Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 3926
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 560 okien w Książu

Środa, 8 marca 2023, 12:41
Aktualizacja: 13:44
Autor: red
Wałbrzych: 560 okien w Książu
Fot. Zamek Książ
W Zamku Książ w Wałbrzychu trwa właśnie kolejny etap kompleksowego remontu i konserwacji stolarki okiennej. To duże wyzwanie, bo tylko w głównym budynku zamkowym jest ich aż 560, a w całym kompleksie ponad 1000.

W ramach obecnego, piątego już etapu prac wyremontowane zostaną łącznie 23 zabytkowe okna. Najwięcej z nich, bo aż 14, doczekało się renowacji na pierwszym piętrze skrzydła zachodniego w Apartamentach Cesarskich, które znajdują się bezpośrednio pod dwukondygnacyjną Salą Balową. W tej części zamku aż w siedmiu salach można podziwiać wystawę historycznych fotografii „Książ od kuchni/ Z albumu księcia”. Skrzydło zachodnie wraz z sąsiadującym z nim skrzydłem północnym powstały podczas przebudowy Książa za czasów księcia Jana Henryka XV Hochberg von Pless, w latach 1909-1914.

Do charakterystycznych elementów architektury tej strony Książa należą dwie neorenesansowe wieże zwane Basztą Jerzego (od południowego zachodu) i Basztą Białą (od północnego zachodu).

Prace remontowo-konserwatorskie objęły także stolarkę okienną na pierwszym piętrze skrzydła południowego na korytarzu łączącym salony w amfiladzie barokowej z dwudziestowieczną częścią zamku. Biegnący wzdłuż Sali Krzywej korytarz nosi nazwę Hallu Bolka i pamięta czasy średniowiecznych budowniczych zamku. Dodatkowo wyremontowane zostały dwa okna znajdujące się obok tzw. „skałki szczęścia” czyli odsłoniętego fragmentu skały na której wybudowany jest zamek.

- Trzeci co do wielkości zamek w Polsce to zabytek wymagający kompleksowych remontów i ciągłych nakładów finansowych. Remonty i konserwacja bieżąca drewnianej stolarki okiennej odbywają się zgodnie z programem prac konserwatorskich. W ramach tych prac okna zostały uzupełnione o drewniane ubytki, pomalowane oraz wykonano do nich nowe mosiężne okucia (klamki i zawiasy). Wszystkie zostały także uszczelnione. – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Twoja reakcja na artykuł?

29
76%
Cieszy
4
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
4
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group