Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3258
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 74 rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir

Środa, 12 lutego 2014, 9:30
Aktualizacja: 22:50
Autor: red.
Wałbrzych: 74 rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir
Fot. Robert Bajek
10 lutego przypadała 74 rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków z ziem okupowanych przez ZSRR na Sybir. Z tej okazji pod pomnikiem „Ofiar syberyjskiej Golgoty”, znajdującym się przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ulicy Prymasa Wyszyńskiego w Wałbrzychu złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano hołd Sybirakom.

Ogółem w latach 1940-1941 nastąpiły cztery masowe deportacje, w wyniku których setki tysięcy ludzi wywieziono daleko na wschód. Obszarami docelowymi deportacji były między innymi obwody: czelabiński, mołotowski, archangielski, irkucki, kirowski, jarosławski, iwanowski, nowosybirski, omski i wołogodzki a także takie kraje jak: ałtajski, krasnojarski, baszkirski, jakucki, oraz Komi i Kazachstan.

Deportowani mogli wziąć ze sobą jedynie przedmioty codziennego użytku. Towarowymi i bydlęcymi wagonami, z małymi, zakratowanymi oknami, w katastrofalnych warunkach wywożeni byli na wschód, gdzie czekał na nich głód, bieda, choroby, przenikliwe zimno i ciężka, mordercza praca. Do czasu częściowej zmiany polityki ZSRR i pewnych możliwości powrotu Sybiraków, na wschodzie dziesiątki tysięcy Polaków straciło życie z głodu, zimna, chorób czy wyczerpania fizycznego, spowodowanego wyjątkowo ciężką pracą, w ekstremalnie trudnych warunkach.

Po krótkim przypomnieniu historii sprzed 74 lat pod pomnikiem nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, w czym oprócz Sybiraków Wałbrzyskich udział wziął również Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Następnie w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP odbyła się uroczysta msza w intencji Sybiraków.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group