Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2432
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

48. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego

Wiadomości: Szczawno Zdrój
Środa, 15 maja 2013, 6:53
Aktualizacja: Piątek, 17 maja 2013, 9:51
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Przed nami 48 Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie–Zdroju. O atrakcjach, które czekają na melomanów mówili w Teatrze Zdrojowym Tadeusz Wlaźlak – Burmisrz Szczawna–Zdroju, Jerzy Kosek – Dyrektor Filharmonii Sudeckiej, Marzena Sobczyk – Dyrektor Teatru i Krystyna Swoboda – Organizator pracy artystycznej w Filharmonii Sudeckiej. Patronat honorowy nad imprezą – Miniesterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tadeusz Wlaźlak przypomniał na wstępie, że historia imprezy sięga roku 1966. Na początku były to „Dni Henryka Wieniawskiego” a dopiero w latach 80 XX wieku imprezę przekształcono w Festiwal. Początkowo był to „Festiwal Henryka Wieniawskiego”, ale z uwagi na uczestników pochodzących z różnych państw z czasem dodano określenie „Międzynarodowy”. Henryk Wieniawski przebywał w Szczawnie-Zdroju dwukrotnie: w roku 1855 i 1857. Jego pobyt postanowiło uhonorować Wałbrzyskie Towarzystwo Muzyczne i dlatego Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego jest organizowany.

-Jest to jakby spuścizna, którą odziedziczyło nasze miasto do realizacji po Wałbrzyskim Towarzystwie Muzycznym z siedzibą w Szczawnie-Zdroju. Teraz odpowiedzialne za przebieg Festiwalu czują się władze miejskie– powiedział Tadeusz Wlaźlak.

O szczegółach programu Festiwalu opowiadał Jerzy Kosek – Dyrektor Artystyczny Festiwalu i Krystyna Swoboda. Jedną z wielu atrakcji jest niewątpliwie fakt, że zarówno Erzhan Kulibaev, Agata Szymczewska jak i Jozsef Lendvay – soliści Festiwalu - będą grać na instrumentach Stradivarius. Jerzy Kosek podkreślał, że cała ta trójka solistów to wybitni wirtuozi, którzy zdobywają najwyższe laury i uznanie na całym świecie. Kolejną atrakcją będzie spotkanie ze światowej sławy skrzypaczką – Wandą Wiłkomirską, podczas którego artystka będzie opowiadać o swojej karierze, uczniach i studentach. Podczas Festiwalu Agata Szymczewska poprowadzi krótki kurs mistrzowski, warsztaty dla uczniów dolnośląskich szkół muzycznych. Niezwykle interesujący będzie recital Jozsefa Lendvaya, ponieważ będzie wykonywał utwory Paganiniego i Bacha bez akompaniamentu a co za tym idzie słuchacze będą mogli skupić się jedynie na dźwiękach i brzmieniu Stradivariusa.

Na uwagę zasługuje również koncert, który odbędzie się 24 maja o godzinie 22.00. Wystąpi w nim Krzysztof Herdzin Trio a w programie usłyszymy utwory Wieniawskiego i Chopina, ale w nowym, jazzowym opracowaniu.

-Myślę, że będzie to bardzo ciekawy koncert i inne spojrzenie na utwory, które dobrze znamy– powiedziała Krystyna Swoboda.

Inauguracja Festiwalu nastąpi 24 maja o godzinie 19.00, kiedy to w Teatrze Zdrojowym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod dyrekcją Jerzego Koska. Orkiestra wykona I Koncert skrzypcowy fis – moll H. Wieniawskiego i IX Symfonię e - moll „Z nowego Świata” A.Dvoraka. Jako solista w koncercie inauguracyjnym wystąpi Erzhan Kulibaev.

Szczegółowy program 48 Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego dostępny jest na stronie internetowej Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group