Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3784
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Andrzej Kosiór szefem MPK [aktualizacja 13:45]

Środa, 6 lipca 2011, 10:20
Aktualizacja: 20:19
Autor: Sven
Wałbrzych: Andrzej Kosiór szefem MPK [aktualizacja 13:45]
Fot. Sven
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma nowego szefa. Został nim Andrzej Kosiór.

Wczoraj Rada Nadzorcza oceniła plan naprawczy MPK złożony przez poprzedni zarząd i uznała, że jest to plan niewystarczający. Prezes Ireneusz Zarzecki podał się do dymisji i ta dymisja została przyjęta. Rada Nadzorcza powołała na to stanowisko, do czasu rozstrzygnięcia konkursu, Andrzeja Kosióra, który dziś objął swoją funkcję.

Andrzej Kosiór, który został przedstawiony na dzisiejszej konferencji prasowej, jest teraz jednoosobowym zarządem spółki, ponieważ razem z Ireneuszem Zarzeckim pracę stracił także jego zastępca Dariusz Kołdon. Razem z likwidacja stanowiska wiceprezesa, zlikwidowano także biura MPK, znajdujące się do tej pory przy ulicy Bolesława Chrobrego. Od teraz spółka ma tylko jeden adres. Jest nim zajezdnia autobusowa przy Ludowej 1d.

Przedstawiając nowego prezesa, p.o. prezydenta Roman Szełemej powiedział, że MPK przynosi straty dopiero od kilku miesięcy, a powodem tego są podwyżki cen paliwa i innych materiałów eksploatacyjnych, niezbędnych do funkcjonowania firmy oraz sytuacja wewnątrz firmy.

Zanim nowy zarząd wprowadzi swój program naprawczy, minie zapewne trochę czasu. Jak na razie MPK przejęło od Zarządu Dróg i Komunikacji dystrybucję biletów. Wydaje się to jednak oczywiste w związku z likwidacją ZDiK. Wydaje się, że likwidacja funkcji wiceprezesa nie będzie jedynym zwolnieniem w firmie. Już stary zarząd w swoim programie naprawczym przewidywał zwolnienia pracowników. Andrzej Kosiór nie wypowiedział się na ten temat, bo nie zdążył się jeszcze zapoznać ze stosowną dokumentacją.

Przyznał za to, że spółka jest zadłużona po uszy i stoi na krawędzi upadłości. Nie sprecyzował dokładnie wysokości długów, mówiąc jedynie o kilku milionach złotych. Jednym z największych i najważniejszych wierzycieli jest ZUS, z którym Kosiór chce się układać w pierwszej kolejności. Bez pozytywnego zaświadczenia z ZUS-u spółka nie będzie mogła się starać o środki zewnętrzne, niezbędne do zakupu nowych autobusów.

Andrzej Kosiór sprawuje funkcję prezesa tymczasowo, do rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko. Konkurs nie został jeszcze rozpisany, a prezes nie chciał zdradzić, czy weźmie w nim udział.

Andrzej Kosiór urodził się 16 kwietnia 1960 w Mieroszowie. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1990 został burmistrzem Mieroszowa. W 1998 roku w okresie rządu Jerzego Buzka był wicewojewodą wałbrzyskim, ostatnim w historii tego województwa. Od 1998 do 2002 roku sprawował mandat radnego sejmiku I kadencji. W latach 1999–2001 pełnił funkcję wicemarszałka województwa dolnośląskiego. Andrzej Kosiór należał do Unii Demokratycznej. Po połączeniu UD z Kongresem Liberalno-Demokratycznym został członkiem Unii Wolności. W 2010 roku kandydował do sejmiku dolnośląskiego z listy regionalnego komitetu wyborczego.

Od 9 lat zajmuje się restrukturyzacją i wdrażaniem programów naprawczych w różnych firmach i jak przyznał - z różnym skutkiem.

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group