Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 5725
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Barokowe meble w Książu

Niedziela, 17 lipca 2022, 14:33
Aktualizacja: 14:35
Autor: red
Wałbrzych: Barokowe meble w Książu
Fot. Zamek Książ
Zamek Książ w Wałbrzychu jest najlepiej wyposażoną i udekorowaną cennymi dziełami sztuki i obiektami zabytkowymi dawną rezydencją arystokratyczną na Dolnym Śląsku.

Cenne barokowe meble oraz szable kawaleryjskie to kolejne zabytki, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu. Eksponaty wyposażą Salę Jana Henryka na III piętrze. To kolejna odsłona współpracy między instytucjami, zainicjowanej w 2015 r. otwarciem wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”. Dodatkowo salon został udekorowany czterema barokowymi obrazami ze zbiorów muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz artefaktami od prywatnych depozytariuszy.

- Zamek Książ w Wałbrzychu konsekwentnie realizuje politykę udostępniania kolejnych przestrzeni oraz doposażania poszczególnych komnat. Dzięki trwającej już ponad siedem lat naszej współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu wiele z oryginalnych elementów wyposażenia Książa wchodzących niegdyś w skład historycznej kolekcji książąt Hochberg von Pless powróciło do swoich pierwotnych lokalizacji – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
- Także i w tym roku – a robimy to konsekwentnie od siedmiu lat – wierni naszej pierwotnej idei udostępniamy w Zamku Książ kolejne zabytki, z których wiele ma prawo uchodzić za pochodzące z historycznej kolekcji rodziny von Hochberg, które do 1942 r. znajdowały się w tej niezwykłej rezydencji – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Poczynając od wyjątkowej wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”, którą wspólnie otworzyliśmy 11 lipca 2015 r., kontynuujemy naszą obopólnie korzystną współpracę. Współpracę niezwykłą w skali kraju, której partnerami są państwowa instytucja muzealna i spółka, której założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych. Nie mamy wątpliwości, że nasza tutaj obecność przyczyni się do otrzymania przez Zamek Książ ekskluzywnego tytułu „Pomnika Historii”, o który ta rezydencja zabiega.

Tym razem Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępnia zespół cennych śląskich mebli barokowych, które nadadzą niepowtarzalny charakter wnętrzom zamkowym, uczynią je prawdziwszymi i bardziej intymnymi. Wśród tych mebli znajdują się: kabinet – sekretarzyk z 1. połowy XVIII w., bufet z 1681 r. oraz stół i cztery zydle z XVII w. Ostatnie z nich pochodzą najprawdopodobniej z historycznej kolekcji Zamku Książ.

Twoja reakcja na artykuł?

31
79%
Cieszy
3
8%
Hahaha
2
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group