Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 8065
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Apelują o wycofanie karty

Piątek, 22 października 2021, 6:46
Autor: red
Wałbrzych: Apelują o wycofanie karty
Fot. użyczone
– W związku z tym, że Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, w tajemnicy przed mieszkańcami miasta i bez upoważnienia Rady Miejskiej Wałbrzycha, podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym, złożyłem w imieniu Klubu Radnych PiS wniosek do porządku obrad Rady Miejskiej wraz z projektem Apelu o wycofanie podpisu pod tym kontrowersyjnym dokumentem – pisze Jerzy Langer, Przewodniczący Klubu Radnych PiS.

Apel do Prezydenta Miasta Wałbrzycha

Radni Gminy Wałbrzych, w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną, wzywają Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja do wycofania podpisu złożonego pod Europejską Kartą Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.
W dniu 11 października Rada Gmin i Regionów Europy oraz Związek Miast Polskich zorganizowały w Poznaniu ceremonię podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Władze Wałbrzycha reprezentował Prezydent Roman Szełemej, który podpisał ten dokument. Zrobił to w imieniu mieszkańców Miasta bez jakiejkolwiek konsultacji i zapowiedzi. O podpisaniu Karty poinformował dopiero kilka dni po tym zdarzeniu.

Na podpisanym blankiecie znajduje się zapis, że reprezentowana przez Prezydenta Wałbrzycha władza lokalna wyraża formalną zgodę na przyjęcie Karty oraz przestrzeganie jej postanowień. Ponadto Prezydent oświadczył, że posiada należyte uprawnienie do działania w imieniu władzy lokalnej w tym zakresie.

Uważamy, że tryb podpisania Karty był sprzeczny z prawem, gdyż odbył się bez konsultacji i upoważnienia Rady Miejskiej Wałbrzycha, ale ogromne zastrzeżenia wywołuje też jej treść.
Karta jest dokumentem promującym oprócz zasady równości także budzące duże wątpliwości postulaty zwalczania stereotypów dotyczących płci.

W świetle Konstytucji RP, wszyscy są równi wobec prawa. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym. Konstytucja jest gwarantem równości wszystkich obywateli.

Karta ingeruje w sprawy ustrojowe zastrzeżone dla ustawodawcy, reprezentuje określony światopogląd i nakłada na samorząd terytorialny nie należące do niego obowiązki.

Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wycofanie przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha podpisu złożonego pod Europejską Kartą Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Twoja reakcja na artykuł?

40
46%
Cieszy
11
13%
Hahaha
3
3%
Nudzi
1
1%
Smuci
10
11%
Złości
22
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group