . Panie Szelemej ja na pana zagłosuję !
~meksyk 14-04-2014 22:55
Michał, a dlaczego nie rozliczać z tego Szełemeja? przecież zarzekał się, że sprawa likwidacji Mo-trutki jest jego priorytetem. Jest z PO. Nie widzę więc problemu.
~Jacek 14-04-2014 23:17
Tak. Powinniiśmy rozliczyć Kruczkowskiego za decyzje. Powinniśmy też rozliczyć Szełemeja za "brak decyzji". Szełemej obiecywał nam przecież, że Mo-Bruk zostnie z miasta usunięty. I co? - I pstro.
~argentyna 15-04-2014 7:25
Jak człowiek pomyśli ile lat Wałbrzych zmarnował przez poprzedników Szełemeja...to brak słów. Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu i kawał kapitalnej pracy-Tak trzymaj Roman!!
~baranina 15-04-2014 8:26
Jak człowiek pomyśli ile lat Wałbrzych zmarnował przez kolegów Szełemeja...to brak słów.
~ 15-04-2014 9:47
Władza, która rządzi teraz działa w całkiem innych warunkach niż kiedyś, weźcie to pod uwagę. Skok nastąpił po wejściu Polski do UE, no i przygotowując się do Euro 2012. Oceniając byłych włodarzy miasta, czyńcie to na tle wydarzeń, oczywiście jeżeli to bezstronnie potraficie zrobić.
~pipa 15-04-2014 11:46
dopiero 10 lat mamy dostęp do środków unijnych zastanów się co piszesz przyjacielu
~obi 15-04-2014 11:51
Z Zarządu Województwa Dolnosląskiego wszystko trzeba wyrwać z gardła. Sami nie dadzą. Zobaczkie jak wygląda Wrocław. Wałbrzych i inne miasta na południu wojew. to jak od macochy. Dobrze,że działa tam p. Tutaj.Cos nadgonimy przy tym prezydencie.
~bob 15-04-2014 12:29
Jakby mobruk był na podzamczu, piaskowej, albo gdzieś blisko, to by już zniknął. Alę, że jest na podgórzu, na zad**iu, to może być. De facto podzamcze i piaskowa wybiera prezydenta, kto by się przejmował, głosem ludzi z podgórza. I tak nie mają nic do powiedzenia.
~nosferatu 15-04-2014 13:49
Zastanawiam się dlaczego tak w Polsce jest, że im więcej człowiek robi dla dobra ogółu, tym więcej się na niego pluje ? Zazdrość ? Zawiść ? Kompleksy ? Frustracja ? Wskażcie mi jednego, jedynego, który po 1945 roku, zrobił więcej dla miasta niż Szełemej, a oddam honor. Spotykam codziennie wielu ludzi, okazuje się, że 1 na 50 pluje na Szełemeja, tak się składa, że albo nie wie o czym mówi, albo jest idiotą. Pozdrawiam, Wesołych Świąt.
~Piskorz 15-04-2014 15:54
Najwięcej zła dla Wałbrzycha zrobiły rządy liberalno-prawicowe, na czele m.in. z inaczej się nazywająca P.O. Tej historii nie da się ukryć. Młodzi jej nie znają, a starsi wiedzą o czym mówię.
~ 15-04-2014 15:58
smacznego jajka :)
~Dziękujemy 15-04-2014 17:18
Nareszcie będzie budowana Obwodnica Zachodnia Wałbrzycha
~meksyk 15-04-2014 18:26
"nosferatu" więcej dla Wałbrzycha zrobił poprzedni ustrój. Jak przyszło "nowe" solidarnościowe, to wtedy dopiero zaczęło się pie*****ć. I tak mamy do dziś...z niewielkimi wyjątkami. O tym jednak jaki jest ten wyjątek przekonamy się wkrótce.
~Wałbrzyszanin 15-04-2014 18:29
Sorry ale Kruczkowski był tylkko dwie kadencje czyli tylko 8 lat, a gdzie poprzednicy i gdzie jego zastępcy np Pan Bartolik czy w 2002 roku zastępca prezydenta Rosiak oni tak samo odpowiadają za to co się tutaj działo.
~Rebel Yell 15-04-2014 19:06
" Spotykam codziennie wielu ludzi, okazuje się, że 1 na 50 pluje na Szełemeja, tak się składa, że albo nie wie o czym mówi, albo jest idiotą." typowe POdejscie przedstawiciela lumpenproletariatu czyli grupy docelowej cesarza i kolegow. Jestescie jeszcze gorsi niz czerwona cholota.
~Piskorz 15-04-2014 21:52
Doskonale pamiętam od 1989 roku, kto do czego przyczynił się w Wałbrzychu, kto szczególnie zapalczywie działał w demontażu miasta i jego przemysłu. Kiedy zaczął swoje rządy, opluwany tu przez wielu Kruczkowski, było już pozamiatane. Ale było, minęło, skupmy się na tym co jest dziś, to już historia i się nie wróci.
