Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 5005
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Bezpieczna radioterapia

Piątek, 21 maja 2021, 10:41
Aktualizacja: 13:42
Autor: red
Wałbrzych: Bezpieczna radioterapia
Fot. użyczone
Jeszcze bardziej precyzyjna i bezpieczna radioterapia w Wałbrzychu.

Pacjenci onkologiczni z Wałbrzycha właśnie zyskali dostęp do nowoczesnej technologii wspierającej radioterapię. System, z którego mogą już korzystać na NFZ w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea Wałbrzych, pozwala na precyzyjne pozycjonowanie i monitorowanie ułożenia pacjenta w czasie napromieniania. W znaczący sposób zwiększa to dokładność dostarczanej dawki i korzystnie wpływa na efekty leczenia. A co najważniejsze - chroni też narządy sąsiadujące z naświetlanymi obszarami, czyli np. serce w przypadku leczenia nowotworu lewej piersi.

Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod walki z nowotworami. Jej celem jest nie tylko skuteczne wyleczenie zmiany nowotworowej, ale również ochrona zdrowych tkanek i bezpieczeństwo pacjenta podczas leczenia, co zapewniają nowoczesne rozwiązania i specjalistyczna aparatura. System AlignRT®, w który wyposażone zostało Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea Wałbrzych, wspomaga pozycjonowanie pacjenta przed rozpoczęciem leczenia i kontroluje jego ułożenie podczas terapii. To rozwiązanie z zakresu SGRT (Surface Guided Radiation Therapy - Radioterapia Sterowana Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta), co oznacza, że w czasie rzeczywistym porównywany jest obraz powierzchni ciała pacjenta w stosunku do jego ułożenia wskazanego na tomografii komputerowej, która jest podstawą planowania leczenia. W jaki sposób pomaga to pacjentom, którzy w ramach NFZ mogą korzystać z tej zaawansowanej technologii?
– Jeśli podczas napromieniania pacjent poruszy się na stole terapeutycznym, przekraczając założony, kilkumilimetrowy zakres tolerancji, system automatycznie informuje o niezgodności ułożenia i zatrzymuje wiązkę promieniowania. Dzięki AlignRT® możliwe jest precyzyjne odtworzenie pozycji pacjenta bez potrzeby użycia dodatkowej dawki promieniowania jonizującego. System ten jest więc bezinwazyjny i w pełni bezpieczny dla pacjenta – mówi Agata Nowak-Owsik, technik elektroradiologii z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea Wałbrzych.

Technologia śledząca ułożenie pacjenta znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku chorych na raka piersi, zwłaszcza w nowotworach piersi lewej. Dzięki systemowi AlignRT® możliwe jest zastosowanie techniki napromieniania na głębokim wdechu (DIBH), co zapewnia zmniejszenie dawki otrzymywanej przez serce i płuca, które są narażone na ekspozycję promieniowania jonizującego. W konsekwencji minimalizowane jest prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. powikłań kardiologicznych, np. chorób niedokrwiennych serca. System wspiera również leczenie nowotworów piersi prawej oraz takich obszarów jak głowa, miednica czy kończyny.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group