Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1536
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bezpieczeństwo i obrona w PG nr 3

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 17 kwietnia 2013, 16:17
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
W Publicznym Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki”, przygotowanego z inicjatywy Szkolnej Formacji Obrony Cywilnej pod opieką Szczepana Dębowskiego.

Gośćmi imprezy byli: kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu - Wiesław Basa oraz Inspektor ds. Obrony Cywilnej Szef Formacji Obrony Cywilnej Przeciwpowodziowej przy Miejskim Zakładzie Budowlanym w Wałbrzychu - Leszek Palewski, były wieloletni komendant wałbrzyskiej Straży Pożarnej.

Pierwsza część spotkania dotyczyła szeroko pojętego bezpieczeństwa indywidualnego (osobistego) i zbiorowego (publicznego), zarówno w skali międzynarodowej, jak i narodowej oraz lokalnej. Omówione zostały cele i zadania obrony cywilnej i ochrony ludności w czasie pokoju i wojny. Przedstawiona została również organizacja Obrony Cywilnej w Polsce. Zapoznano uczniów z systemem bezpieczeństwa narodowego Rzeczpospolitej Polskiej i odpowiedzialności poszczególnych instytucji. Nadmieniono również treści zorganizowanego działania społeczności międzynarodowej. Poruszona została również problematyka potencjalnych zagrożeń dla życia i zdrowia każdego obywatela i wynikającymi z tego powodu sytuacjami kryzysowymi z uwzględnieniem ich podziału i obszaru występowania. Ukazano również czym jest zarządzanie kryzysowe i czym są w tej chwili systemy zarządzania kryzysowego.

W drugiej części spotkania poruszono problematykę zagrożeń powodziowych mogących wystąpić na terenie lokalnym. Omówiono główne przyczyny powodzi, oraz przedstawiono stosowane formy ochrony przeciwpowodziowej. Wyjaśniono również uczniom, w jaki sposób należy zachowywać się w czasie powodzi – co należy robić, a czego nie wolno, jakie działania podjąć przed przystąpieniem do ewakuacji, a jakie po opadnięciu wód powodziowych. W związku z istnieniem w Wałbrzychu Formacji Obrony Cywilnej Przeciwpowodziowej przedstawiono zasadę jej działania i funkcjonowania oraz rodzaj wyposażenia znajdującego się na jej stanie. Należy do nich m.in.: pontony 6 – osobowe, motopompy spalinowe, generatory prądotwórcze, torby i nosze sanitarne, przenośne zapory przeciwpowodziowe, osuszacze, ubrania ochronne.

Na koniec spotkania wszyscy uczniowie mieli możliwość praktycznego zapoznania się z przyniesionym i zaprezentowanym sprzętem.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group