Środa, 24 czerwca
reklamy

75–lecie Niepokalanek

Audio

Czytaj na głos

Autor: red 1 min czytania

Wczoraj miały miejsce uroczystości z okazji pięknego jubileuszu 75–lecie Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.

W tym czasie szkołę ukończyło ponad 800 absolwentek – część z nich aktywnie uczestniczyła w tym spotkaniu.

Decyzja Kuratora Oświaty i Wychowania we Wrocławiu z dnia 26 sierpnia 1946 roku zwieńczyła starania zgromadzenia Sióstr Niepokalanek o założenie szkoły średniej w Wałbrzychu, powołując do istnienia Prywatne Gimnazjum i Liceum Żeńskie im. Matki Marceliny Darowskiej.

Siedzibą zgromadzenia Sióstr Niepokalanek, jak i szkoły przez nie powołanej do życia, stał się przejęty w posiadanie 26 sierpnia 1946 roku, duży, piękny budynek o trzech kondygnacjach położony przy ulicy 1 Maja w Sobięcinie, wałbrzyskiej dzielnicy leżącej u podnóża masywu Chełmca, w bliskim sąsiedztwie lasów pokrywających jego zbocze. Na obszarze, gdzie graniczą ze sobą kopalnie węgla kamiennego, zakłady koksownicze i elektrownia, w kompleksie Dolnośląskiego Zagłębia Węglowegornz turystycznymi, bogatymi w walory krajobrazowe terenami Pogórza Wałbrzyskiego. Z tego domu, szkoły i miejsca wyszło w świat, w dorosłe życie prawie dziewięćset absolwentek Liceum Sióstr Niepokalanek.

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

TikTokowa Jelonka