• Sobota, 22 lutego 2020
  • Godz. 13:55
  • Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra, Romy
  • Czytających: 2244
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Apel do rządu

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 30 października 2019, 15:32
Aktualizacja: Piątek, 1 listopada 2019, 8:34
Autor: PAW
Fot. archiwum
Rada Miasta Wałbrzycha przekazała apel w sprawie odpowiedniego finansowania oświaty z budżetu państwa.

Rada wystosowała apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów RP, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Finansów oraz parlamentarzystów RP w sprawie odpowiedniego finansowania oświaty z budżetu państwa.
- Ten apel to efekt dyskusji i spostrzeżeń, jakie się nasuwają - tłumaczy Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta. - W przyszłym roku rząd planuje kolejne podwyżki, ale rzaą tych środków w budżecie nie zabezpieczył i obawiamy się, że znów te podwyżki zostaną zrzucone na barki samorządów.

Inicjator wystosowania tego apelu radny Piotr Kwiatkowski podkreśla, że apel ma na celu unaocznić, że za decyzjami rządu nie idą pieniądze i to samorząd ponosi konsekwencje wprowadzanych zmian w oświacie.
- Uważam, że kwestia oświaty to zadanie, które powinno być finansowane przez rząd - dodaje prezydent Roman Szełemej. - Utrzymywanie oświaty w takim zakresie, jak ma to obecnie miesce, przekracza możliwości samorządu. Postawa rządu w tej kwestii jest niesprawiedliwa, bo nowe regulacje obciążają samorząd i dlatego jeśli to się nie zmieni, to trzeba zdać sobie sprawę, że samorządy będą musiały rezygnować z innych planów, by pokryć te zobowiązania względem nauczycieli.

Oto treść apelu radnych:

Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów RP, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Finansów oraz parlamentarzystów RP

Radni Gminy Wałbrzych, w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną, po analizie skutków wdrożenia podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w wysokości 9,6% od 1 września 2019 r. oraz zapowiadanym wzroście minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2020 r., apelują o zagwarantowanie samorządom terytorialnym środków finansowych na edukację w wysokości adekwatnej do ponoszonych na ten cel wydatków. Z pełną odpowiedzialnością, w oparciu o oficjalne dane finansowe, twierdzimy, że nasza Gmina nie otrzymała pełnej rekompensaty skutków finansowych podwyżek płac nauczycieli ustalonych przez rząd. Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli, która została wynegocjowana przez MEN ze związkiem zawodowym „Solidarność” nie była konsultowana ze stroną samorządową, a środki, które zostały zabezpieczone w budżecie państwa nie zabezpieczyły jej realizacji.

Równie istotną kwestią pozostaje zagadnienie ustalenia dodatku za wychowawstwo w szkołach w wysokości nie mniejszej niż 300 zł bez konsultacji ze stroną samorządową, która dotychczas samodzielnie w swoich regulaminach wynagradzania określała wysokość tego dodatku. Uważamy, że jest to sytuacja niedopuszczalna i wiąże się z zaangażowaniem dodatkowych środków z budżetu jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019 i latach kolejnych. Konsekwencje finansowe związane z ustaleniem tej kwoty dodatku spadły na Gminę Wałbrzych i jest przez nią w całości finansowana (497 432 zł w roku 2019). Co ważne również wprowadzenie nowego dodatku dla nauczycieli stażystów nie wiąże się w żaden sposób z automatycznym zapewnieniem dodatkowych środków finansowych w pełni rekompensujących skutki tej zmiany. Aby zagwarantować wypłatę podwyżek oraz dodatków w roku 2019 musieliśmy jako samorząd zaangażować dodatkowe środki w wysokości 20% w stosunku do otrzymanych środków na ten cel.

Od wielu lat samorządy terytorialne, realizując zadania oświatowe, otrzymują środki finansowe z budżetu państwa nieadekwatne do skali wykonywanych zadań. Wysokość tego niedoszacowania wzrosła znacznie po wprowadzeniu zmian w systemie oświaty w 2016 roku. Z pełną odpowiedzialnością, w oparciu o oficjalne dane finansowe oraz analizy Związku Miast Polskich, twierdzimy, że zarówno w roku 2017, 2018, jak i 2019 samorządy terytorialne nie otrzymały pełnej rekompensaty skutków finansowych realizowanych zadań oświatowych.

Otrzymywana subwencja oświatowa pokrywa jedynie część wydatków gminy związanych z funkcjonowaniem szkół. Utrudnia to znacznie realizację zadań oświatowych, obciąża finanse samorządu, niwecząc możliwości rozwojowe, zwłaszcza średnich miast oraz większości miast na prawach powiatu, co jest sprzeczne ze strategią rządu.

