Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 3619
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Bez śmiertelnego wypadku

Piątek, 20 stycznia 2023, 9:32
Aktualizacja: 9:54
Autor: red
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Bez śmiertelnego wypadku
Fot. KMP Wałbrzych
Wczoraj Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu nadkom. Krzysztof Lewandowski podsumował działania pionów kryminalnych, prewencji, a także pionu logistycznego w roku 2022 podczas odprawy służbowej, w której udział wzięli Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski, samorządowcy z terenu gmin powiatu wałbrzyskiego i samego Wałbrzycha, przedstawiciele służb mundurowych, a także inni zaproszeni goście.

Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu poinformował, że w Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz podległych komisariatach służy łącznie 416 funkcjonariuszy oraz 81 pracowników Policji i na koniec roku praktycznie wszystkie policyjne stanowiska była zajęte. W samym 2022 roku przyjętych zostało łączna 30 nowych funkcjonariuszy.

Wspomniał, że w 2022 roku na terenie Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego odnotowano ogółem 3037 zdarzeń. Rok wcześniej 3139. Dzięki skutecznej pracy funkcjonariuszy po raz kolejny ograniczona została ilość zdarzeń, tym razem o 102 zdarzenia. Zdarzeń zaklasyfikowanych jako najbardziej uciążliwych dla mieszkańców w zeszłym roku było 856, a osób zatrzymanych na gorącym uczynku przestępstw łącznie 1050.

Przypomniał o realizacji cyklicznych działań prewencyjnych takich jak „Dzielnicowy bliżej nas”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczne Ferie”, „Świadomy junior”, „Handel ludźmi”, „Cyberświadomi”, czy prowadzonym od dwóch lat programie profilaktycznym przeznaczonym dla osób starszych pn. „Senior online”. Była mowa o dużej aktywności mieszkańców na „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Komendant omówił również współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Nadleśnictwem Wałbrzych, Strażą Pożarną, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażami Miejskimi czy też Strażą Ochrony Kolei, a także o aktywnych działaniach związanych ze szkoleniem uczniów klas mundurowych IV Liceum Ogólnokształcącego.

Nie mogło zabraknąć informacji o udanych poszukiwaniach osób zaginionych oraz wielokrotnym ratowaniu życia ludzkiego przez policjantów. Była mowa także o imprezach masowych i zgromadzeniach, podczas których w poprzednim roku funkcjonariusze nie odnotowali żadnych poważnych incydentów, przy czym statystycznie liczba tego typu spotkań wzrosła z 35 w 2021 roku do 47 w 2022 roku.

Komendant przypomniał także, że nasi policjanci aktywnie uczestniczyli w działaniach związanych z pomocą ludności ukraińskiej, która zmuszona była opuścić swój kraj i wielu z nich dotarło do naszego miasta oraz na teren powiatu wałbrzyskiego. Funkcjonariusze osobiście uczestniczyli także w akcji pomocowej na samej granicy wschodniej.

Oczywiście nie zabrakło informacji o akcjach ruchu drogowego wpływających na poprawę bezpieczeństwa na ulicach naszego miasta i regionu, w tym o działaniach eliminujących z naszych dróg nietrzeźwych kierujących oraz piratów drogowych. Komendant podkreślił, że w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim w zeszłym roku doszło do 80 wypadków, co oznacza, że było o 14 wypadków mniej niż w w 2021 roku. Było także mniej osób rannych. W roku 2021 111 osób, a roku ubiegłym 98. Na uwagę zasługuje fakt, że na drogach w naszym regionie w zeszłym roku zginęła tylko jedna osoba (było to potrącenie rowerzysty w Zagórzu Śląskim), a w samym Wałbrzych nie było żadnego wypadku śmiertelnego. Codzienna służba ukierunkowana na bezpieczeństwo mieszkańców pozwoliła wyeliminować z dróg 243 kierujących będących pod wpływem alkoholu.

Komendant wspomniał po raz kolejny, że od 2014 roku systematycznie w jednostce prowadzonych jest mniej postępowań przygotowawczych. W 2014 roku wszczęć takich było aż 2049, w 2018 już tylko 1128, a w zeszłym roku było ich tylko 973. W 2018 roku poziom wykrywalności przestępstw kryminalnych osiągnął 84,2 %. W 2021 roku było to 86,4 %. W zeszłym roku także byliśmy skuteczni. Osiągnięty wynik to 83,2 %.

Nadkom. Krzysztof Lewandowski poinformował, że w zeszłym roku wałbrzyscy policjanci zabezpieczyli mienie sprawców przestępstw o wartości ponad 2 mln złotych, gdzie w 2021 roku było to ponad 1,3 mln złotych. Dzięki profesjonalnej i skutecznej pracy operacyjnej zakończone zostały wszystkie poszukiwania osób zaginionych, które w 2022 roku wpłynęły do wałbrzyskiej komendy, a policjanci kryminalni zdjęli z czarnego rynku ponad ponad 91 kilogramów narkotyków.

Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu po raz kolejny pozytywnie ocenił współpracę z samorządowcami i podziękował za pomoc przy modernizacji sprzętu policyjnego. Przedstawił również główne priorytety na 2023 rok.

W odprawie udział wzięli także zaproszeni goście: Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski, Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu Pan Marcin Witkowski, Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Pan Krzysztofa Kwiatkowski, Prezydent Wałbrzycha dr. Roman Szełemej oraz burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu wałbrzyskiego, a także przedstawiciele służb mundurowych, związkowcy oraz kadra kierownicza wałbrzyskiej komendy, a także inni zaproszeni goście.

Twoja reakcja na artykuł?

5
28%
Cieszy
8
44%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
17%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group