Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 3498
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 5 złotych z zamkiem Książ

Piątek, 19 listopada 2021, 7:28
Aktualizacja: 11:28
Autor: red
Wałbrzych: 5 złotych z zamkiem Książ
Fot. organizatorzy
Do obiegu trafiła kolekcjonerska moneta 5 złotowa z wizerunkiem Zamku Książ w Wałbrzychu. Jej oficjalna prezentacja z udziałem prezydenta Wałbrzycha, dra Romana Szełemeja oraz dyrektor oddziału NBP we Wrocławiu, Marii Wawryniewicz odbyła się w Sali Maksymiliana.

Obiegowa i okolicznościowa moneta o nominale 5 zł została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski. W poniedziałek (8 listopada) w Monitorze Polskim Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej opublikowane zostało zarządzenie Adama Glapińskiego, prezesa NBP z 28 października 2021 roku, w sprawie ustalenia wzoru, stopu, masy i wielkości emisji monety o wartości nominalnej 5 zł, z serii „Odkryj Polskę” – Zamek Książ w Wałbrzychu. Na stronie przedniej monety (awersie) centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła, umieszczony został wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej orła półkolem oznaczenie roku emisji: 2021. W otoku, u góry, półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, u dołu półkolem napis: 5 ZŁOTYCH, poprzedzony oraz zakończony perełką. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy. Na rewersie monety centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła, umieszczony został wizerunek zamku Książ w Wałbrzychu od strony południowo-wschodniej, przesłonięty w dolnej części stylizowanymi koronami drzew, w górnej części, w tle zamku, faliste linie. W otoku, u góry, półkolem napis: ZAMEK KSIĄŻ, u dołu półkolem napis: W WAŁBRZYCHU, z lewej strony, wzdłuż krawędzi wyodrębnione pole, na którym w zależności od kąta patrzenia widoczne są napisy: NBP lub rok: 2021. Brzeg monety (bok) Moletowany nieregularnie. Na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180°, rozdzielony gwiazdkami. Średnica (w milimetrach) 24,00. Techniki dodatkowe: efekt kątowy. Stop pierścienia: miedzionikiel (CuNi25), rdzenia: brązal (CuAl6Ni2). Masa (w gramach) 6,54. Wielkość emisji (w sztukach) do 1 000 000.

Pomysłodawcą tej formy upamiętnienia i promocji ze strony Zamku był Artur Szałkowski, specjalista z działu muzealno-edukacyjnego, który pełnił także funkcję konsultanta merytorycznego NBP. Fotografię południowej elewacji zamku, która posłużyła za wzór dla monety wykonał znany wałbrzyski artysta-fotografik Dariusz Gdesz we wrześniu 2020 roku z punktu widokowego Grób Olbrzyma. Do obiegu trafił milion monet z najpiękniejszym zamkiem w Polsce. Opakowaną w eleganckie etui, można ją zakupić we wszystkich punktach sprzedażowych na terenie Zamku Książ w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

25
57%
Cieszy
12
27%
Hahaha
2
5%
Nudzi
2
5%
Smuci
1
2%
Złości
2
5%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group