Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 4374
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: 4 pomysły DIY na lato

Środa, 22 czerwca 2022, 6:31
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: 4 pomysły DIY na lato
Fot. użyczone
Jedni z nas zabierają się za pomysły typu „zrób to sam” czy jak kto woli „ do it yourself” dlatego, że lubią majsterkować, innych pobudkami są oszczędności i czystość planety, jeszcze inni po prostu spełniają się przy tworzeniu czegoś nowego z dosłownie „niczego”.

Wszystkie osoby rozmiłowane w rozmaitych pracach ręcznych zapraszamy na naszą stronę internetową https://kacikmajsterkowicza.com/, na której znaleźć można najrozmaitsze projekty. Tymczasem tu zajmiemy się kilkoma projektami do wykonania na lato.

Domek dla owadów

Budowa takiego domku może zostać połączona z lekcją o owadach, jeśli budujemy domek wraz z dziećmi. Domek dla owadów przyda się w każdym ogrodzie, a wykonać go nie jest trudno. Do wykonania potrzebujemy kilka deseczek, najlepiej ostruganych, lub jeśli mamy takie umiejętności, można struganie takie wykonać samemu. Deseczki nie muszą być szlifowane – owadom to zapewne przeszkadzać nie będzie. Z przygotowanych deseczek budujemy skrzyneczkę o takiej wielkości, jakiej wyobrażamy sobie nasz domek dla owadów. Jeśli ma być on większych rozmiarów, możemy go podzielić na sekcje i przedzielić je poziomymi i pionowymi deseczkami. Jeśli mniejszy, wystarczą tylko ściany zewnętrzne domku. Górę wykańczamy w formie dachu, albo dwuspadowego formując dwie deseczki pod kątem 45 stopni, albo układając nieokorowane kawałki desek imitujące dachówki nachylone ku przodowi. Wnętrze domku należy wypełnić w taki sposób, aby znalazły w nim miejsce owady o różnych wielkościach i potrzebach. A więc jedną część domku wypełniamy okrąglakami z nawierconymi otworami o różnych średnicach, w innej układamy obok siebie suche gałązki, w kolejnej gromadzimy szyszki zamknięte za siatką. W następnej sekcji znajdą się grube ścinki drewniane tworzące zawiłe tunele, w innej części można umieścić wykonane z kory brzozy rulony. Jednym słowem – to, co wyobraźnia Ci podpowie i ile miejsca na fantazję starczy w Twoim domku dla owadów.

Lampiony

Lato się zaczyna i długie letnie wieczory przed nami. Kto nie lubi wieczornych dyskusji, śpiewów, czy po prostu spotkań w miłym towarzystwie latem? Chętnie robimy to w ogrodzie. Aby zapewnić miły nastrój takim spotkaniom proponujemy samodzielne wykonanie lampionów, które w nastrojowy sposób dostarczą światła. Wystarczy zaopatrzyć się w ładne słoiki z nakrętkami, knoty i naftę. Przygotowanie jest niezwykle proste, a cały urok tkwi w elegancji słoika i w tym, że światło daje palący się knot. Ponieważ proponujemy oświetlenie spotkania odbywającego się w ogrodzie, to zapach nafty nie będzie stanowił problemu. W każdej z pokrywek słoika należy wykonać niewielki otwór, przez który przekładamy knot w taki sposób, aby jego dłuższa część mogła wejść do słoika, który z kolei napełniamy naftą. Pokrywkę nakładamy na słoik, a knot, po nasączeniu naftą zapalamy. W taki sposób wykonane lampiony rozkładamy wokół spotkania, w miejscach, które potrzebujemy oświetlić.

Piaskownica

Jeśli masz małe dzieci, zapewne nie unikniesz zabawy w piasku. Mając własne podwórko dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie własnej piaskownicy, w której maluch będzie się bawił bezpiecznie, a jednocześnie będzie zabezpieczony przed palącym słońcem i nie dozna porażenia. Proponujemy zatem, aby zbudować piaskownicę z baldachimem niczym żagiel w łodzi żaglowej. Do wykonania piaskownicy potrzebujemy oczywiście drewna. Najlepiej, aby były to deski heblowane, a także na gładko oszlifowane, bo przecież nie chcemy, aby maluszkowi podczas zabawy wchodziły drzazgi. Z przygotowanych desek należy zbić prostokątną skrzynkę o wielkości zamierzonej przyszłej piaskownicy i wysokości takiej, aby maluch mógł przekroczyć ściankę, ale też, aby pasku we wnętrzu nie było za mało. Dobrze jest jeśli piaskownica ma swoje dno, wówczas atestowany piasek, w który piaskownicę wyposażymy nie będzie miał styczności z podłożem, na którym całość postawimy. W razie czego piaskownicę można nieco zagłębić w gruncie. Boki należy zaopatrzyć w wąską ławeczkę, aby maluch miał gdzie przysiąść budując babki. Przy obu „burtach” naszego żaglowca, w środkowej ich części, stawiamy 2 pionowe belki połączone ze sobą w ich górnej części. Na tej poprzeczce zawieszamy materiał – żagiel stanowiący ochronę przed słońcem. Jego dolne części są przytroczone podobnie jak namiot do podłoża, do dolnej części piaskownicy, dzięki czemu materiał jest naprężony, a maluch chroniony przed słońcem i mżawką.

Ogród tropikalny w słoiku

Nawet nie musisz specjalnie się na tym znać. Wystarczą dobre chęci i zaangażowanie. W wyspecjalizowanej firmie kupisz zestaw niezbędny do założenia ogrodu tropikalnego, wystarczy go zamówić przez Internet. Otrzymasz materiały budulcowe, rośliny, żywe mchy, które umieszczone w słoiku pozwolą na tworzenie unikalnej kompozycji roślinnej. Dokładna instrukcja poprowadzi Cię krok po kroku jak zakładać i pielęgnować ogród i w krótkim czasie staniesz się w tej dziedzinie ekspertem. W zestawie otrzymasz potrzebne materiały typu pęseta, pędzel, rękawiczki, żwirki, piaski, kamienie czy skałki oraz materiały dekoracyjne, aby ogród przedstawiał też wartość dekoracyjną, otrzymasz szklaną butlę z korkiem, starannie dobrane tropikalne rośliny o specjalnie dobranych odmianach i kolorystyce i dużej odporności. To pomysł, który może przerodzić się w pasję.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group