Nasza Gmina, podobnie jak wiele innych gmin w Polsce, od lat inwestuje w edukację dzieci i młodzieży. Staje się to jednak z roku na rok coraz trudniejsze, gdyż rosną dopłaty samorządów do realizacji zadań objętych subwencjonowaniem, zapewniających minimalne standardy edukacji. W ostatnich latach luka pomiędzy bieżącymi wydatkami a bieżącymi dochodami oświatowymi w samorządach rośnie w niespotykanym wcześniej tempie. W roku 2016 wynosiła ona około 17,8 mld zł (39% dochodów), a w roku 2018 – prawie 23,5 mld zł (50% dochodów). Jeśli przyjmiemy, że wysokość tej luki jest miarą wysiłku samorządów na rzecz utrzymania oświaty, gdyż musi być ona pokryta z dochodów własnych, oznacza to, że wysiłek samorządów ponoszony na rzecz utrzymania oświaty zwiększył się w ciągu dwóch ostatnich lat
o 32 procent.

Z uwagi na postępującą skalę niedofinansowania zadań oświatowych objętych subwencją i postępujący wzrost dopłat samorządu do subwencji jako radni Gminy Wałbrzych apelujemy o:

1. Rozpoczęcie, w trakcie prac nad budżetem na rok 2020, procesu zwiększania nakładów na system oświaty, tak aby budżet centralny w pełni zabezpieczał środki finansowe na realizację zadań oświatowych. Tylko odpowiedni poziom finansowania oświaty z budżetu państwa zapewni wysoką jakość edukacji i szanse rozwojowe dla dzieci i młodzieży.

2. Wzrost o 30% kwoty części oświatowej subwencji ogólnej oraz dotacji przedszkolnej. Zmiany w systemie oświaty, wprowadzane od 2016 r., generują coraz większe koszty funkcjonowania, które są notorycznie niedoszacowane przez rząd. Jedynie wzrost subwencji zapewni samorządom dodatkowe środki finansowe w pełni rekompensujące skutki wprowadzonych zmian.

3. Zmianę zasad wypłacania wynagrodzeń dla nauczycieli, ustalanych obecnie w trybie negocjacji ministra edukacji ze związkami zawodowymi. Skoro samorząd nie posiada żadnego istotnego wpływu na wysokość wynagrodzeń, a otrzymywane w subwencji środki finansowe nie pokrywają ich kosztów, wnioskujemy, aby wypłacane były one bezpośrednio z budżetu państwa (w formie dotacji celowej dla gmin, powiatów i województw). W ten sposób rząd weźmie odpowiedzialność za podejmowane przez siebie decyzje dotyczące kluczowej dla finansowania oświaty kwestii, jaką jest wynagradzanie nauczycieli. Wyrażamy także głębokie zaniepokojenie sytuacją, iż zapowiadane podwyższenie minimalnego wynagrodzenia doprowadzi do sytuacji, w której od 1 stycznia 2020 r. nauczyciele stażyści i kontraktowi
będą zarabiali mniej od pracowników obsługi szkół, co jest sytuacją niedopuszczalną.

Twoja reakcja na artykuł?

