Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4403
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Barbórka na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego?

Czwartek, 31 marca 2022, 8:32
Aktualizacja: 9:35
Autor: red
Wałbrzych: Barbórka na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego?
Fot. organizatorzy
Górnictwo w Wałbrzychu od wieków kształtowało charakter miasta oraz wpływało na życie jego mieszkańców. Mimo, iż lokalne kopalnie węgla kamiennego zostały zlikwidowane w latach 90. XX wieku, to pamięć o dawnej świetności przemysłu węglowego oraz o tradycjach górniczych pozostaje nadal żywa we wspomnieniach byłych górników, niejednokrotnie również w naszych rodzinach bądź wśród krewnych.

Szczególnym i najważniejszym wydarzeniem miejskim są coroczne obchody Barbórkowe oraz towarzyszący im Festiwal Tradycji Górniczych.

Odpowiadając na potrzebę upamiętniania górniczej tożsamości, Stara Kopalnia wspólnie ze stowarzyszeniami górniczymi i pasjonatami lokalnej historii zainicjowała ideę wpisania Barbórki w Wałbrzychu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i przygotowała wersję roboczą wniosku o wpis.

- Zapraszam serdecznie do włączenia się w prowadzone aktualnie społeczne konsultacje i wsparcie tego niezwykle cennego dla całego Wałbrzycha przedsięwzięcia. Na państwa poparcie, a także uwagi i sugestie do treści przygotowanego wniosku, czekamy do 6 kwietnia. Dokument w wersji roboczej jest dostępny do wglądu i konsultacji dla wszystkich zainteresowanych w dni robocze godzinach 10:00 – 15:00 do 6 kwietnia 2022 roku w sekretariacie w Starej Kopalni. Dodatkowe pytania prosimy kierować pisemnie na adres: barborka@starakopalnia.pl - informuje Stara Kopalnia.

9 kwietnia o godzinie 11:00 w Sali Multimedialnej Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie, którego celem będzie ostateczne omówienie sporządzonego wniosku i wspólne wypracowanie oraz zaakceptowanie przez obecnych programu ochrony dziedzictwa naszego święta.

Twoja reakcja na artykuł?

4
31%
Cieszy
6
46%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
15%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group