~@rebel 15-04-2014 23:43
typowe POdejscie przedstawiciela lumpenproletariatu czyli grupy docelowej cesarza i kolegow. Jestescie jeszcze gorsi niz czerwona cholota - napisal dyzurny blazen walbrzyskich portali. Wyborcy PO to lumpenproletariat, wyborcy SLD to czerwona cholota, a wsrod nich jedyny madry rebelek. Prawdopodobnie PiS..elec, bo na wyborce korwina-mikke zbyt ograniczony i dodatkowo ta chorobliwa obsesja na punkcie platformy.Zglos swoja kandydature w wyborach na prezydenta w-cha. Na PO i SLD nigdy nie glosowalem, ale na takiego meza opatrznosciowego, alfe i omege jak ty, oddam swoj glos. Bo kto inny, jak nie ty, mialby podniesc w-ch z kolan? Skoro kazdego dnia, w trudzie i znoju krytykujesz kazdy ruch cezara, to zapewne masz przygotowany katalog odpowiednich rozwiazn, krynico madrosci...
~@nosferatu 16-04-2014 0:03
W przeciwienstwie do rebelka, ty przeginasz pale w druga strone. Jesli faktycznie uwazasz, ze kazda decyzja szelemeja jest sluszna, to ja tu nie widze wspolnego punktu zaczepienia do sensownej dyskusji. Nieomylny jest tylko papiez i to wylacznie w sprawach wiary, czy obyczajow, a poza podejrzeniem, co najwyzej, zona cezara. i to by bylo na tyle. a milosciwie panujecy nam prezydent, jest z tej samej kliki, co jego poprzednik, specjalista wysokiej klasy od wacikow i wiaduktow. i juz to go obciaza. pomyslow nietrafionych, czy po prostu glupich, tez mial kilka. a to, ze wypada o niebo lepiej od poprzednikow, nie swiadczy o jego wielkosci, a o ich miernocie. i pytanie, czy kredyty na te jego "inwestycje" nie sprawia, ze na koniec pusci nas, walbrzyszan, w skarpetkach. oby nie...
~Rebel Yell 16-04-2014 9:22
Do wszystkiego zatrudniacie pseudopolityke jak nie PO to PIS jak nie czerwone to czarne. Rozumiem ze to wygodne i dzięki temu woda jest bardziej metna wiec latwiej lowic. Wiecie kto teraz wyladowal w hospicjium? Kto wyladowal w polozniczym? Cos sie zmienilo w WPWiK? To co wy nazywacie polityka jest tradycyjnie zwykla korupcja, kolesiostwem, układami, brakiem transparentności i niczym więcej. W większości ani wybrancy ani wybierający nie maja pojęcia o programie partii która firmują.
~do @nosferatu 16-04-2014 10:27
Po pierwsze na większość inwestycji są pozyskane środki z unii i ministerstwa. Praktycznie cała Stara Kopalnia to środki z unii i ministerstwa, GDK też ministerstwo i unia da kasę, wiele dróg też pochodzi z unii i województwa + teraz 211 milionów dostaliśmy również z Unii i z tego są inwestycje, miasto też musi dać coś od siebie i na to s kredyty i nie są one wielkie a efekty widać. To czy coś jest trafione czy nie trafione, to nie tobie to oceniać baranie.
~księgowy 16-04-2014 11:37
Pogodzę was:) W kontekście globalnym UE jest niemal gospodarczym trupem. Porównajcie sobie wielkość eksportu kilku Tygrysów Azjatyckich, Ameryki Południowej oraz krajów NAFTA z eksportem UE. To eksport generuje bogactwo a nie tzw. inwestycje UE które są wykonywane już na kredyt. Sytuacja więc u nas zmierza do scenariusza Grecko-Hiszpańskiego; Będą i owszem; drogi, kolej, ładne centra miast ale; Będzie 30% bezrobocie, powszechna drożyzna,eksmisje, kontrola policyjno-urzędowa na każdym kroku, b.wysoka przestępczość i siedzenie na tyłku a nie wczasy w Hurgadzie. Gorzej niż za komuny, bo komuna nie była zinformatyzowana przez co było łatwiej. To będą koszta Na południu w Krajach UE-bankrutach przynajmniej jest ciepło,a w cieple biedę się lepiej znosi. A u nas ? Epoka jaskiniowa się szykuje
~do księgowy 16-04-2014 13:04
Ty i tak będziesz w psychiatryku siedział to dla ciebie różnicy nie ma, a Starej kopalni nikt nie zabierze Aqua parku też nikt nie zabierze, to samo ulic też nikt nie zabierze. Jak będą drogi i parki i muzeum aqua park to i inwestor będzie bo nikt na pustyni nie wybuduje zakładu.
~księgowy 16-04-2014 15:13
Nikt też nie wybuduje zakładu w kraju ze stanem wojennym na ulicach oraz z najwyższymi podatkami,przestępczoscią i kosztami życia. Na Placu Rycerskim kradną na żywca, niedługo się zaczną pewnie rozboje. Inwestorów nie interesują w kontekście inwestycji muzea i wodoparki tylko przyjazne otoczenie a jego tu nie ma ani nie będzie.Zresztą na strefie pobudowano i bez tego co wymieniłeś bo zaoferowano ulgi podatkowe.Tylko na eksporcie zarabia kto inny niestety a nie 3 RP oraz co za tym idzie -Gmina. Na marginesie; odsądzający od zdrowia psychicznego jest, jak wiadomo lekarzom, sam najprawdopodobniej chory.
~do księgowego 16-04-2014 20:03
Poczytaj sobie o gangach w USA i nie tylko, powiadasz na żywca kradną a to może ty zlecasz takie robotki komuś bo ci nie leży to na sercu że miasto się rozwija. Po drugie jaki stan wojenny tu nie ma żadnego stanu wojennego po prostu bredzisz jak chory psychicznie.
~Kuesnacht 16-04-2014 22:00
Księgowy górą!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group