Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 2286
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Apel społeczności PSP nr 12 do radnych

Poniedziałek, 2 stycznia 2012, 7:43
Aktualizacja: 7:45
Autor: red
Wałbrzych: Apel społeczności PSP nr 12 do radnych
Fot. PAW
Zwrócili się do nas przedstawiciele społeczności szkolnej PSP nr 12, by zaprezentować ich apel do radnych miejskich Wałbrzycha.

Rada Rodziców oraz Społeczność Publicznej
Szkoły Podstawowej nr 12
im. Włodzimierza Puchalskiego
w Wałbrzychu

APEL SPOŁECZNOŚCI PSP NR 12 DO RADNYCH MIASTA WAŁBRZYCHA

W imieniu całej Społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Wałbrzychu prosimy o wsparcie w naszych działaniach mających na celu uratowanie placówki zagrożonej likwidacją. Zapraszamy Państwa 3 stycznia o godzinie 16.00 do uczestnictwa w poświęconemu temu problemowi spotkaniu, które odbędzie się w auli naszej szkoły. Liczymy na to, iż Państwa obecność zapobiegnie sytuacji, która miała miejsce podczas pierwszego spotkania nauczycieli naszej szkoły z Panem Prezydentem oraz Panią doktor Dobrowolską – Bielecką, kiedy to wszystkie merytoryczne argumenty były odrzucane jako nieistotne lub populistyczne. Jak się Państwo niebawem przekonają, zespół, który zawyrokował o likwidacji naszej szkoły, ma niepełne lub fałszywe dane na temat placówki.

My, rodzice, nie damy się zastraszyć tak, jak usiłowano to zrobić z nauczycielami wychowującymi nasze dzieci. Pan Prezydent stale powołuje się na fakt, iż nie można bronić murów, ale nasza szkoła to nie tylko mury... Rzeczywiście, budynek przy ulicy Mickiewicza 24 znajduje się w najstarszej części Wałbrzycha, a tradycje wychowawczo – dydaktyczne w tym miejscu sięgają XIX wieku, ale to nie o mury walczymy.

W PSP nr 12 uczy się obecnie 293 uczniów w 12 oddziałach, średnia na oddział wynosi 24,41 ucznia, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem. Dwie klasy I. są bardzo liczne – 32 i 33 uczniów, ponadto z danych demograficznych wynika, iż liczba dzieci urodzonych w latach 2000 – 2007 i zameldowanych w naszym rejonie pozostaje na stałym poziomie. Szkoła cieszy się znacznym zaufaniem publicznym, na co wskazuje duża liczba dzieci spoza rejonu (152 osoby na 293) uczących się w niej. Do szkoły uczęszcza też wielu uczniów mieszkających w rejonie, których nie wykazują dane statystyczne z powodu braku meldunku.

Budynek usytuowany jest w centrum miasta przy głównej drodze dojazdowej, blisko przystanków komunikacji miejskiej, co ułatwia nam, rodzicom, dowóz dzieci. Ponadto blisko znajdują się trzy przedszkola, co stanowi dla rodziców rodzin wielodzietnych spore ułatwienie.
W roku szkolnym 2010/11 jako jedyna wałbrzyska placówka szkoła otrzymała certyfikat Bezpieczna Szkoła, wydany przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu, co jest faktem, który można pozostawić bez żadnego komentarza. Zmianowość wynosi 0,87 (według danych Urzędu Miejskiego łączenie placówek lub likwidacja wchodzi w grę przy zmianowości poniżej 0,75).

Gmina dopłaciła do zadań finansowanych z subwencji oświatowej w roku 2011 tylko 287 829 zł, co w porównaniu z wydatkami na inne szkoły jest kwotą niewysoką. Większość remontów wykonywana jest we własnym zakresie przy znacznym współdziałaniu nas, rodziców. Inwestycje i remonty poczynione w ostatnich latach to: nowoczesne toalety szkolne i odświeżenie sali gimnastycznej, ponadto nowoczesna kotłownia gazowa, która spełnia normy ekologiczne.

Placówka wyposażona jest w odnowioną salę gimnastyczną, która znajduje się na 1. piętrze w centralnej części budynku. W budynku znajdują się również: biblioteka, szatnie, sekretariat, gabinet dyrektora, wicedyrektora, pielęgniarki, pedagoga, sala informatyczna oraz pomieszczenie, gdzie wydawane są posiłki. Toalety szkolne i kotłownia przeszły gruntowny remont, tak więc nie ma potrzeby dodatkowego inwestowania w tym zakresie. Remont kotłowni przyczynił się do zmniejszenia kosztów utrzymania budynku w sezonie grzewczym.

Szkoła Podstawowa nr 12 dysponuje ośmioma salami na parterze budynku, pozostałe sześć sal lekcyjnych rozmieszczonych jest w dwóch skrzydłach. Warunki pracy są dobre i bezpieczne, co potwierdził Dolnośląski Kurator Oświaty we Wrocławiu. Szkoła spełnia zalecane standardy w zakresie bezpieczeństwa i higieny.

Placówka posiada wystarczającą dla jej potrzeb salę gimnastyczną wraz z salką korekcyjną, a ponadto w dużym zakresie korzysta z nowoczesnego miejskiego zaplecza sportowego, co przekłada się na wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym szkół. Placówka nie posiada boiska szkolnego, a pomimo tego w roku szkolnym 2010/2011 otrzymała tytuł „Sportowej szkoły Roku” – jest najlepszą podstawową szkołą sportową w Wałbrzychu.