6
17%
Cieszy
1
3%
Dziwi
5
14%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
23
64%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~paweł 30-10-2019 15:45
ej wy z Wałbrzycha to wy chcieliście podwyżek dla nauczycieli czy nie ?? Zdecydujcie się przypominam ze cześć pensji nauczycielskiej jest z samorządu !!
~v7 30-10-2019 15:50
Jak wprowadzicie 21 postulatów, co to się tak nimi POdniecacie, to wówczas nauczyciele będą pracować za darmo, a na razie pokażcie jak się robi biznes, a nie Starą Złomiarnie i tysiące barierek wokół miasta. Kto namawiał do strajku nauczycieli, to teraz swoją dietę oddaj 😀
~J-23 30-10-2019 17:45
do: ~v7 (15:50)
v7 skad Ty masz informacje? Albo inaczej: kto ci donosi? (Ale informacje prima sort) A zdjecie idealnie oddaje rzeczywistość: zaduma radnego nad stanem polskiej oświaty.
użytkownik facebook 30-10-2019 16:03
W Polsce to normalnie funkcjonują ( dofinansowane są ) tylko Urzędy Skarbowe.
~Witek 30-10-2019 18:40
do: użytkownik facebook (16:03)
...i włodarze miast.
~Cezary 30-10-2019 17:26
Niech wasz prezydent kasiore skombinuje a jak nie to siedziec cicho i zdychac. Mam nadzieje ze Rzad niczego nie da,ani grosza.
użytkownik facebook 30-10-2019 18:12
Powinni sobie wziąć te pieniądze z podwyżki za wywóz śmieci 👹👹👹👹👹👹
~Pis niszczyciele 30-10-2019 18:51
Inne miasta poszły z tym do sądu, PiS przeprowadził reforme, to niech PiS płaci. Rozumiem że PiS chce aby ludzie byli tempi i żeby łatwo się sterowało ludzmi. Ale to nie ta droga, albo dbamy o państwo albo go rozwalamy od środka.
~TROLL 31-10-2019 8:56
do: ~Pis niszczyciele (18:51)
Obowiązkiem uczciwego obywatela, a za takiego widzę się masz, jest teraz obserwowanie samochodów "twoich samorządowców", z samochodami "gienusza" włącznie. Należy zwracać uwagę na to, czy jeżdżą z opuszczonymi czy już z podniesionymi szybami...
~Bicz_bozy 30-10-2019 19:05
Nie od dziś wiadomo, że oświata to jeden z głównych wrogów pisu. Znakomita większość ludzi choćby przeciętnie wyedukowanych nigdy przecież nie stanie się wyborca pisu. Chyba, że będzie częścią programu koryto plus - pisowcy to albo chciwi cynicy, albo słabo wykształceni, zmanipulowani ludzie. W jednym i drugim przypadku edukacja "nie dmucha w pisowskie żagle".
~Pis niszczyciele 30-10-2019 19:42
do: ~Bicz_bozy (19:05)
Tu masz racje, dlatego chcą zdemolować edukację, czyli zniszczyc podstawowy fundament społeczeństwa jakim jest wiedza. Naziole wytłukli Polsce intelektualistów w czasie wojny, teraz PiS niszczy to co zostało. Tylko pytanie na czyje zlecenie Żydów ? Ruskich czy Szwabów ? Jeśli ktoś kocha swój kraj to nie niszczy go od środka, nie niszczy podstawy jakim jest edukacja.
~smród hejterstwa 30-10-2019 21:27
do: ~Bicz_bozy (19:05)
Puknij się lepiej w chory pusty łeb razem z innymi hejterami.
~Jan 30-10-2019 22:04
do: ~Bicz_bozy (19:05)
Jesteś ofiarą Syndromu Sztokholmskiego. Pewnie za poprzednio rządzących szkodników z partii zewnętrznej (za de Gaullesem) byłeś spauperyzowany i pewnie nie czerpałeś korzyści z tamtej władzy. Ale uzależnienie od TVN i ich gra na twoich kompleksach powoduje, że nie dasz na szkodników powiedzieć złego słowa. Klasyczny Syndrom Sztokholmski.
~TROLL 31-10-2019 8:58
do: ~smród hejterstwa (21:27)
Nie zwracaj na niego uwagi, to idi ota...
~Rysiu 30-10-2019 19:51
Apel powinien dotyczyć Gurnika i braku piniendzy na drórzynę. Dla mieszkancuw to jesd rozrywka, ja kiedyś z kolerzankom poszłem do teatru, a tam drogo i nic nierozómiem, skaczom, piszczom i muwiom hyba nie w naszym jenzyku.
~HAZAEL 30-10-2019 23:24
Jakie pieniądze od rządu...... Morawiecki przed wyborami zapowiedział na 2020 rok zrównoważony budżet. Wiadomo, że kłamał jak zawsze, ale gdyby dał na szkolnictwo, szpitale i ratowanie chorych dziura budżetowa rosłaby jeszcze w większym stopniu.
~Józwa 31-10-2019 9:11
do: ~HAZAEL (23:24)
Jakie pieniądze od rządu. Trza po nie iść do sztukmistrza Rostowskiego. On by wam lemingom dał, ale kopa w d...
~Jerzy Jacek Pilchowski 30-10-2019 23:48
Rząd dał część pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Teraz samorządy muszą dodać przypadającą na nie część. Nie powinno być z tym problemu gdyż wiemy wszyscy, że pan prezydent Szełemej popierał strajk nauczycieli. Nie bardzo więc rozumiem dlaczego nagle niektórzy zaczynają krzyczeć; Aj! Waj!
~Tadeusz Zieliński 31-10-2019 6:26
Skoro rząd podwyższył pensję dla nauczycieli to dlaczego przekazał do samorządów tylko część pieniędzy? PiS to partia oszustów i tyle.
~TROLL 31-10-2019 9:00
do: ~Tadeusz Zieliński (6:26)
Tobie powiem to samo, co powyżej: Obowiązkiem uczciwego obywatela, a za takiego widzę się masz, jest teraz obserwowanie samochodów "twoich samorządowców", z samochodami "gienusza" włącznie. Należy zwracać uwagę na to, czy jeżdżą z opuszczonymi czy już z podniesionymi szybami...
~Jerzy Jacek Pilchowski 31-10-2019 11:09
do: ~Tadeusz Zieliński (6:26)
Część kosztów kształcenia dzieci POWINNA być opłacana przez samorządy na terenie których te dzieci (i ich rodzice) mieszkają.
użytkownik facebook 31-10-2019 10:21
Najpierw plują na rząd a potem listy piszą ? Niekonsekwencja .
~Adam 67 31-10-2019 17:16
Jaka szybka zmiana tematu już zapomnieli o podwyżkach za wywóz śmieci. Jesteście zalosni
~ 23-11-2019 14:46
Bruksela Wam da

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group