Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 1953
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Babski Comber w Boguszowie–Gorcach tuż, tuż...

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Niedziela, 4 lutego 2018, 6:36
Autor: red
Fot. UM Boguszów–Gorce
Już w najbliższy czwartek (8 lutego) w Szybie Witold w Boguszowie–Gorcach spotkają się panie na największej i najstarszej w regionie – tradycyjnej BABSKIEJ BIESIADZIE COMBROWEJ.

Zwyczaj organizowania zabawy zapustnej, potocznie zwanej Babskim Combrem, wywodzi się jeszcze ze średniowiecza i choć Combry odbywały się w różnych regionach Polski to najstarsze przekazy dotyczące tego zwyczaju związane są z regionem krakowskim. To właśnie tam (zawsze w tłusty czwartek) pociesznie przebrane i podchmielone kobiety urządzały frywolne zabawy. Obowiązkowy był też pochód na czele którego panie niosły wielką słomianą kukłę (zwaną Combrem) symbolizującą mężczyznę, nad którą z ochotą się pastwiły.

Ta tradycyjna impreza kostiumowa doskonale przyjęła się również w Boguszowie-Gorcach. Od ponad dwudziestu lat, rokrocznie biesiaduje tu około 150 pań, które pod dyktando Marszałkini składają combrową przysięgę, tańczą, śpiewają, a niepokorne z uśmiechem dają się zamykać w dyby lub poddają surowym razom leciwego dupochlasta.

Tegorocznej imprezie towarzyszy temat bajkowy spodziewać się więc można, że Boguszów-Gorce opanują piękne królewny, różnej maści czarownice, czerwone kapturki, smurfetki i inne bajkowe kobietki.

Wszystkie bilety na biesiadę zostały już sprzedane - jak co roku rozeszły się niczym świeże bułeczki. Panie które nie zdążyły z zakupem zapraszamy za rok – oczywiście w tłusty czwartek, i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z ubiegłorocznego Combra, a wszystkim szczęśliwym posiadaczkom biletów życzymy zabawy do upadłego!

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group