Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3746
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Babski Comber 2017

Niedziela, 3 grudnia 2017, 13:30
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Wałbrzych: Babski Comber 2017
Fot. Piotr Skomorokiewicz
W Klubie Montownia na terenie Starej Kopalni odbyła się barbórkowa impreza tylko dla pań – Babski Comber.

Impreza wchodzi w skład Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2017. Tegorocznym motywem Babskiego Combera była żegluga i morze. W tym morskim klimacie prawie sto kobiet świętowało żeński odpowiednik męskiej Karczmy Piwnej.

Dla uczestniczek przewidziano śpiew piosenek dotyczących morza, konkursy i wspólną zabawę. A wszystko rozpoczęło się od złożenia specjalnego ślubowania-przysięgi, założenia i pocałowania na palcu lewej ręki pierścionka w kształcie rybki. Skoro tematem przewodnim było morze to nad zabawą czuwał oczywiście Kapitan statku i jego wierni pomagierzy.

Według pewnej legendy comber pochodzi od nazwiska pewnego burmistrza lub wójta Krakowa. Słynął on z okrutnego traktowania przekupek, m.in. targał je za włosy, przeklinał i często nakładał na nie wysokie kary. Podobno ten okrutny zarządca Krakowa umarł w Tłusty Czwartek, a w mieście, przede wszystkim wśród handlarek zapanowała powszechna radość, które wychodząc na ulicę, krzyczały „Comber zdechł!”. Babski Comber w Wałbrzychu odbywa się podczas obchodów Barbórki i jest odpowiedzią pań na Karczmę Piwną świętowaną przez górników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group