Szkoła realizuje projekt unijny „Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I – III”, który obejmuje 70 uczniów. Pozyskano również środki na realizację programu „Radosna Szkoła” na wyposażenie miejsca zabaw w szkole.

Uczniowie PSP nr 12 mogą poszczycić się wieloma sukcesami w znaczących konkursach pozaszkolnych: „ZDolny Ślązaczek” (w roku szkolnym 2010/11 finalistą w etapie wojewódzkim był nasz uczeń – jako jedyna osoba z Wałbrzycha), „Być Kimś” II LO (2010-12 – 3 laureatów), „Disce Puer Junior” I LO (2010/11- 2 finalistów). 2011/12 - I. miejsce w powiatowym konkursie na najlepszy klub krajoznawczo – turystyczny (PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej).

Nauczyciele naszej szkoły od wielu lat organizują powiatowe i międzyszkolne konkursy: przyrodniczo – ekologiczne, historyczne (Wśród królów i rycerzy, Świat dawnych Słowian), języka angielskiego (Reader’s Challenge), piosenki turystycznej (Wędrówka z piosenką), literacko – plastyczne (Magiczne wiersze Juliana Tuwima), które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w Wałbrzychu.

W szkole od szeregu lat prężnie działa wolontariat, ściśle współpracując zresztą z Urzędem Miasta. Zamknięcie placówki pociągnęłoby za sobą zakończenie jego działalności, a na podstawie przepisów Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, a także praw podmiotowych wywodzonych z norm konstytucyjnych o dobrowolnym zrzeszaniu się, uczniowie mają prawo do wykonywania zadań na rzecz lokalnej społeczności.

Szkoła prowadzi nie tylko działalność dydaktyczno – wychowawczą i opiekuńczą, ale jest także ośrodkiem kulturalnym. Jej zamknięcie spowoduje degradację społeczną okolicy. W minionych latach, we współpracy z Radą Wspólnoty Samorządowej „Śródmieście” i Bankiem Zachodnim zorganizowano tu imprezy integrujące społeczność lokalną. Były to festyny z okazji Dnia Dziecka, festyny sportowe „O słodki puchar Dwunastki”, festyn „Barwy jesieni”. Szkoła ściśle współpracuje ze Środowiskową Drużyną Harcerską „Mrówy”, organizuje również weekendowe wycieczki dla uczniów w ramach akcji „W sobotę nie ma nas w domu” przy współpracy z PTTK, Oddziałem Ziemi Wałbrzyskiej.

Uważamy, że już na podstawie wyżej wymienionych danych można zacząć wątpić czy decyzja dotycząca likwidacji naszej szkoły wynika na pewno z przesłanek merytorycznych lub ekonomicznych. Osoby, które podpisały wyrok na nas i nasze dzieci, nie znają naszej szkoły, mają błędne przeświadczenie o nas, rodzicach uczniów tej szkoły jako patologii społecznej, której trzeba się pozbyć. Osoby te nie potrafią nawet podać prawdziwych danych, tak jak liczba sal lekcyjnych, co upubliczniają w mediach, mówiąc o małej szkole i kształtując nieprawdziwy obraz naszej placówki.

Łatwo jest wydać wyrok, trudniej jest spojrzeć skazanemu w oczy, dlatego zapraszamy wszystkich Radnych, także tych, którzy już wydali na nas wyrok – przyjdźcie i spójrzcie nam w oczy. Zapraszamy także tych Radnych, którzy mają mieszane uczucia, ponieważ jak obserwujemy, my – rodzice, Was – Radnych również wprowadza się w błąd. Nie dajcie się zmanipulować tak, jak próbuje się manipulować opinią publiczną. Nasi nauczyciele są solidarni ze społecznościami innych szkół, co udowodnili w czasie pierwszego spotkania z Prezydentem Wałbrzycha.

My, rodzice, protestujemy przeciwko upychaniu naszych dzieci w ogromnych zespołach szkolnych, w licznych klasach, tak jakby to były jakieś śmieci. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, o czym zespół do spraw reorganizacji sieci szkół zdaje się zapominać. Bezpieczeństwo w szkole, a także w drodze do niej. W dzisiejszych czasach dużo się mówi o przemocy i agresji wśród uczniów, ale czy umieszczenie np. 300 uczniów w szkole, która już liczy 400 osób jest dobrym rozwiązaniem? Ze strony ekonomicznej na pewno, jednak należy wziąć pod uwagę również inne czynniki, a dzieci nie powinny stać się elementem przetargowym. Jeżeli budżet miasta jest tak napięty, skąd miasto weźmie pieniądze na remont i dostosowanie szkół, do których mają trafić uczniowie? Jak zabezpieczy środki na transport tak dużej liczby uczniów?

Tak, szkoła to nie mury, szkoła to przede wszystkim dzieci i ich rodzice, którzy tworzą społeczność lokalną, społeczność z tradycjami, które zostały wypracowane przez lata.

Nam też jest smutno i przykro, że nasze dzieci zamiast cieszyć się feriami świątecznymi wolały wziąć udział w akcjach poparcia dla szkoły. A mają takie prawo – mówią o tym wyraźnie artykuły Konwencji o Prawach Dziecka.

Czy intencją władz jest niszczenie tego, co dobre? Wybraliśmy Państwa, żebyście byli naszymi reprezentantami, dlaczego pozwalacie robić z siebie katów? Nie wolno dopuścić do tego, aby wieloletni bogaty dorobek pedagogiczny, społeczny i materialny szkół został zaprzepaszczony, a sześć placówek zniknęło z mapy oświatowej Wałbrzycha.

Z poważaniem,
Rada Rodziców i Społeczność
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Wałbrzychu

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group