Poniedziałek, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 2963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Aktywizacja i integracja osób niewidomych i słabowidzących w Oddziale Zbiorów dla Niewidomych przy Bibliotece pod Atlantami

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 16 listopada 2011, 17:05
Aktualizacja: 17:06
Autor: Kinga
Fot. red
Do finału dobiega półroczna III edycja ogólnopolskiego projektu „Zasłuchaj się w książce..”. Jest to najważniejsze i najbardziej znaczące działanie na rzecz osób niewidomych słabowidzących prowadzone przez Oddział Zbiorów dla Niewidomych w „Bibliotece pod Atlantami” w Wałbrzychu.

Głównym celem tego wydarzenia artystycznego jest rozpowszechnienie czytelnictwa oraz inspirowanie do rozwoju twórczości literackiej wśród osób z silnymi wadami wzroku wzroku. W ramy projektu „Zasłuchaj się w książce…” wpisano także Ogólnopolski Konkurs na Recenzję Książki Mówionej, organizacje warsztatów biblioterapeutycznych oraz organizację cyklu spotkań dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Książka mówiona, dotykana i czytana”, gdzie młodzi czytelnicy kształtują postawy tolerancji i szacunku wobec sprawnych inaczej.

„Biblioteka pod Atlantami” zamierza przeprowadzić tego typy program w przyszłym roku. W tej sprawie złożono kolejny projekt na realizowanie tego zadania w 2012 roku.

Korzystanie ze zbiorów Oddziału Zbiorów dla Niewidomych w „Bibliotece pod Atlantami” jest ogólnie dostępne i bezpłatne, nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku, ale i dla tych, którzy mają trudności z czytaniem oraz po prostu dla tych, którzy słuchając audiobooków, pragną obcować z literaturą, np. podczas podróży.

Szeroki wachlarz w zbiorach: poezja, powieści obyczajowe, przygodowe, sensacyjne, kryminalne, romanse, SF, fantasy, a także lektury szkolne, bajki dla dzieci oraz literatura popularnonaukową (m.in. z filozofii, psychologii, religii, biologii, języka polskiego, historii).

W ramach współpracy międzybibliotecznej książki mówione dostępne są także w bibliotekach: Piaskowa Góra, Podzamcze, Głuszyca, Boguszów-Gorce, Szczawno-Zdrój, Świdnica.

- W ubiegłym roku ze zbiorów Biblioteki dla Niewidomych wypożyczono ponad 5,5 tys. tytułów - podkreśla Beata Kościelna, kierownik Oddziału Zbiorów dla Niewidomych.

Liczba ta potwierdza rosnące zapotrzebowanie na formy czytelnictwa inne niż tradycyjne.

.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group