Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 1815
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Akcja "Wałbrzych na pTAK!" rozpoczęta

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 24 lutego 2017, 16:07
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W naszym mieście ruszyła skierowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych akcja "Wałbrzych na pTAK!".

Akcja, której pomysłodawcą i inicjatorem jest przyrodnik Krzysztof Żarkowski ma na celu między innymi uwrażliwienie młodych ludzi na przyrodę i podniesienie stanu świadomości ekologicznej.

- Akcja, która w tej chwili się rozpoczyna polega na tym, żeby zbudować sto budek lęgowych dla ptaków. Kilkanaście wałbrzyskich szkół przystąpiło do tego projektu. Jest to jednocześnie zaproszenie do konkursu, który będzie polegał na tym, że z listy kilkunastu gatunków ptaków - dziuplaków, które lęgną się w budkach lęgowych czy dziuplach, grupy reprezentantów każdej szkoły mają przedstawić opowieść o wybranym ptaku. Trzy najlepsze prezentacje będą premiowane nagrodami. Zwieńczeniem akcji będzie spotkanie wszystkich uczestników projektu na ulicy Piasta koło leśniczówki. Będzie ognisko, będzie właściwe wieszanie budek - na jakiej wysokości, jaką metodą - tego się dzieci mają nauczyć, dowiedzieć. Będą profesjonalnie przygotowane grupy z nadleśnictwa i te budki na oczach dzieci powieszą. Jednocześnie po akcji będzie przekazanie każdej placówce trzech budek - jedna będzie powieszona przez specjalistów, dwie zaś zdeponowane i szkoła będzie mogła je powiesić w wybranym miejscu. Z czasem jest możliwy monitoring, czyli kontrola, podglądanie ptaków - powiedział Krzysztof Żarkowski.

Finał akcji odbędzie się 24 marca w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Tam uczniowie wałbrzyskich szkół wykonają z przygotowanych w ZS nr 5 materiałów budki dla ptaków. W ramach akcji odbędzie się też finał międzyszkolnego konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną pt. „Nasze dziuplaki”. Koordynatorem akcji jest Zespół Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu i Nadleśnictwo Wałbrzych.

- Nie można budek robić byle jak. Ważne jest, żeby robić właściwe budki, z właściwych materiałów, nie z płyt wiórowych, bo one się nie nadają, ale z desek. Robi się to fachowo, pod czujnym okiem tych, którzy się na tym znają. Wtedy sukces lęgowy jest dużo większy - powiedział Krzysztof Żarkowski.

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group