Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2828
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Stare Bogaczowice: Badania na Zamku Cisy

Czwartek, 13 lipca 2017, 15:17
Aktualizacja: 15:20
Autor: red
REGION, Stare Bogaczowice: Badania na Zamku Cisy
Fot. użyczone
Od początku lipca ruiny Zamku Cisy tętnią życiem. Na terenie obiektu, Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzają badania naukowe pod kierunkiem dr Artura Boguszewicza.

Badacze wybrali to miejsce nie bez powodu. Choć zamek Cisy jest jednym z lepiej zachowanych warowni średniowiecznych na Dolnym Śląsku, to nasza wiedza na temat jego początku i kolejnych faz rozwoju jest znikoma. Wiadomo, że w drugiej połowie XIV w. Księżna Agnieszka Habsburżanka samodzielnie rządząca księstwem świdnicko-jaworskim po śmierci swego męża Bolka II często odwiedzała Cisy, jednak niewiele potrafimy powiedzieć o kształcie budowli pełniących wówczas funkcje rezydencji władczyni i jej dworu. Dr Artur Bogusz podkreśla, że wpływ na decyzję miała również otwartość Gminy Stare Bogaczowice.
- Jest to środowisko zainteresowane rozwojem zarówno pod kontem turystycznym, jak i historycznym regionu. Władze Gminy oraz Nadleśnictwo Wałbrzych wyszło nam naprzeciw, co znacznie ułatwia prowadzenie badań – mówi wrocławski naukowiec. Badania prowadzone są na północnym podzamczu, przy obwodzie obronnym oraz u podnóża zamku, gdzie odsłonięta została średniowieczna pochylnia, Może lepiej: którą mogła być dostarczana na zamek woda w beczkach z pobliskiego ujęcia.

Prowadzone badania mają charakter rozpoznawczy w celu sprecyzowania strategii dalszych prac archeologiczno-architektonicznych i konserwacji muru zamku w porozumieniu z Gminą Stare Bogaczowice, Nadleśnictwem Wałbrzych i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group